2024 - DEBRECZYN - Baseny - kąpielisko plażowe

DEBRECZYN - Park wodny - kąpielisko plażowe

 
5.0 (2)
  3511 0

2024 - Widok z tarasu na rwącą rzekę i strefę dzieciecą w oddali

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Park wodny - kąpielisko plażowe
  • Miejsce na medal 2024

Tradycje kąpieliska termalnego w Debreczynie (oryg. Debrecen) sięgają 1932 roku. Od XXI wieku znajduje się tu wielki kompleks spa / wellness Aquaticum. Zasila go źródło wody wodorowęglanowej, chlorkowej i jodo-bromowej o temperaturze 63°C, Woda ta posiada leczniczy wpływ na schorzenia reumatyczne, choroby kręgosłupa, artretyzm, przewlekłe bóle mięśniowe, zwyrodnienia narządu ruchu, choroby ortopedyczne, zwężenie żył, choroby skóry, przewlekłe zapalenia ginekologiczne, bezpłodność. Aquaticum składa się z: aquaparku śródziemnomorskiego ("Mediterrán Élményfürdő") przykrytego 66-metrową kopułą ze szkła, kąpieliska otwartego - plażowego "(Aquaticum Strand" lub "Water Park"), kąpieliska termalnego z pomieszczeniem solnym ("Termálfürdő"), świata saun ("Szaunavilág") i wyspy wellness ("Wellness sziget"). Po całkowitej metamorfozie obiektu w 2020 roku kąpielisko plażowe stało się jednym z najnowocześniejszych kąpielisk termalnych na wolnym powietrzu w Europie. Powierzchnia wody zajmuje 5700 m2, na co składa się 15 basenów (w tym fala i rwąca rzeka) oraz 4 dużych zjeżdżalni i szeregu dziecięcych. Kąpielisko jest otwarte w sezonie w godz. 06:00-19:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

2011 (przed modernizacją) - Brodzik
2011 (przed modernizacją) - Zjeżdżalnia w basenie rekreacyjnym
2011 (przed modernizacją)  - Basen z wysepkami
2011 (przed modernizacją) - Basen pływacki
2011 (przed modernizacją) - Basen rekreacyjny
Brodzik
2024 - Zjeżdżalnie dla dzieci
2024 - Łącznik między basenami dziecięcymi
2024 - Baseny dziecięce
2024 - Basen dziecięcy
2024 - Basen z falą
2024 - Rwąca rzeka
Basen rekreacyjny z płatnym placem zabaw na dmuchańcach
2024 - Na tarasie
2024 - Basen leczniczy
2024 - DEBRECZYN - Baseny - kąpielisko plażowe

Filmy

Debreczyn - Park wodny - kąpielisko plażowe po modernizacji

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Aquaticum Strand - Nagyerdei park 1, Debrecen   tel. +36 52 514 174 , +36 52 311 730 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Debreczyn - Park wodny - kąpielisko plażowe

format D: N47.5552787°,  E21.629988°
format DM: 47° 33.316722'N, 21° 37.79928'E 
format DMS: 47° 33' 19.00''N, 21° 37' 47.96''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
5.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Po dawnych basenach otwartych w Debreczynie nie został ślad, poza obniżeniem terenu w miejscach największych niecek. Zbudowano tu zupełnie nowy obiekt, co wg moich obserwacji jest ewenementem na Węgrzech, gdzie inwestycje w kąpieliska od dłuższego czasu są bardzo skromne.

Zmieniło się też parkowanie. Cała okolica basenów objęta jest już płatną strefą. Warunki są jednak słabo opisane na miejscu. Z tego co się dowiedzieliśmy, wygląda że nie warto dojeżdżać do samego końca drogi, pod basenowy hotel. Jest to ślepa ulica, a parking z rampą na jej końcu jest dostępny tylko dla gości hotelu. Nie należy zatrzymywać się wzdłuż tej drogi, bo to parking dla pobliskiej restauracji. Widzieliśmy jak między autami chodził człowiek z teczką, być może w celu wystawienia mandatów. Znajduje się tu co prawda podziemny parking dla wszystkich, ale podobno najdroższy w okolicy i nie sprawdzałem jak się za niego płaci.
Najlepiej zaparkować przy drodze okrążającej baseny, albo na parkingu przed rondem. Miejsc jest bardzo dużo, a do wejścia nie jest daleko. Opłat dokonuje się w parkometrach na godziny. Kontakty z węgierskimi automatami bywają trudne, ale na szczęście w Debreczynie obsługują karty/telefony i można zmienić język pierwszym przyciskiem w kolumnie 3 klawiszy. Potem wielokrotnie naciskamy przycisk niebieski aż osiągniemy przewidywaną godzinę odjazdu. Zwykle każdy płaci do końca obowiązywania strefy, czyli 18:00.

Główny element nowych term debreczyńskich to ogromna konstrukcja przebiegająca przez środek kompleksu otaczająca basen pływacki i rekreacyjny. Posiada ona części odkryte jak i zakryte z basenami w lekkim mroku. Pośród nich są 4 wysokie zjeżdżalnie oraz basen z gorącą woda leczniczą i hydromasażami. Na górze konstrukcji funkcjonuje taras widokowy i wypoczynkowy z barem i jakuzzi. Jest tam bardzo dużo leżaków z daszkami (chyba bez opłat). Trzeba przyznać, że całość jest efektowna i robi wrażenie.
Basen rekreacyjny jest całkiem przyjemny. Ma ciepłą wodę i sporo przestrzeni, wydzieloną w nim nawet część z barem wodnym. Umieszczono tu też małą ścieżkę z przeszkodami. Dość słabo pomyślaną, bo dla córki była za duża, a dla syna za mała. Z wody "wyrastają" konstrukcje kwiatowe, ale pełnią one rolę jedynie ozdobną. W części pod dachem, w wodzie, stoi hamak i huśtawki.
Jest tu również chyba jedyny dodatkowo płatny element basenów - wodny plac zabaw złożony z 5-6 dmuchanych prostych platform. Szkoda, że coś takiego zajmuje miejsce, bo nie ma to sensu i nikt nie był tym zainteresowany.
Dwie zjeżdżalnie oferują zjazdy na pontonach pojedynczych i podwójnych, a dwie są tradycyjne. Na brak prędkości nie można narzekać, zjazdy są bardzo fajne. W dzień powszedni pontonów było pod dostatkiem dla każdego. Na górze tworzyły się jednak kolejki, ale znośne. Największe do dwóch mierzących czas zjazdu. Na pontonach można zjeżdżać z dziećmi od 120 cm, choć myślę że i mniejsze przepuszczą.
Ograniczeniem korzystania ze zjeżdżalni jest dość męczące wspinanie się na górę, schodów jest bowiem sporo. W jednym z wejść jest co prawda winda, ale była zablokowana.

Druga strefa to baseny dziecięce i fala. Dzieciaki maja tu naprawdę full wypas. Dwa baseny (płytki brodzik i drugi nieco głębszy) połączone placem zabaw ze statkiem, wodotryskami i zjeżdżalniami, których naliczyłem 5.
Brodzik posiada daszki i wiele elementów do zabawy dla najmłodszych dzieci. Jak dla mnie wzorcowo wykonana strefa dziecięca. A tuż obok jest jeszcze wspomniany basen z falą. Trudno mi powiedzieć co ile włączana jest fala (co pół godziny, albo co godzinę), ale trwa 10 minut, a włączenie poprzedzane jest kilkoma sygnałami. Zabawa na falach jest jak zawsze super i tutaj również ściąga do basenu wiele osób, ale wszyscy się mieszczą i nie depczą po sobie.

Pomiędzy obiema strefami jest basen typu rwąca rzeka rozwiązany nieco inaczej niż zwykle. Jest to zapętlone wąskie koryto, jak prawdziwa meandrująca rzeka, po której płynie się na pontonach. Mamy więc coś w rodzaju spływu, niestety jest trochę za mało emocjonujący, bo nurt jest wolny, ale można się w ten sposób fajnie zrelaksować. Używane tu pontony są takie same jak na zjeżdżalniach, więc można je przenosić.

W oddali jest jeszcze basen leczniczy, głównie do siedzenia, całkiem duży i ozdobiony posągiem. Nie znaleźliśmy jednak czasu, aby z niego skorzystać.
Podobnie nie odwiedziliśmy krytego aquaparku śródziemnomorskiego Aquaticum, który znamy sprzed wielu lat. Bilety do niego dokupuje się za ok. połowę ceny wstępu na baseny otwarte zapewne gdzieś przy przejściu do aquaparku, bo w głównej kasie basenów otwartych nie można było kupić biletów łączonych. Wg mnie aby mieć czas na baseny otwarte i aquapark w jednym dniu, trzeba tu wejść od razu po otwarciu.

Gastronomia w kompleksie jest dobrze zorganizowana w czterech strefach. Kolejki tworzą się tylko do langoszy w centrum, ale jest też drugi bar langoszowy na obrzeżach, gdzie jest luźniej. Toalety są nieprawdopodobnie wręcz czyste.

Podsumowując, zmiana na plus jest ogromna. Nowe baseny stały się bardzo atrakcyjne, zostały urządzone estetycznie i gustownie, jest dużo ładnej roślinności i sporo trawników do rozłożenia się. Po kilku latach od modernizacji wciąż wszystko jest czyste i zadbane.
Trochę tylko brakuje miejsc w cieniu w strefie dziecięcej. Przy brodziku jest za to rząd stolików z krzesłami, które można sobie zająć.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 i 16 lat
Data pobytu
czerwiec 2024
2024 - Widok z tarasu na rwącą rzekę i strefę dzieciecą w oddali
Brodzik
2024 - Zjeżdżalnie dla dzieci
2024 - Łącznik między basenami dziecięcymi
2024 - Baseny dziecięce
2024 - Basen dziecięcy
2024 - Basen z falą
2024 - Rwąca rzeka
Basen rekreacyjny z płatnym placem zabaw na dmuchańcach
2024 - Na tarasie
2024 - Basen leczniczy
2024 - DEBRECZYN - Baseny - kąpielisko plażowe
Ocena atrakcji
 
4.0
W Debreczynie do wyboru są baseny w formie otwartej oraz krytej, które można połączyć kupując bilet łączony. My najpierw skorzystaliśmy z kąpieliska otwartego, zwanego plażowym (strandfurdo).   Nie jest z to pewnością jakieś wyróżniające  się kąpielisko, choć oczywiście większość polskich basenów i tak się do niego nie umywa. Po prostu widać, że budowano je kilkadziesiąt lat temu. Ale jest sporo basenów, w tym z falą i jeden duży z rurą do zjeżdżania oraz wszelka  infrastruktura typu bary, kawiarnie, przebieralnie, toalety i prysznice.  Ogólnie standard w takich miejscach. Każdy znajdzie coś dla siebie, dla seniorów jest leczniczy basen termalny, dla najmłodszych dzieci 2 brodziki i plac zabaw, niestety głównie archaiczne huśtawki. 
Cień można znaleźć bez większych problemów, podobnie jak smaczne węgierskie jedzenie. Tłumów nie ma. Nasz syn praktycznie nie wychodził z wody, korzystaliśmy ze wszystkich  basenów poza pływackim  i było bardzo fajnie. Do minusów zaliczyłabym temperaturę wody w basenach dziecięcych – za wysoka  oraz trochę odpychający kolor wody w większości basenów, taki  mulasto - żółtawy. 
Widać było jakąś rozpoczętą  budowę, więc obiekt się rozrasta i za rok może być coś nowego.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
2011 (przed modernizacją) - Brodzik
2011 (przed modernizacją) - Zjeżdżalnia w basenie rekreacyjnym
2011 (przed modernizacją)  - Basen z wysepkami
2011 (przed modernizacją) - Basen pływacki
2011 (przed modernizacją) - Basen rekreacyjny
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.