Jedna z kondygnacji

BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek

 
4.0 (1)
  5763 1

BAŃSKA SZCZAWNICA - Nowy Zamek

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Nowy Zamek
  • Atrakcja całoroczna

Tzw. Nowy Zamek (Novy Zamok) w Bańskiej Szczawnicy powstał w 1564 roku, jako strażnica mająca zapewnić miastu bezpieczeństwo w czasach najazdów tureckich. Postawiono ją z fundacji rodu Rosselów na wzgórzu Frauenberg, skąd można było prowadzić obserwację rozległej okolicy i w porę zarządzić przygotowania do obrony przed wrogimi wojskami. Jednocześnie budowla leży na tyle blisko centrum miasta, aby wykorzystywać ją jako element fortyfikacji miejskich. Była też częścią systemu obronnego 7 miast górniczych, które z sukcesem ostrzegały się nawzajem przed Turkami. Od połowy XVIII wieku pełniła funkcję magazynu na proch strzelniczy, wykorzystywany w górnictwie, a potem jako budynek straży pożarnej a równocześnie żywy zegar. Strażacy odmierzali bowiem czas, co 15 minut trąbiąc, a co godzinę uderzając w dzwon. Od 1971 roku w zamku działa muzeum, obecnie zarządzane przez Słowackie Muzeum Górnicze. Otwarte jest przez cały rok, w sezonie (maj-wrzesień) codziennie w godz. 9:00-17:00, po sezonie od wtorku do soboty w godz. 8:00-16:00.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Przedmioty tureckie
Widok z zamku, na centrum miasta ze Starym Zamkiem
Widok spod zamku
Działo z 7 lufami
Jedna z kondygnacji

Filmy

Objektívom na Slovensko - Nový zámok v Banskej Štiavnici zhora - Slovensko

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

SBM - Nový Zámok - ul. Novozámocká 22, Banská Štiavnica   tel. +421 45 691 15 43 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Szczawnica - Nowy Zamek

format D: N48.4557341°,  E18.8961622°
format DM: 48° 27.344046'N, 18° 53.769732'E 
format DMS: 48° 27' 20.64''N, 18° 53' 46.18''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Nowy Zamek to niewielka twierdza stojąca nad miastem. Jest to jakby wieża  z 4 basztami w narożach. Można do niej podejść z centrum drogą pod górę lub podjechać autem na płatny parking (1 euro). 
Zabytek zwiedza się z przewodnikiem, a Polacy dostają kartki z opisem budowli i eksponatów. Ekspozycja jest ściśle związana z historią zamku, który zapewniał ochronę Bańskiej Szczawnicy przed Turkami. Na każdym z 4 pięter znajduje się jedna duża sala, a wydzielone pomieszczenia znajdują się tylko w basztach. Jest dużo militariów, różnych starych akcesoriów począwszy od XVI w., w tym tureckie naczynia, fajki, nawet figury Turków. Ponadto zabytkowe mapy, ryciny, listy i inne dokumenty. Wśród nich odnalazłem 2 nawiązania do naszego kraju, ale może być ich więcej. Zdziwiła nas wystawa pożarnicza, ale jak się okazało ma to uzasadnienie w dziejach zamku.
Najciekawsze jest chyba unikatowe działo zwane "organami" z 7 lufami, które stało przed wejściem do zamku od XVI wieku. Jedno piętro zawiera makiety i sporo rysunków z planami fortyfikacji dawnych miast europejskich - ich  skomplikowane kształty, z mnóstwem bastionów i szańców są zadziwiające. 
Minusem jest, że przewodnik czasem za szybko przekazuje informacje i trochę trudno było nam nadążyć oglądając dokładnie eksponaty i czytając otrzymany opis. Gdy jednak  reszta grupy weszła na wyższe piętro, a my zostaliśmy sami na niższym, nie robił żadnych problemów.
Muzeum na pewno spodoba  się miłośnikom historii. Dzieciaki, głównie chłopcy także znajdą tu trochę ciekawostek. Na pewno dla każdego interesujące będzie spojrzenie z ostatniej kondygnacji na miasto i malowniczą okolicę. Niestety tylko przez szyby. 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Przedmioty tureckie
Widok z zamku, na centrum miasta ze Starym Zamkiem
Widok spod zamku
Działo z 7 lufami
Jedna z kondygnacji

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Szczawnica wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.