Ładna aleja handlowa

DEBRECZYN - Miasto

 
4.0 (1)
  14125 1

DEBRECZYN - Miasto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
Kategoria

Debreczyn (Debrecen) to drugie największe miasto na Węgrzech, stolica województwa (komitatu) Hajdú-Bihar. Położony jest na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, 30 km od granicy z Rumunią. Debreczyn prawa miejskie otrzymał w 1361 roku od dobrze znanego Polakom króla Ludwika Węgierskiego. W XVI i XVII wieku miasto było głównym ośrodkiem węgierskiej reformacji, zwanym nawet "kalwińskim Rzymem". Dwukrotnie, w XIX i XX wieku pełniło rolę stolicy państwa. W czasie II wojny św. Debreczyn został prawie całkowicie zniszczony.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Centrum Debreczyna
Centrum Debreczyna
Zdjęcie
Ładna aleja handlowa

Filmy

John Feher - Debrecen - Hungary - 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Inf. turystyczna Debrecen - Piac u. 20, Debreczyn   tel. +36 20 450 0506 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Debreczyn - Miasto

format D: N47.5299739°,  E21.6393571°
format DM: 47° 31.798434'N, 21° 38.361426'E 
format DMS: 47° 31' 47.91''N, 21° 38' 21.69''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Miasto z  ładnym, choć dziwnym centrum. Są i piękne budynki, i fontanny, ale całość tworzy zamknięta dla aut ulica, po której jeżdżą tylko tramwaje. Nie ma więc klasycznego rynku i ogólnie atmosfera jest tam raczej średnia. Chcąc zaparkować w pobliżu centrum  do wyboru mamy albo parking płatny w wersji "cieć" albo parkometr, obie wersje cenowo wychodzą mniej więcej tak samo. Ja byłam mocno zestresowana, bo można w mieście zobaczyć plakaty ostrzegające przed włamaniami do samochodów (w wersji obrazkowej, dlatego zrozumiałam), więc proponuję pochować wszystkie przyciągające złodziei przedmioty. 
Jeśli ktoś chce się zatrzymać w Debreczynie na dłużej powinien szukać noclegu w dzielnicy turystycznej Wielki Las (Nagyerdő). Jest ona oddalona o parę kilometrów na północ od centrum i tam koncentruje się życie rozrywkowe miasta. Pierwotnie sami mieliśmy taki zamiar, ale nie znaleźliśmy niczego poza wielkimi hotelami. Nie szukaliśmy jednak zbyt dokładnie, tylko wyjechaliśmy do Hajduszoboszlo, gdzie kwater nie brakuje. 

Wielki Las  to po prostu wielki park z różnymi atrakcjami.  Jak to na Węgrzech, główne to oczywiście  baseny, ale jest tu też zoo, wesołe miasteczko, ogród botaniczny (opisy osobno) i wielki plac zabaw. Ten ostatni to jedyna darmowa atrakcja w parku.  Jest ogrodzony i naprawdę bardzo fajny. Psy i koty nie mają wstępu, a sprzęty są moim zdaniem ciekawe i dla maluchów i dla wczesnej młodzieży (posiada kilka unikatowych   urządzeń). Radzę jednak zaopatrzyć się w picie i jedzenie, bo oprócz  obwoźnego sprzedawcy lodów w pobliżu nie ma sklepów. 
Niestety lata świetności  parku minęły. Jest na przykład ładnie prezentujący się – ale tylko z daleka – staw. Budynek stojący nad nim, będący kiedyś restauracją i dyskoteką, to już w zasadzie ruina, nadal można wypożyczyć rowerek wodny i popływać po stawie, ale ma to niewielki sens.  Niedaleko jest bardzo wysoka wieża, chyba widokowa, ale zamknięta zapewne z powodu niebezpieczeństwa zawalenia. Do niedawna w Wielkim Lesie funkcjonował camping z domkami, którego szukaliśmy (jest jeszcze opisywany w przewodnikach i na mapie Google), ale obecnie nie ma po nim śladu. Generalnie Wielki Las przypomina nieco chorzowski Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, ale poza super  aquaparkiem i placem zabaw odstaje od Chorzowa.
Dziwnie wygląda tu sprawa parkowania aut - obok płatnych miejsc, jest pełno darmowych. Czasem na trawie, ale  nie trzeba się obawiać, nikt tu nie zwraca na to uwagi.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Duża ilość atrakcji, większość skupiona w jednym punkcie, ale i tak w ciągu 1 dnia nie zwiedzimy wszystkiego
Wózek dojedzie praktycznie wszędzie
Parkowanie w dzielnicy turystycznej łatwo dostępne i bez opłat
Bardzo dużo atrakcji dla dzieci
Nawet w weekendy nie ma jakiś koszmarnych tłumów
- Wady
Mało sklepów na terenie Wielkiego Lasu, trzeba mieć wałówkę i picie
Wesołe miasteczko – moim zdaniem porażka
Parkowanie w centrum miasta tylko płatne
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Centrum Debreczyna
Centrum Debreczyna
Zdjęcie
Ładna aleja handlowa
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.