Staw przy zamku - fosa

BOJNICE - Miejscowość

 
5.0 (1)
  5687 1

BOJNICE - Miejscowość

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość
Kategoria

Bojnice to miasto położone nad rzeką Nitrą, sąsiadujące ze znacznie większą miejscowością Prievidza. Osada rozwinęła się przy XII-wiecznym zamku, a prawa miejskie otrzymała w XIV stuleciu. Większe znacznie miasto zaczęło odgrywać dopiero w XVII w., gdy stało się jedną ze stacji traktu pocztowego z Wiednia do Siedmiogrodu. Zaczęły odbywać się tu duże targi i jarmarki, kwitło rzemiosło. Bojnice otoczono też wtedy murowanymi fortyfikacjami. Na początku XIX w. rozpoczął się upadek miasta, ktory doprowadził do odebrania praw miejskich (przywrócone je dopiero w 1966 r.). Potem miejscowość zyskała status uzdrowiska i stała się centrum turystycznym oferującym rozrywkę dla osób w każdym wieku: zamek, zoo, dinopark, muzeum prehistoryczne, sezonowe odkryte baseny termalne, kąpieliska lecznicze, sanatoria, spa. Na terenie miasta dokonano licznych odkryć z czasów prehistorycznych, w tym najstarsze ślady człowieka na Słowacji. W 2019 roku nad miastem wybudowano rozległą wieżę widokowo-spacerową tzw. Ścieżkę w obłokach.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

idok na miasto z zamku, szpaler drzew po lewej to deptak
Główny plac w parku zdrojowym
Staw przy zamku - fosa

Filmy

Zlavomat - Ukáž sa, Slovensko! - Bojnice

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna - Hurbanovo námestie 47/36, Bojnice   tel. +421 904 600 181 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bojnice - Miejscowość

format D: N48.78133°,  E18.584039°
format DM: 48° 46.8798'N, 18° 35.04234'E 
format DMS: 48° 46' 52.79''N, 18° 35' 02.54''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Jest to małe, sympatyczne miasteczko z wieloma atrakcjami. Nie posiada zabytkowego charakteru, choć znajduje się tu chyba najpiękniejszy zamek na Słowacji. Centrum wyznacza prosta aleja opadająca w dół od zamku do kościoła. Jest tutaj osłonięty drzewami deptak i współczesne kamienice z pubami i restauracjami. Bokiem biegnie jezdnia. Parę lokali posiada kąciki dla dzieci. Na dole, przy domu kultury czy czymś takim, jest knajpka, w której podają pizzę nawet późno w nocy. Trochę wyżej stoi fajny pub, gdzie na dużych ekranach puszczane są wydarzenia sportowe.
Przy deptaku można szukać noclegów, ale nawet we wrześniu nie było nic wolnego. Dopiero na początku równoległej uliczki na lewo, znaleźliśmy przyjemny hotelik. Po drugiej stronie ulicy jest duży (i drogi) pensjonat z pubem i restauracją posiadającą stoliki na zewnątrz. Warto przyjść z maluchem, bo oprócz huśtawki wystawiają tam trampolinę, a ta potrafi zająć dzieciaki na długi czas. 
Droga, która tuż obok biegnie w dół na osiedle z domkami i szeregówkami prowadzi do muzeum prehistorycznego z tzw. jaskinią proboszczową. 
Pozostałe atrakcje Bojnic mieszczą się na górze, bliżej zamku. Jest to oczywiście najładniejsza część miasta, z parkiem, kwiatami, stawem i wyspą. Samą warownię, położona na skale z własną jaskinią trzeba oczywiście zwiedzić w pierwszej kolejności, podobnie  jak zoo, które z nią sąsiaduje. Idąc w lewo dojdziemy do kąpieliska Czajka. Niestety nie widzieliśmy go, bo nie było czynne ani na początku września, ani w maju, więc pewnie działa tylko podczas wakacji. Częściej otwarty jest za to skromny DinoPark, niedaleko od bramy basenów. Termalne wody wykorzystują również ośrodki wczasowe i sanatoria  mieszczące się w bojnickim parku zdrojowym. To część miasta oddzielona od reszty, trzeba iść wzdłuż drogi dojazdowej i dużego płatnego parkingu (warto tu zostawić auto, bo w mieście nie ma miejsca), a potem zejść w dół do lasku. Pośród starodrzewia napotkamy alejki, fontannę, stawik, niestety żadnego placu zabaw, baru czy jakiejkolwiek gastronomii. Jest za to kilka obiektów, w tym 2 z basenami dostępnymi dla osób nie będących kuracjuszami. Jeden to Wodny Świat (Vodny Svet), z częścią pod dachem i na powietrzu. Nazwa sugeruje coś w stylu aquaparku, ale jest to SPA chyba z 2 basenami leczniczymi, sauną, masażami itp. Przeznaczone dla dorosłych i seniorów,  odradzano nam wchodzić tam z  dzieckiem. Z alejki w parku widać trochę części otwartej i faktycznie nie było tam dzieci ani żadnych atrakcji dla nich, ale ludzi sporo i całość sprawia pozytywne wrażenie. Drugi obiekt to basen kryty przy stawie. Przez okno można zobaczyć małą zjeżdżalnię i ogólną mizerność tego obiektu, więc odpuściliśmy sobie i z żadnych basenów w Bojnicach nie skorzystaliśmy. Miasto jednak spodobało nam się.  

Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj i wrzesień 2013
Zdjęcie
idok na miasto z zamku, szpaler drzew po lewej to deptak
Główny plac w parku zdrojowym
Staw przy zamku - fosa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.