Średniowieczny zamek

EGER - Zabytkowe miasto

 
5.8 (2)
Hot   22874 1

EGER - Zabytkowe miasto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowe miasto
  • Miejsce na medal 2014

Eger to blisko 60-tysięczne węgierskie miasto, stolica województwa (komitatu) Heves. Posiada bogatą historię, z której najważniejszy fakt to obrona miejscowego zamku przed Turkami w roku 1552. Przez 40 dni dowódca István Dobó bronił twierdzę na czele 4 tys. wojsk przed szturmami 50-tysięcznej armii osmańskiej. Mimo, że cała okolica była okupowana przez Turków, Eger pozostał wolny i zdobyty dopiero pół wieku później. Do dziś przetrwał po okupantach cenny zabytek z przełomu XVI/XVII wieku - minaret. Inne ważne zabytki to XIX-wieczna neoklasycystyczna bazylika, druga co do wielkości na Węgrzech, barokowy kościół minorytów, budynek Liceum Karola Eszterhazyego z XVIII wieku z biblioteką posiadająca oryginalny list Mozarta  i obserwatorium astronomicznym prezentującym m.in. mechanizm optyczny  camera obscura. Dolina Pięknej Pani (Szépasszony Völgy) z piwnicznymi winnicami mieści się parę kilometrów na zachód od centrum Egeru. Istnieje wiele legend wyjaśniających jej nazwę, ale która jest prawdziwa nie wiadomo, większość jest zapewne wymyślona współcześnie. Łączna długość piwnic wynosi podobno prawie tyle co połączone wszystkie ulice miasta. Panuje w nich stała temperatura 12 st.C i dobra wentylacja, dlatego są idealne do przechowywania wina.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Bazylika i ciuchcia turystyczna
Zdjęcie
Uliczka z winiarniami w Dolinie Pięknej Pani
Uliczka na starówce
Zabytkowe budynki na starówce
Boczna ulica starówki z widokiem na zamek
Średniowieczny zamek

Filmy

Skytona Drone - E G E R - 4K
Wonders of Hungary: Castle of Eger

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Inf. turystyczna - Bajcsy Zsilinszky utca 9. Eger   tel. +36 36 517 715 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Eger - Zabytkowe miasto

format D: N47.9006353°,  E20.3783941°
format DM: 47° 54.038118'N, 20° 22.703646'E 
format DMS: 47° 54' 02.29''N, 20° 22' 42.22''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.8(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.5
ładne miasto z dobrym położeniem, bo wokoło pełno innych miejscowości z basenami.
miejscowe baseny w porządku, ciekawa architektura, rynek z fontanną chodnikową, kafejki i winiarnie, w jednym z przesmyków odchodzących od rynku genialna lodziarnia
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
10 i 15 lat
Data pobytu
lipiec 2019
BM
Ocena atrakcji
 
6.0
To właśnie Eger sprawił, że tak bardzo zakochaliśmy się w Węgrzech. To cudowne miasteczko jest rewelacyjnym miejscem np. na wypad na dłuższy weekend. Centrum miasta  nie jest duże, ale bardzo urocze. Pełne zabytkowych budowli i kamieniczek.  W sezonie ciągle odbywają się tu jakieś imprezy, koncerty, zawody. Najpiękniejsze jest wieczorem, kiedy można usiąść w knajpce na winie, jeśli jest chłodno to na krzesełkach czekają kocyki, tuż obok pan gra na skrzypcach albo klawiszach... Ach, można się zakochać. I do tego jezdnia daleko, więc dzieci mogą spokojnie biegać gdzie chcą. 
Nad starówką z wielkim placem i pomnikiem lokalnego bohatera  góruje zamek, zdecydowanie wart zobaczenia. Jest tu kilka ekspozycji osobno płatnych i sporo starych murów. Można po nich jak i ścieżkami między nimi przyjemnie pospacerować i pooglądać panoramę miasta z góry.  W sezonie urządzane są w zamku ciekawe imprezy. My widzieliśmy m.in. teatrzyk dla dzieci, pokazy jak z dawnego cyrku – ludzie na szczudłach, trąbki, bębny, do tego przemarsze wojsk, bitwy. No i rękodzieło i jadło regionalne.
Oprócz zamku do zwiedzania w Egerze jest jeszcze kilka innych ciekawych zabytków jak ogromna bazylika z przepięknym wnętrzem,  unikalne obserwatorium astronomiczne i biblioteka w budynku starej szkoły, czy bardzo wysoka i wąska wieża dawnego meczetu.
Eger w Polsce znany jest jednak przede wszystkim z kompleksu basenów. Nie są one nowe, ani tanie, ale dzięki regularnym modernizacjom oferują wspaniałą rozrywkę dla każdego, a dla rodzin z dziećmi w szczególności. Praktycznie co druga osoba tutaj to Polak.
W Egerze jest gdzie spacerować. Poza ulicami i placami  centrum, przy basenie znajduje się duży i ładny park ze starymi cyprysami i platanami, oddzielony od  basenu rwącą rzeką. Z drugiej strony basenu jest z kolei fajny plac z kamiennymi murkami, mostkami, sadzawkami i fontannami.
Eger słynie jeszcze z Doliny Pięknej Pani. Miejsce kultowe w tym mieście, chociaż ja wolę zdecydowanie starówkę. Nie będę się rozpisywać, tylko dla tych, którzy nie znają tematu: w dolinie są piwniczki z winami, wykute zresztą w skale wulkanicznej. Można napić się tam regionalnych win, z których najbardziej znanym jest wytrawne Egri Bikaver,  ale ja  uwielbiam Leányka – białe, mocno aromatyczne i słodziutkie, mniam... 
Weekendowymi wieczorami miejsce tętni życiem przy dźwiękach regionalnej lub cygańskiej muzyki. Za takie przygrywki oczekuje się jednak zapłaty i jak nie ma nowych gości,  od których można by ją wyciągnąć, kapela po prostu przestaje grać. Byliśmy tym zdegustowani, mąż który był tu przed wieloma laty twierdzi, że kiedyś  wyglądało to zupełnie inaczej. Komercjalizacja nie wyszła chyba winiarzom na dobre, bo podczas naszej kolejnej wizyty w sezonie, w środku tygodnia, wieczorem po Dolinie kręciła się tylko garstka turystów. Na pewno są jednak mniej i bardziej przyjazne winiarnie, trzeba się tylko rozeznać.  Niektóre były puściutkie, a z innych dochodziły wesołe śpiewy, szczególnie z tych urządzonych w budynkach, a nie piwnicach. 
Wino można kupować w butelkach albo  większych plastikowych pojemnikach (przechowywanie tylko do 3 miesięcy!) za naprawdę dobrą cenę. Dolina Pięknej Pani jest oddalona od centrum - na wieczorny wypad  trzeba albo zainwestować w taksówkę, albo znaleźć ochotnika do prowadzenia samochodu. Pod piwniczkami rozłożyło się kilka dużych punktów gastronomicznych, więc z głodu się nie umrze. Co więcej, jedzenie jest  tam wyśmienite.

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Bardzo urokliwe, zabytkowe miasteczko
Przystępne ceny
Super baseny dla dzieci i dorosłych
Tanie wino
- Wady
brak
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
lipiec 2010
Zdjęcie
Zdjęcie
Bazylika i ciuchcia turystyczna
Uliczka z winiarniami w Dolinie Pięknej Pani
Uliczka na starówce
Zabytkowe budynki na starówce
Boczna ulica starówki z widokiem na zamek
Średniowieczny zamek
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.