Krajobraz ptaszkiem

HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę

 
5.7 (3)
  13458 1

HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Wąskotorówką na pusztę
  • Miejsce na medal 2011

Hortobagy to wioska w krainie węgierskiej o tej samej nazwie, na obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej. Główny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Hortobagy, chroniącego stepową równinę zwaną "puszta" o powierzchni ok. 55 tys. ha. Na Węgrzech mocno kultywuje się tradycje patriotyczne i folklorystyczne związane z tym miejscem, puszta jest symbolem prawdziwego węgierskiego życia. Pierwotnie zalesione tereny zamieszkiwała ludność w małych osadach śródleśnych. Po najeździe tureckim w 1526 r. została ona przetrzebiona przez liczne wojny. Opór okupantom stawili dopiero dzielni hajducy - pasterze bydła sprowadzeni tu na pocz. XVII wieku. Turcy rozpoczęli systematyczne karczowanie lasu, aby hajducy nie mogli się w nim kryć. Tak powstała bagnista i nieprzyjazna puszta, zalewana przez wody Cisy. Osadnicy i hodowcy powrócili tu dopiero w XIX wieku, po regulacji Cisy, gdy puszta zaczęła zarastać trawą i utworzyły się łąki. Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów: spacerem, na rowerze, a w formie zorganizowanej: łodzią, wozem ciągniętym przez konie, kolejką wąskotorową i specjalnym jeepem (safari). Kolejka jeździ codziennie od kwietnia do października co 2 godziny. Stacja znajduje się we wsi Hortobagyi Halasto. UWAGA! Przejazdy kolejki z przyczyn technicznych zostały zwieszone do odwołania!

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Szlak przez trzciny
Widok z wieży
Typowy krajobraz na puszcie
Ciuchcia
Budka obserwatorska
Kolejka
Puszta
HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę
Krajobraz ptaszkiem

Filmy

A Hortobágy-halastavi Kisvasút

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Hortobágy National Park Visitor Centre - Petőfi tér 9, Hortobágy   tel. +36 52 589 000 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Hortobagy - Wąskotorówką na pusztę

format D: N47.6037325°,  E21.0753822°
format DM: 47° 36.22395'N, 21° 4.522932'E 
format DMS: 47° 36' 13.44''N, 21° 04' 31.38''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 3
Ocena atrakcji
 
5.7(3)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Wybierając się w ten rejon Węgier, wyszukaliśmy atrakcję turystyczną w postaci przejażdżki kolejką wąskotorową.
By dojechać do stacji początkowej, po skręceniu do Hortobagy - Halasto z drogi głównej, wystarczy kierować się na znaki ustawione przy drodze.
W budynku przy stacji jest mała ekspozycja z akwariami, między kasą a stacyjką ścieżka przeprowadzona drewnianym pomostem, po której można wędrować z małymi turystami. Przy stacji początkowej, pod zadaszeniem, znajdują się stoliki z ławkami.
Przejażdżka nie znudziła naszej turystki. Widok czasem przysłaniają wysokie trawy, ale w miejscu wypasu bydła nawet niski człowiek dojrzy zwierzęta. Często na niebie można też dostrzec przelatujące ptactwo. Na stacji końcowej mieliśmy 50 minut wolnego czasu, który spędziliśmy na spacerze po drewnianym pomoście z punktami obserwacyjnymi (w jednym z nich pani ustawiła lunetę na stado gęsi i czapli siwych) oraz na wyjściu na wieżę obserwacyjną. Przy stacji końcowej można odpocząć na ławkach pod budynkiem stacji, lub w jej wnętrzu.
Wycieczka bardzo udana. Komarów brak.
Koszt przejazdu to 1600HUF za osobę dorosłą.
Strona: www.hnp.hu/raily
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
2
Data pobytu
lipiec 2019
HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę
A
Ocena atrakcji
 
5.0
Zachęceni opisem wybraliśmy się kolejką na pusztę. To co nas zachwyciło to możliwość obejrzenia żurawi, łabędzi, czapli z bliska. Po przyjeździe kolejką na miejsce razem z panią z obsługi poszliśmy po drewnianych podestach do budek obserwatorskich. Pani miała  lunetę , którą kierowała na ciekawe miejsca i można było zerknąć.  Był też czas na prywatne oglądanie , a na wieży można za darmo skorzystać z lunety i obejrzeć okolicę.  Bardzo nam się tam podobało.  Trasę można również przejść pieszo.  My trochę żałowaliśmy, że w połowie kolejka nie zatrzymuje się dla chętnych. Wyprawa to koszt 2700 forintów dla 5-osobowej rodziny. Czekając na odjazd ze stacji dzieci mogą pobawić się ma placu zabaw. O dziwo nie było tam problemu z komarami.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
Od 6 do 14 lat
Data pobytu
Sierpień 2018
Budka obserwatorska
Kolejka
Puszta
B
Ocena atrakcji
 
6.0
Udając się na przejażdżkę kolejka wąskotorową w Hortobagy nie mieliśmy specjalnych oczekiwań, syn lubi ciuchcie więc wybraliśmy tę formę zwiedzania puszty. Nie wiedzieliśmy, gdzie dokładnie pojedziemy, nie oglądaliśmy żadnych zdjęć, a  przewodnik ledwie o niej wspominał. Stacja kolejki jest oddalona o kilka km od centrum Hortobagy, ale znaki drogowe precyzyjnie do niej kierują. Pociąg jedzie, prawie w linii prostej, wzdłuż kanału wodnego ok. 25 minut. Po drodze piękne widoki na łąki, bagna, jeziorka, mostki dla turystów pieszych i rowerowych. Niestety trawy sięgają  wysoko i często zasłaniają krajobrazy. Można jednak dostrzec dzikie ptactwo i stada charakterystycznego dla puszty węgierskiego bydła. Najlepsze jest jednak na końcu. Przy stacji docelowej, gdzie  turyści dostają ok. 40 minut wolnego czasu,  stoi wysoka drewniana wieża widokowa. Warto mieć lornetkę, bo widok jest naprawdę rozległy. Miłośnicy ptactwa mogą  stąd wypatrywać rzadkich gatunków. To jednak tylko pierwsza  atrakcja, druga to przechadzka, chyba jednym z  ładniejszych odcinków szlaku na puszcie utworzonym na bagnach. Chodzi się po drewnianych pomostach, pomiędzy wysokimi trzcinami, a co ok. 30 metrów stoi wiata, dookoła której wycięto  trzciny, aby można było podziwiać nieskażone cywilizacją  dzikie bagniste jezioro. Rewelacyjny pomysł, a miejsce potrafi zaciekawić nawet 3-latka. Szlak tworzy pętlę - prowadzi brzegiem jeziora a potem zakręca i doprowadzi nas z powrotem na stację, nie trzeba więc wracać tę samą drogą. 
Podsumowując, Hortobagy pokazało nam Węgry z trochę innej strony. Okazuje się, że warto tu przyjeżdżać nie tylko dla kąpielisk, ciekawej architektury czy wina, ale i osobliwości przyrody, które co warto podkreślić są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie. 
Kolejka odjeżdża tylko w soboty i niedziele w godz. 10, 12, 14 a  w lipcu i sierpniu dodatkowo o 16. Cena w obie strony 1200 Ft (2012 r.). Wszelkie informacje można znaleźć w budynku Parku Narodowego Hortobagy przy głównym rondzie. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
dojazd ciuchcią jest atrakcją dla dziecka
piękna dzika przyroda
- Wady
z kolejki widoki ograniczone przez wysoką trawę
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Widok z wieży
Szlak przez trzciny
Typowy krajobraz na puszcie
Ciuchcia
Krajobraz ptaszkiem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.