Ulica na starówce

BAŃSKA BYSTRZYCA - Zabytkowa miejscowość

 
6.0 (1)
  8603 1

BAŃSKA BYSTRZYCA - Zabytkowa miejscowość

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zabytkowa miejscowość
Kategoria
  • Miejsce na medal 2013

Bańska Bystrzyca (Banská Bystrica) to duże miasto leżące w kotlinie otoczonej Górami Krzemnickimi, Niżnymi Tatrami i Fatrą Wielką. Liczy ok. 80 tys. mieszkańców. Od czasów prehistorycznych wydobywano tu złoto, srebro, miedź, rudy żelaza. Prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. Od czasów późnego średniowiecza Bańska Bystrzyca była bardzo zamożnym miastem, głównie dzięki wydobyciu miedzi. Pokłady cennych kruszców zaczęły się jednak wyczerpywać już w w XVI wieku. Podczas II wojny światowej wybuchło tu skierowane przeciw Niemcom Słowackie Powstanie Narodowe (SNP). Mimo wsparcia przez Sowietów zostało ono krwawo stłumione, a powstańcy przeszli do walki partyzanckiej. Dziś wydarzania te upamiętnia monumentalne muzeum SNP. Centrum miasta jako jedno z pierwszych na terenie Słowacji zyskało status Miejskiego Rezerwatu Zabytkowego. Znajdują się tu m.in. zabytki sakralne od XIII wieku, gotycki budynek zamkowy króla Macieja (Korwina), renesansowe kamienice i ratusz, pozostałości XVI-wiecznych fortyfikacji. Miasto jest znaczącym ośrodkiem naukowym i kulturalnym Słowacji.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zamek miejski
Rynek
Fontanna w rynku
Rynek widziany z wieży zegarowej
Ulica na starówce

Filmy

Matej Simko - Banská Bystrica 4K

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Informacja turystyczna - Námestie Ľ. Štúra 5943/1, Banská Bystrica   tel. +421 48 413 61 46 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Banska Bystrzyca - Zabytkowa miejscowość

format D: N48.736277°,  E19.146192°
format DM: 48° 44.17662'N, 19° 8.77152'E 
format DMS: 48° 44' 10.60''N, 19° 08' 46.29''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
To drugi po Bańskiej Szczawnicy górniczy ośrodek na Słowacji jaki zwiedziliśmy. Jest zupełnie inny - główny punkt miasta to wspaniały rynek z wielkim, podłużnym placem. Jest on otoczony przez stylowe i pięknie odnowione kamienice. 
Ważnym elementem rynku jest multimedialna fontanna, która co jakiś czas gra i tryska z różnych stron w rytm muzyki, a wieczorem także świeci różnokolorowym światłem. Brzegi są nisko, więc dzieci mogą się tu świetnie bawić. Obok są jeszcze źródełka wody pitnej, także wykorzystywane przez dzieciaki do zabawy. Można też przyjść z rowerkiem, bo  miejsca do jeżdżenia jest pełno. W pubach rozkładających swoje stoliki przy zabytkowych kamienicach można zakosztować specjałów słowackich browarów albo pysznej kawy (np. mrożonej z liśćmi mięty, którą tu odkryliśmy). Pośród knajpek znajduje się też sklep spożywczy, więc po zakupy nie trzeba daleko chodzić. 
Przy rynku stoi XVI-wieczna wieża zegarowa, dawniej część więzienia. Za niewielką opłatą można na nią wejść - jest to znakomity punkt widokowy na centrum miasta i okoliczne góry. Ma drobne pochylenie, dlatego zwana jest "krzywą wieżą".
Bańska Bystrzyca oferuje kilka obiektów do zwiedzania. Sami niewiele zobaczyliśmy ponieważ trwały przed sezonowe remanenty oraz akcja digitalizacji zbiorów i prawie wszystko było zamknięte. Główne muzeum zajmuje renesansową kamienicę w rynku, inne ekspozycje znajdują nieopodal - na terenie dawnego zamku miejskiego (Mestský hrad), zwanego w moim przewodniku  "grodem miejskim" (fachowcy z wydawnictwa Bezdroża jak zwykle popisują się ignorancją). Jest to interesująca pozostałość dawnej warowni z fortyfikacjami, dwoma kościołami, muzeum poświęconym miastu w budynku zamkowym  i galerią sztuki słowackiej w starym ratuszu. Kolejne muzeum jest położone nieco  dalej od rynku - to Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego. Ono było otwarte i mogę stwierdzić, że  przynajmniej w połowie jest sporą atrakcją dla dzieci. Tą połową jest skansen techniki wojskowej  na wolnym powietrzu. Stoją tam różne czołgi, działa i pojazdy bojowe,  a także niewielki samolot. Kolejne muzeum mieści się w przebudowanym dworze obronnym w dzielnicy Radvaň. Sam budynek nieciekawy, a oferuje średnio interesującą ekspozycję przyrodniczą. 
Jakieś 1,5 km od rynku znajduje się nowoczesne kąpielisko Aqualand - ciekawie połączono baseny z jeziorem i piaszczystą plażą. Dla dzieci jest tu specjalna strefę z dmuchańcami.  Niestety  znamy to jedynie z folderu reklamowego, bo obiekt funkcjonuje tylko podczas wakacji.
Nie wiem czy miasto posiada dobrą bazę  noclegową, bo nie musieliśmy niczego specjalnie szukać. Na fajny pensjonat trafiliśmy przypadkiem, spacerując po ulicy przy zamku i od razu tam zostaliśmy.
Bańska Bystrzyca ma dobre położenie, blisko stąd w góry z kilkoma stacjami narciarskimi, w tym Donovaly, która w lecie zamienia się w centrum rozrywki i do miast pełnych atrakcji turystycznych  jak Banska Szczawnica czy Bojnice.  
Całe centrum  objęte jest strefą płatnego parkowania z parkometrami.

Wszyscy byliśmy zachwyceni miastem, tym bardziej, że poza jednym dniem mieliśmy piękną pogodę, gdy w Polsce przeważnie padało. Syn bardzo chce przyjechać tu ponownie, na baseny i do fontanny...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Rynek
Zamek miejski
Fontanna w rynku
Rynek widziany z wieży zegarowej
Ulica na starówce

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Banska Bystrzyca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.