BAŃSKA BYSTRZYCA - Dwór Tihanych

BAŃSKA BYSTRZYCA - Dwór Tihanych

 
3.0 (1)
  4254 1

Dwór z zewnątrz

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dwór Tihanych
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Dwór Tihanych (Kaštieľ Tihányiovský) leży w południowej dzielnicy Banskiej Bystrzycy - Radvan (dawniej odrebna miejscowość), nad rzeką Hron. Powstał na początku XVII wieku jako renesansowy dwór obronny rodu Tihany. Po kilku przebudowach, elementy oryginalnego wyglądu można zobaczyć już tylko w części płn.-zach. W 1989 r. otwarto w nim pierwszą wystawę "Przyroda Słowacji Środkowej", w ramach Muzeum Słowacji Środkowej, którego dwór stał się częścią jako placówka z oddziałem przyrodniczym. Do dziś jest to tematem stałej ekspozycji muzeum, złożonej z 2400 eksponatów i podzielonej na 8 części, z której każda omawia środowisko naturalne osobnego regionu Słowacji. W 2006 roku ekspozycja wzbogaciła się o system audio z dźwiękami prezentowanych zwierząt. Poza tym organizowane tu są wystawy czasowe oraz odbywają się spotkania z podróżnikami, konferencje i warsztaty twórcze. Muzeum jest czynne codziennie, przez cały rok w godzinach: pn.-pt.: 8:00-16:00 i so.-nd.: 9:00-16:00. Między 11:30 a 12:30 jest zawsze przerwa.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ekspozycja
Zdjęcie
BAŃSKA BYSTRZYCA - Dwór Tihanych

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Kaštieľ Tihányiovský - Radvanska 27, Banska Bystrica   tel. +421 48 410 33 76 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Bystrzyca - Dwór Tihanych

format D: N48.7191574°,  E19.1373011°
format DM: 48° 43.149444'N, 19° 8.238066'E 
format DMS: 48° 43' 08.97''N, 19° 08' 14.28''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Dwór nie jest atrakcyjnym zabytkiem i  stoi w dziwnym jak na taką budowlę miejscu - na zwykłym blokowisku. Trzeba kawałek podjechać autem z centrum. 
Park zachował się w stanie szczątkowym, pozostaje więc tylko wystawa muzealna. I tu mieliśmy pecha, bo trwała zmiana ekspozycji  i było zamknięte. Uprzejma pani wpuściła jednak mnie samego na szybki rekonesans.
Jest to typowe muzeum przyrodnicze, mnóstwo roślin i wypchanych zwierząt, ładne zdjęcia. Wydaje się, że jest ukierunkowane na słowackie wycieczki szkolne i obcy turyści są rzadkością. Tylko 1 sala posiada nowoczesne wyposażenie w postaci systemu audio odtwarzającego odgłosy różnych zwierząt, niestety było to wyłączone. Reszta to tradycyjne gablotki, czasem ze szkłem powiększającym. Jak na dzisiejsze czasy, ekspozycja nie zachwyca, ale może po zmianie jest już lepsza...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
czerwiec 2013
Dwór z zewnątrz
Ekspozycja
Zdjęcie
BAŃSKA BYSTRZYCA - Dwór Tihanych

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.