Baseny

TISZAFURED - Miasto nad jeziorem Cisa

 
6.0 (1)
Hot   17687 1

TISZAFURED - Miasto nad jeziorem Cisa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto nad jeziorem Cisa

Tiszafüred to największa miejscowość nad jeziorem Cisa (Tisza) z prawie 15 tysiącami mieszkańców. Nastawiona jest głównie na turystów, którym oferuje m.in. plażę (Szabadstrand), dziewiczą przyrodę i kompleks termalny (Thermál Fürdő) . Woda w basenach wykazuje korzystne działanie w schorzeniach układu ruchu, reumatyzmie i chorobach kobiecych. W lipcu w Tiszafüred dużą atrakcją jest 3-dniowa impreza pod nazwą Dni Rybne. Wg legendy gdzieś na terenie miasta pochowany został Hun Attyla. Przed 2020 rokiem plaża przeszła  gruntowny remont, postawiono otaczające je pomosty o powierzchni 500 m2,  boisko do piłki wodnej, nowe miejsca do opalania, place zabaw, w tym wodny. Wejście do wody ułatwiają drabinki. Parking bezpłatny.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wycieczka kajakiem
Plaża
Baseny
Widok na jezioro z wieży
Brzeg jeziora
Wieża widokowa
Baseny

Filmy

Tiszafüred Szabadstrand  -  Tisza-tó  -  2020

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja Turystyczna - Szabadstrand, Tiszafüred   tel. +36 20 356 2762 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Tiszafured - Miasto nad jeziorem Cisa

format D: N47.624244°,  E20.7389688°
format DM: 47° 37.45464'N, 20° 44.338128'E 
format DMS: 47° 37' 27.28''N, 20° 44' 20.29''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
W Tiszafured postanowiliśmy spędzić drugą część wycieczki po Węgrzech. Przyjechaliśmy tu wprost z dusznego i hałaśliwego Hajduszoboszlo, którego mieliśmy już serdecznie dość. Zastaliśmy klimat podobny nieco do małej miejscowości na Mazurach. Co prawda Tiszafured to kilkunastotysięczne miasto, ale jego centrum  nie odgrywa żadnej roli. Całe życie koncentruje się  na brzegu jeziora Cisa oraz przy basenie termalnym. 
Po przyjeździe do miasta skierowaliśmy się od razu nad jezioro  w celu znalezienia  noclegu, ale nie było to łatwe. Jest to teren oddalony  od centrum, gdzie  nie ma  zabudowy mieszkalnej. Są tylko campingi, które oferują nocleg w spartańskich warunkach albo przeciwnie - w drogich  ekskluzywnych domkach wieloosobowych. Dla 3 osób nie było to opłacalne, więc nie skorzystaliśmy. Kwatery owszem są, ale oddalone od jeziora i z dojazdem po drodze gruntowej.  Na szczęście pomógł nam właściciel campingu, który wskazał jeden z pierwszych domów, na obszarze zabudowanym. Odległość była do zaakceptowania, więc sprawdziliśmy i było to znakomite posunięcie. Dostaliśmy   wielki, czysty pokój z łazienką, klimatyzacją i wspólną kuchnią.  Bardzo polecam - biały dom na lekkim wzniesieniu, przy przejeździe kolejowym. 
Po kilku wyprawach na węgierskie baseny z przyjemnością posiedzieliśmy nad jeziorem Cisa. Bezpłatna plaża ciągnie się na odcinku pół kilometra. Rozłożona jest na stoku, co nie każdy lubi, bo jest pochyło i w piłkę np. ciężko pograć. Jednak powyżej  jest wielkie boisko z piasku do piłki nożnej i siatkówki.  Z  piaskiem nad jeziorem trochę ciężko, jest  tylko przy samej wodzie.  Cienia jest pod dostatkiem.  Jedzenia i picia także, w bodajże 4 restauracjach z ogródkami piwnymi przy boisku.
Na końcu plaży funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu. Polecam wycieczkę kajakiem, my  wypłynęliśmy na godzinę, ale  okolica jest tak ładna, a miejsc do popłynięcia tyle, że gdyby syn był starszy mógłbym spędzić na wiosłowaniu pół dnia (sytuacja jest tu dokładnie odwrotna niż w innej miejscowości nad jez. Cisa - Abadszalok, gdzie do popływania udostępniony jest malutki akwen). Popłynęliśmy kawałek korytem rzeki Cisy, która wpada tu do jeziora. Może Rospuda to to nie jest, ale krajobrazy trochę podobne, więc jest całkiem urokliwie.  Dookoła jeziora jest  sporo ścieżek i szlaków, a niedaleko od plaży plac zabaw  z wieża widokową.
Kolejna atrakcja Tiszafured to  baseny. Można dojść brzegiem jeziora - leżą ok. 1,5 km  od plaży. W pewnym momencie trzeba jednak przekroczyć główną drogę, iść w stronę miasta i  skręcić w  boczną w lewo. Jest to nowy, ale skromny kompleks termalny. Posiada 4 niecki, z tego 2 lecznicze i 1 pływacka. Jest więc tylko 1  basen rekreacyjny, ale całkiem duży. Posiada płycizny specjalnie dla maluchów w każdym wieku i bardzo ciepłą wodę. Jest też skromny plac zabaw. Rozłożyliśmy się tu na krótko, ale było przyjemnie. 
Wieczory w Tuszafured można spędzać we wspomnianych ogródkach piwnych przy jeziorze, co prawda głośna muzyka  zaczęła nam przypominać Hajduszboszlo, ale i tak jest dużo lepiej. Jedzenie jest tu dostępne nawet po g.  22.  Niestety  po zmroku żyć nie dają komary. Byliśmy wyposażeni w plastry Mosbito, rzekomo bardzo skuteczne, ale okazały się nic nie wartym badziewiem. Przetestowaliśmy je dokładnie i poza chemicznym, cytrynowym zapachem nie dają one kompletnie nic!  Dobrze, że  mieliśmy  jeszcze resztki innego środka w sprayu i psikanie co kilka minut przynosiło rezultaty...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
względny spokój
dużo atrakcji
na plaży pełno cienia
piękna dziewicza przyroda
jest gdzie pływać i spacerować
- Wady
wieczorem dokuczają komary
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Wycieczka kajakiem
Plaża
Baseny
Widok na jezioro z wieży
Brzeg jeziora
Wieża widokowa
Baseny

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.