Część jeziora, gdzie można popływać na łódkach i rowerach

NYIREGYHAZA - SOSTOFURDO - Kąpielisko nad jeziorem Sosto

 
5.0 (1)
  14000 1

NYIREGYHAZA - SOSTOFURDO - Kąpielisko nad jeziorem Sosto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Nazwa atrakcji
Kąpielisko nad jeziorem Sosto

Historia węgierskiego kąpieliska nad jeziorem Sóstó sięga roku 1927, choć na zdrowe kąpiele przyjeżdżano to już 400 lat temu. Jezioro zajmuje powierzchnię 10 ha, średnia głębokości wynosi 1,5 m (w najgłębszym miejscu 2,4 m). Kąpielisko przed wojną nazywało się Sóstógyógyfürdő i z taką nazwą miejscowości można się spotkać do dzisiaj. Oznacza ona słone jezioro, ponieważ woda posiada słonawy smak z powodu dużej zawartości sodu. Do niedawna Sóstó było oddzielną miejscowością, lecz dziś jest turystyczną dzielnicą Nyíregyházy, oddaloną 6 km od centrum tego miasta. Obecnie kąpielisk w Sóstó jest cztery, a to nad jeziorem nazwane jest Tófürdő. Niedawno zostało ono zmodernizowane, postawiono nowy plac zabaw,  dwurynnową zjeżdżalnię, wodny plac zabaw.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok zza basenu leczniczego
Brodzik ze zjeżdżalnią
Jezioro Sosto. Plaża w oddali
Część jeziora, gdzie można popływać na łódkach i rowerach

Filmy

Tófürdő a magasból
Nyíregyháza - Tófürdő

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Tófürdő - Blaha Lujza sétány, Nyíregyháza - Sóstógyógyfürdő   tel. +36 30 598 6606 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Nyiregyhaza - Sostofurdo - Kąpielisko nad jeziorem Sosto

format D: N48.0031175°,  E21.7270947°
format DM: 48° 0.18705'N, 21° 43.625682'E 
format DMS: 48° 00' 11.22''N, 21° 43' 37.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Kto był kiedyś w Sóstófürdő pewnie zastanawia się po co korzystać ze skromnej plaży nad jeziorem,  skoro obok jest wielki kompleks basenowy: kryty i otwarty. Niestety  popularność ma swoją cenę i często na drzwiach wejściowych aquaparku można zobaczyć karteczkę - Brak wolnych miejsc. Wtedy pozostaje do wyboru inne kąpielisko (w sumie Nyíregyhaza ma ich 5!) albo wizyta w miejscowym zoo (relacja osobno). 
Kąpielisko nad jeziorem Sosto jest trzecie pod względem popularności. Wstęp jest jak to na Węgrzech - płatny, ale przynajmniej nie ma problemu z toaletami, prysznicami itp. choć akurat tutaj te rzeczy nie oszałamiały.
Jeziorko jest bardzo przyjemne, woda ciepła, można spokojnie popływać, zejście do wody jest łagodne, więc i dzieci mogą się pluskać bez większego stresu. Problemem może być znalezienie zacienionego miejsca, bo nie ma go tu za wiele. Plaża jest oczywiście piaszczysta, co w przypadku naszego szkraba jest niezwykle ważne. Z dodatkowych atrakcji jest jedna zjeżdżalnia, ale w tak złym stanie, że musieli ją zamknąć. 
Dzieci mogą pływać również w małym baseniku ze zjeżdżalnią, idealną na przełamanie oporów przed korzystaniem z tego typu urządzeń wodnych. Przy nim jest drugi basen - leczniczy dla dorosłych. 
Na terenie kąpieliska jest kilka punktów z małą gastronomią i lodami. Niedaleko od  wejścia  funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Można tam popływać rowerkiem po malowniczym jeziorku oddzielonym groblą od części kąpieliskowej. 
Plaża nad jeziorem to pewna  odmiana od basenowych atrakcji na Węgrzech. Jeśli będziecie już mieli dość chloru, zbyt ciepłej wody i tłumów ludzi to docenicie to kąpielisko. Niestety właściciele wysoko się cenią i bilet kosztuje niewiele mniej niż na pozostałe baseny.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Nie ma tłumów
Pełna infrastruktura
Piasek dla dzieci
Brodzik ze zjeżdżalnią
- Wady
Zjeżdżalnia nad jeziorem zamknięta
Stosunkowo wysoka cena za wstęp
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Widok zza basenu leczniczego
Brodzik ze zjeżdżalnią
Jezioro Sosto. Plaża w oddali
Część jeziora, gdzie można popływać na łódkach i rowerach
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Nyiregyhaza - Sostofurdo w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Nyiregyhaza - Sostofurdo wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.