Skansen sprzętu bojowego

BAŃSKA BYSTRZYCA - Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego

 
4.0 (1)
  5488 1

BAŃSKA BYSTRZYCA - Muzeum  Słowackiego Powstania Narodowego

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego (Slovenského Národného Povstania - SNP) powstało w 1955 roku. Na siedzibę wybrano ratusz w Bańskiej Bystrzycy, ponieważ w tym mieście 29 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie skierowane przeciw III Rzeszy. Było ono wspierane przez Sowietów, ale nie objęło całego kraju i zostało stłumione po 2 miesiącach. W 1969 roku placówka została przeniesiona do nowego budynku, będącego równocześnie pomnikiem SNP i mieszczącego Grób Nieznanego Żołnierza z wiecznie zapalonym ogniem. Dookoła niego powstał skansen ciężkiego sprzętu bojowego m.in. z samolotem zaopatrującym powstańców. Obecnie w muzeum prezentowana jest ekspozycja utworzona w 2004 r. pt. "Udział Słowacji w antyfaszystowskim ruchu oporu w Europie w latach 1939-1945". Obiekt jest otwarty w godz. 9:00-18:00 (maj-wrzesień) i 9:00-16:00 (październik-kwiecień).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Pomnik z wiecznym ogniem
Baszta z restauracją i placem zabaw
Jedna z gablot w muzeum
Skansen sprzętu bojowego

Filmy

Múzeum SNP - goguliver.sk

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Muzeum Slovenského Národného Povstania - Kapitulská 23, Banská Bystrica   tel. +421 48 412 32 58 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Bystrzyca - Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego

format D: N48.7351634°,  E19.1494388°
format DM: 48° 44.109804'N, 19° 8.966328'E 
format DMS: 48° 44' 06.59''N, 19° 08' 57.98''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Było to jedyne muzeum w Bańskiej Bystrzycy czynne przed sezonem. Jest położone na obrzeżach starego miasta, na tyłach kamienic - parking naszego pensjonatu wychodził wprost na dziedziniec muzeum. Właśnie on jest najciekawszą częścią placówki. Stoją tu czołgi, działa i wozy opancerzone  z czasów  II wojny  św. Można wszystkiego dotykać, wchodzić na nie itp. Choć wszelkie włazy i większość części ruchomych jest zaspawane, dzieciaki mają tu co robić. Osobnym eksponatem jest samolot, do którego środka 
można wejść, ale jest on dozorowany i trzeba zapłacić jakieś euro albo pół za wstęp. Być może posiadając bilet do muzeum nie trzeba  - nie wiem, bo my akurat z okazji majówki wszystko mieliśmy za darmo.
Na zewnątrz jest też restauracja z małym placem zabaw i co najważniejsze trampoliną. Można więc wstąpić na kawę albo się posilić, a maluch miło spędzi czas na zabawie. Restauracja jest ciekawie ulokowana w dawnej  baszcie  narożnej -  pozostałości miejskich fortyfikacji.

Przechodząc do samego muzeum - jest to monumentalna budowla o dziwacznym kształcie, rozdzielona na dwie części równie dziwacznym pomnikiem żołnierzy z palącym się ogniem. Prawdziwy socrealistyczny koszmarek, małe dzieci mogą się tego przestraszyć!
Ekspozycja  zgodnie z nazwą muzeum  dotyczy słowackiego powstania i ogólnie II wojny św. Na 2 piętrach rozłożono więc  pełno uzbrojenia, umundurowania, ekwipunku wojsk słowackich, niemieckich, sowieckich i amerykańskich, komunistyczne plakaty propagandowe, sztandary itp. Wszystko opisane jest  w języku słowackim i angielskim,  zabezpieczone za szkłem w gablotach, więc ruchliwy dzieciak nie wyrządzi szkód.   Dla chcących pogłębić wiedzę  jest kilka terminali komputerowych przedstawiających różne zagadnienia z XX-wiecznej historii Słowacji. 
Generalnie, całość jest zbyt monotematyczna, a przez to nużąca. Nowoczesnych metod prezentacji informacji (poza wspomnianymi terminalami) brak. Właściwie utkwiły mi w pamięci tylko niesamowite szachy wykonane przez więźniów z chleba.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Pomnik z wiecznym ogniem
Baszta z restauracją i placem zabaw
Jedna z gablot w muzeum
Skansen sprzętu bojowego

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.