Przebudowany kościół i mury z gankami

BAŃSKA SZCZAWNICA - Stary Zamek

 
6.0 (1)
  7336 1

BAŃSKA SZCZAWNICA - Stary Zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Stary Zamek
  • Atrakcja całoroczna

Tzw. Stary Zamek lub Zamek Miejski w Bańskiej Szczawnicy powstał ok. połowy XVI wieku. W wyniku zagrożenia tureckiego postanowiono przebudować stojący na wzgórzu Paradajs (630 m npm.) XIII-wieczny kościół Najświętszej Marii Panny. Równocześnie istniał tu cmentarz oraz romańska kaplica cmentarna św. Michała. Już w końcu XV wieku przebudowano główną świątynię w stylu gotyckim i lepiej ją ufortyfikowano. Podczas późniejszej inkastelizacji obiektu zlikwidowano sklepienie, aby powstał wewnętrzny dziedziniec, a nawy zabudowano tworząc dwa piętra. Kaplicę cmentarną nadbudowano i utworzono z niej basztę w murze obronnym, rozbudowano też XIV-wieczną wieżę Himmelreich, która od tego czasu prócz funkcji obronnych pełniła rolę więzienia i katowni. W zamku regularnie stacjonowało 50-60 żołnierzy. W XVIII w. wieża bramna została przebudowana na barokową dzwonnicę, w której to postaci można ją oglądać do dziś. Od 1900 roku budowla mieści muzeum miejskie, obecnie jeden z oddziałów Słowackiego Muzeum Górnictwa, m.in. z ekspozycją sakralną i archeologiczną. Otwarty jest przez cały rok, w sezonie (maj-wrzesień) codziennie w godz. 9:00-17:00, po sezonie od wtorku do niedzieli w godz. 8:00-16:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Wystawa zegarów w wieży
Wieża bramna, a po prawej romańska kaplica
Dziedziniec zamku
Wejście na dziedziniec i wieża Himmelreich
Przebudowany kościół i mury z gankami

Filmy

bRIGI - Old Castle /Starý zámok/ Banská Štiavnica

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

SBM - Starý Zámok - Starozámocká 11, 969 01 Banská Štiavnica   tel. +421 45 694 94 72 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica - Stary Zamek

format D: N48.4596329°,  E18.8913357°
format DM: 48° 27.577974'N, 18° 53.480142'E 
format DMS: 48° 27' 34.68''N, 18° 53' 28.81''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Zamek ten to raczej nietypowa budowla - obejmuje dwa przekształcone kościoły i mury obronne z wieżami. Dziś jest częściową ruiną, która powoli jest restaurowana. Można tu odnaleźć elementy większości epok historycznych, a ponieważ góruje nad Bańską Szczawnicą, jest również jednym z punktów widokowych na miasto i okolicę.
Zwiedzanie odbywa się bez przewodnika i polega na chodzeniu po zakamarkach warowni. Mimo, że brak tu wyposażenia, a ekspozycje są  skromne, jest to bardzo ciekawe zajęcie i nasz maluch nie nudził się, choć zajeło nam to 1,5 godziny.  Wchodzi się do piwnic, dawnych komnat, cel więziennych, baszt, kaplicy, wieży bramnej - dzwonnicy itp.  
Ruiny nie przypominają żadnego polskiego zamku, jak wspomniałem są  dosyć dziwacznie. Już z zewnątrz intrygująco wyglądają potężne białe mury z basztami i strzelnicami otaczające kamienny gotycki kościół z wieżyczkami, a do tego wysoka barokowa wieża bramna. Po wejściu do środka widzimy jeszcze małą romańską kaplicę, wkomponowaną w  mury obronne. Tak więc jest sporo różnorodnych elementów, a całość tworzy wspaniały i unikatowy zabytek.
Główny budynek posiada 2 wejścia. Pierwszym wchodzimy do prezbiterium i zakrystii dawnego kościoła, gdzie wystawione są barokowe rzeźby religijne, kartusze herbowe oraz makieta miejscowego ołtarza z pocz. XVI-wieku, który być może będzie odtworzony.
Drugie wejście prowadzi na wewnętrzny dziedziniec o białych ścianach, bardzo klimatyczny i nie przypominający w ogóle kościoła. Można wchodzić do kilku pomieszczeń i na piętro. Jest tu niewielka ekspozycja archeologiczna, a przy ścianach rozstawiono różne kamienne detale z dawnej budowli. Ciekawe są oryginalne XV-wieczne spiralne schody z 3 filarami, zbudowane w oparciu o chrześcijańską symbolikę, a prowadzące... donikąd!  Spora część budynku jest jednak niedostępna dla turystów. 
W dzwonnicy natomiast znajduje się komnata z wystawą starych zegarów, dzwony i otwarty taras widokowy. Zwiedza się też pomieszczenia w fortyfikacjach, w tym  największa basztę Himmelreich i wystawę kowalstwa w innej wieży. Cały obwód murów obronnych  posiada drewniane ganki strażnicze, po których spacer z pewnością byłby fajną atrakcją, ale niestety wszystkie wejścia są zamknięte. Prawdopodobnie wymagają remontu. Niewielkie prace są jednak prowadzone w innych miejscach.
Muzeum jest przygotowane na turystów z naszego kraju - plan i wszelkie informacje przydatne przy zwiedzaniu znajdują się na otrzymanych w kasie kartkach w języku polskim.
Dojście piechotą z głównego placu Bańskiej Szczawnicy trwa krótko, ale  prowadzi po licznych schodach.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Wystawa zegarów w wieży
Wieża bramna, a po prawej romańska kaplica
Dziedziniec zamku
Wejście na dziedziniec i wieża Himmelreich
Przebudowany kościół i mury z gankami

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.