Basen - zamek dla dzieci

TISZAUJVAROS - Baseny

 
6.0 (1)
Hot   30164 1

TISZAUJVAROS - Baseny

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Baseny
  • Miejsce na medal 2011

Tiszaújváros to miasto w środkowo-północnych Węgrzech, nad rzeką Cisa, zamieszkiwane przez ok. 17000 osób. Wbrew zdezaktualizowanym bezmyślnie powielanym informacjom nie jest najmłodszym węgierskim miastem, powstałym 30 lat temu. Powstało w 1966 roku i przez 20 lat nosiło niechlubną nazwę Leninváros (od tego czasu prawa miejskie na Węgrzech otrzymało wiele innych miast). Początkowo posiadało charakter stricte przemysłowy, powstały tu zakłady energetyczne i chemiczne. Od 1997 roku funkcjonuje kompleks basenowy, który zmienił oblicze Tiszaújváros na popularną miejscowość wypoczynkową. Woda w basenach pochodzi z gorących źródeł, o temperaturze 57 st. C, znajdujących się na głębokości 1200 metrów. Pomaga w chorobach układu motorycznego, ginekologicznych, urologicznych i neurologicznych. Baseny otwarte czynne są od końca maja do końca wakacji.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Basen z falą
Zjeżdżalnie pontonowe
Basen leczniczy
Basen leczniczy
Atrakcje dla dzieci
Basen - zamek dla dzieci

Filmy

Tiszaújváros - Termál Kemping  / Strandfürdő

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Termalfürdő - Szederkényi út 12, Tiszaújváros   tel. +36 49 540 460 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tiszaujvaros - Baseny

format D: N47.9313251°,  E21.0486674°
format DM: 47° 55.879506'N, 21° 2.920044'E 
format DMS: 47° 55' 52.77''N, 21° 02' 55.20''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Przed przyjazdem do Tiszaújváros  w ogóle nie znaliśmy tej nazwy, ale jak się okazało jest to bardzo popularne wśród Polaków miasto.  Wszystko za sprawą dużego kompleksu termalnego.  Miejscowość jest mocno reklamowana w folderach promujących Węgry,  a że leżała po drodze do Polski znad jeziora Cisa postanowiliśmy spędzić tu ostatnie kilka godzin w tym kraju.
Baseny są otoczone przez mniejsze lub większe parkingi, niektóre płatne,  ale nie warto się na nie wpychać. Jeśli zajedziemy z boku wg znaków na bezpłatny parking, dotrzemy do wielkiego żwirowego placu, gdzie każdy znajdzie miejsce bez ścisku. Do wejścia trzeba stąd kawałek przejść z basenowymi tobołami,  ale dla nas nie był to duży problem. 
Kompleks basenów dzieli się na kryty i otwarty, ale bilet jest jeden. Pod dachem są 3 baseny lecznicze, którym  dokładnie się nie przyglądałem, a  na zewnątrz ok. 10  basenów i atrakcji wodnych. Temperatura wody wynosi w zależności od basenu od 26 do 40 st.C. Ludzi cała masa, co jest standardem na Węgrzech, ale  tutaj był większy ścisk w basenach niż  w Hajduszoboszlo czy Nyiregyhazie-Sosto (choć porównanie mam nieadekwatne, bo w Tiszaujvaros byłem w niedzielę a w pozostałych  w dzień powszedni).  Najgorzej jest podczas włączania fali i rwącej rzeki.  Z tego ostatniego basenu żona z synem na rękach musiała uciekać  w obawie przed zgnieceniem albo zadeptaniem!
Dla rodziców z małymi dziećmi najważniejszy jest jednak basenik o wyglądzie zamku, niejako symbol całego kompleksu, bo jest w każdej reklamie  Tiszaujvaros.  Niby nic szczególnego:  płytka woda w 2 zbiornikach (dolnym i górnym), schodki, spad do zjeżdżania, balkoniki w kształcie baszt, dziury w ścianach z wypływającą wodą i fontanna - grzyb, ale dzieci nie potrzebują niczego więcej! Mogą tam siedzieć cały dzień, pływać, chlapać się, ścigać, zjeżdżać itp. Basen ten posiada specyficzną ochronę w postaci ratowniczki, która bardziej zwraca uwagę na rodziców łamiących przepisy niż na kapiące się dzieci. A przepisy mówią, że dorośli nie mogą wchodzić do tego basenu. Trzeba więc uważać aby nie zamoczyć czasem palca  od stopy w wodzie, bo ratowniczka zaraz zwróci uwagę.
Podczas naszego pobytu miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Nagły powiew wiatru porwał  parasol  ze stolika przy zamkowym  basenie. O dziwo, nielekki przecież przedmiot latał w powietrzu jak balon przez kilka minut i każdy tylko patrzył aby nie spadł na jego lub dziecka głowę. A parasol polatał nad basenami i w końcu odleciał w siną dal. Chyba miał zacięcie podróżnicze...
Na jednym krańcu basenów znajdują się rury do zjeżdżalnia na pontonach, ale duża kolejka  zniechęca do korzystania z nich. Obok mieści się basen leczniczy o bardzo ciekawym wyglądzie. Po drodze mamy atrakcje dla dzieci w postaci łódek i  nadmuchiwanej kuli  w basenie, trampolin, minigolfa, boiska do siatkówki plażowej oraz najluźniejszy  basen pływacki. 
Na terenie kompleksu jest wiele lokali i budek gastronomicznych. Można w nich dostać nie tylko fastfoody, ale i naprawdę smaczny (choć podawany  w plastiku) węgierski gulasz. 
Generalnie wszystko super, tylko te tłumy...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
dużo basenów i innych rozrywek
pełna, bogata infrastruktura
super basen dla dzieci
- Wady
za dużo ludzi
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Basen z falą
Zjeżdżalnie pontonowe
Basen leczniczy
Basen leczniczy
Atrakcje dla dzieci
Basen - zamek dla dzieci

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszaujvaros w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszaujvaros wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.