Tradycyjne węgierskie gospodarstwa hodowlane na puszcie

HORTOBAGY - Wycieczka wozami po puszcie

 
6.0 (1)
Hot   17323 1

HORTOBAGY - Wycieczka wozami po puszcie

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Przejażdżka wozami po puszcie

Hortobagy to wieś na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Główny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Hortobagy, chroniącego stepową równinę zwaną "puszta" o powierzchni ok. 55 tys. ha. Na Węgrzech mocno kultywuje się tradycje patriotyczne i folklorystyczne związane z tym miejscem, puszta jest symbolem prawdziwego węgierskiego życia. Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów: spacerem, na rowerze, a w formie zorganizowanej: łodzią, wozem ciągniętym przez konie, kolejką wąskotorową i specjalnym jeepem (safari).
Stadnina Matai Menes organizująca wycieczki wozami po puszcie nie powstała na polecenie władz cesarskich czy lokalnego magnata, lecz z hodowli półdzikich koni przez mieszkańców Debreczyna i okolic w XIX wieku. Stadnina szczyci się rzadką rasą koni "nonius". Zaprzęgi wyruszają na pusztę codziennie od połowy marca do końca października co 2 godziny (10,12,14,16). Czas trwania wycieczki: ok. 80 minut.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Kudłate świnki
Tradycyjne węgierskie gospodarstwa hodowlane na puszcie
Czikosz z koniem
Popisy czikoszów

Filmy

Wonders of Hungary - Hortobágy National Park - "The Puszta"

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Horse Stud Farm - Hortobagy - Máta major 48   tel. +36 52 589 369 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hortobagy - Przejażdżka wozami po puszcie

format D: N47.5949352°,  E21.1561489°
format DM: 47° 35.696112'N, 21° 9.368934'E 
format DMS: 47° 35' 41.77''N, 21° 09' 22.14''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Rozochoceni pierwszą wycieczką na pusztę - kolejką wąskotorową, przyjechaliśmy do Hortobagy ponownie aby skorzystać z chyba najbardziej rozreklamowanej atrakcji jaką jest przejażdżka po stepach wozami konnymi.
Organizuje ją stadnina Matai Menes w przysiółku Hortobagy - Mata. Zaczynają pracę o 10, więc przyjechaliśmy punktualnie na tę godzinę. Aby tam trafić  trzeba w Mata  minąć rampę i kilka wybiegów dla koni, aż w końcu  zobaczymy małe rondo i parking.  Po lewej jest kasa i miejsce odjazdu wozów. Oczekująca już grupa turystów nie była duża, ale rozlokowano nas w 2  wozach, tak że było dużo luzu, co jest ważne przy małym dziecku. Miło, że poważnie traktują ludzi, bo u nas pewnie próbowaliby upchać wszystkich do jednego wozu  (przypomina mi się zatłoczona do granic możliwości ciuchcia bieszczadzka). 
Trasa jest całkiem fajna  i prowadzi po miejscach wypasu oraz hodowli typowych dla puszty zwierząt, zajeżdża się też do jednej zagrody oraz na miejsce pokazów Czikoszów co jest clou programu.  Czikosze (csikós) to dawni pasterze  koni, którzy doszli do perfekcji w ich ujeżdżaniu  i właśnie podczas tej wycieczki współcześni csikos ubrani w tradycyjne stroje prezentują swoje umiejętności. Ich popisowy numer to jazda na stojąco na dwóch koniach i kierowanie trzema z przodu. Pierwszy raz coś takiego widzieliśmy, więc bardzo nam  się podobało.  Na koniec każdy może się przejechać na koniu prowadzonym przez pasterza, niestety nasz syn, choć pokazy oglądał z zainteresowaniem, nie skorzystał z okazji, bo się bał...
Z innych ciekawostek, podczas przejażdżki można zobaczyć włochate świnie mangalice, bawoły i owce śruborogie. Przy stadach wozy zatrzymują się i przewodnik opowiada o nich po niemiecku lub angielsku. Polacy dostają jednak  wraz z biletem  kartkę A4 z pełnym opisem wszystkiego  po polsku! 
Cała wycieczka trwa ok. 2 godzin.  Kończy się  kawałek od miejsca startu, przy stajniach, które można oglądać oraz domu rzemieślnika wyrabiającego  naczynia, patery i ozdoby ze specjalnej czarnej ceramiki, będącej jednym z symboli puszty. Nietanie, ale ładne i  oryginalne,  kupiliśmy  na prezent.
Na trasie przejazdu nie zobaczymy bagien czy jezior, które są ważnym składnikiem krajobrazu puszty, można więc powiedzieć, że ta wycieczka idealnie uzupełnia wspomnianą na początku wyprawę kolejką wąskotorową  (opisana w innej relacji).
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
sama przejażdzka wozem dla dziecka-mieszczucha to spora atrakcja
interesujące pokazy czikoszów
ciekawe tereny
informator po polsku
- Wady
chyba brak
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Kudłate świnki
Tradycyjne węgierskie gospodarstwa hodowlane na puszcie
Czikosz z koniem
Popisy czikoszów

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.