BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

 
5.0 (1)
  5344 1

BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruchome Betlejem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Bańskoszczawnickie Betlejem (Banskoštiavnický betlehem) jest największą tego typu konstrukcją na Słowacji. Powstało za sprawą architekta i rzeźbiarza Petera Chovana. W 2006 roku rozpoczął on pracę nad drewnianą szopką wykorzystując drewno lipy, wiśni i orzecha. Rok później pokazano ją pierwszym zwiedzającym. Po 3 latach jego dzieło miało już większe rozmiary od słynnego Betlejem w miejscowości Rajecká Lesná. W 2013 wielkość szopki wynosiła: 21 m długości, 3 m szerokości i 2,5 wysokości, zawiera 800 postaci, z tego 400 ruchomych. Jest wciąż rozbudowywana. Narodziny Chrystusa przedstawione są na tle wszystkich charakterystycznych budowli Bańskiej Szczawnicy, wydarzeń z jej historii czy średniowiecznych sposobów wydobycia i przetwórstwa szlachetnych kruszców. Obiekt jest otwarty codziennie, z wyjątkiem poniedziałków w godzinach: 10:00 - 16:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

Filmy

Mgr. Ján Dzúr - Betlehem Banska Stiavnica

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Banskoštiavnický betlehem - Radničné Námestie 11/20, Banská Štiavnica   tel. +421 902 914 683 (+421 908 250 917) kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica - Ruchome Betlejem

format D: N48.4585009°,  E18.8918762°
format DM: 48° 27.510054'N, 18° 53.512572'E 
format DMS: 48° 27' 30.60''N, 18° 53' 30.75''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Na tę szopkę trafiliśmy przypadkiem, bo nasz przewodnik Bezdroża/Michelin nie raczy o niej wspominać. Znajduje się w podwórzu, przy głównej ulicy Bańskiej  Bystrzycy, niedaleko placu z pomnikiem św. Trójcy.  Informacja wisiała przy drodze.
Szopka wykonana jest z niepomalowanego drewna i rozłożona wokół ściany sklepu z drewnianymi pamiątkami i zabawkami. Po włączeniu mechanizmu, ilość ruchomych  elementów trochę nas oszołomiła. Wszędzie coś się rusza i nasz dzieciak nie wiedział na co patrzeć! 
Nazwa jest nieco myląca, bo elementy religijne szopki to bardzo mała jej część. Generalnie  skupia się ona na mieście, jego charakterze i historii. Widzimy zabudowę miasta z zamkami, kościołami, scenkę z najazdu tureckiego, pracę górników. Jeden fragment stoi osobno i jest tam m.in. jeżdżący pociąg.
Całość jest godna podziwu, bo zrobione przez jednego człowieka przez zaledwie kilka lat. Każde dziecko będzie zachwycone, choć przez brak kolorów trochę jest to wszystko monotonne. 
Złe wrażenie robi  miejsce prezentacji - wydaje mi się, że takie dzieło powinno mieścić się w jakimś ciekawszym i  bardziej klimatycznym miejscu niż sklep w podwórzu.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Zdjęcie
BAŃSKA SZCZAWNICA - Ruchome Betlejem

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.