Sala muzealna

BAŃSKA SZCZAWNICA - Muzeum mineralogiczne

 
4.0 (1)
  5817 1

BAŃSKA SZCZAWNICA - Muzeum mineralogiczne

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum mineralogiczne
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę

W budynku o nazwie Berggericht na placu Św. Trójcy w Bańskiej Szczawnicy, muzeum górnictwa istniało już w 1927 roku. Był to dawny budynek sądu górniczego, a potem uczelni. Posiadał reprezentacyjny charakter bowiem na czas pobytu w Bańskiej Szczawnicy mieszkało w nim wielu znakomitych gości, w tym cesarz Franciszek Lotaryński w 1751 r. Obecnie należy do Słowackiego Muzeum Górniczego i prezentuje ekspozycję mineralogiczną oraz historyczną poświęconą górnictwu. Kolekcja obejmuje prawie 500 minerałów, w tym wiele unikatowych. Do muzeum należy również sztolnia Michał. Zwiedzić można jej fragment - korytarz w kształcie podkowy o długości 76 m. Muzeum jest otwarte codziennie od 9:00 do 17:00 (maj - wrzesień), a po sezonie od 8:00 do 16:00 z wyjątkiem poniedziałków i wtorków.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Ekspozycja górnicza
Jeden z eksponatów
Sztolnia Michał
Sala muzealna

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Slovenské banské múzeum - Námestie sv. Trojice 6, Banská Štiavnica   tel. +421 45 692 05 34 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica - Muzeum mineralogiczne

format D: N48.459672°,  E18.892784°
format DM: 48° 27.58032'N, 18° 53.56704'E 
format DMS: 48° 27' 34.82''N, 18° 53' 34.02''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Muzeum mineralogiczne było naszym pierwszym obiektem, który zwiedziliśmy w Bańskiej Szczawnicy, ponieważ położone jest przy pomniku św. Trójcy, gdzie zostawiliśmy auto. Mieści się  w dużej kamienicy, a  kasa jest równocześnie biurem Informacji Turystycznej. 
Ekspozycja zajmuje kilka sal, w których rozłożono mnóstwo różnych skał i kamieni.  Niektóre mają zadziwiające kształty i kolory, są też okazy o bardzo dużych rozmiarach. Na początku oglądaliśmy wszystko szczegółowo, ale po jakimś czasie czuliśmy już przesyt. Dzieciak znudził się znacznie szybciej, więc wołaliśmy go tylko do najciekawszych kamieni. 
Muzeum jest typem placówki w starym  stylu  - składa się jedynie z gablot z podpisanymi eksponatami. Żadnych nowoczesnych elementów, brak tablic edukacyjnych, a wnętrze budynku, choć zabytkowe niczym nie zachwyca. Niemniej jednak kolekcja jest imponująca.
Druga, mniejsza  część muzeum poświęcona jest górnictwu w Bańskiej Szczawnicy. Tutaj jest większe urozmaicenie. Są różnorodne eksponaty i dużo tablic dwujęzycznych (po słowacku i angielsku), ale że temat jest raczej mało interesujący, zwiedziliśmy ją szybko.
Ostatnia część muzeum to sztolnia Michał, znajdująca się koło kas. Jest to niewielki korytarz kopalniany z osobnym wejściem i wyjściem. W środku jest wagonik. To jakby przedsmak innych szybów i sztolni udostępnionych do zwiedzania w mieście i chyba najciekawsza część muzeum dla maluchów. Sztolnia jest darmowa z biletem z muzeum, a bez niego dostępna za drobną opłatą.
W sumie muzeum warto odwiedzić, ale jakąś rewelacją nie jest, bo minerały można teraz spotkać w wielu miejscach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Ekspozycja górnicza
Jeden z eksponatów
Sztolnia Michał
Sala muzealna

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.