BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa

BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa - Muzeum Prehistorii

 
4.0 (1)
  6099 1

BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa - Muzeum Prehistorii

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Proboszczowa - Muzeum Prehistorii

Jaskinia Proboszczowa (Prepoštská jaskyňa) to nawis skalny powstały w skale trawertynowej pod wzgórzem, na którym znajduje się centrum miasta Bojnice. Nazwa pochodzi od jej odkrywcy w 1926 roku - miejscowego proboszcza, z zamiłowania archeologa. Po gruntownym oczyszczeniu jaskini napotkał on wiele szczątków prehistorycznych zwierząt (m.in. mamuta, lwa jaskiniowego, prakonia), ślady ognisk i narzędzia ludzi pierwotnych. Wcześniej jaskinia służyła za śmietnik i magazyn kompostu. Badania dowiodły, iż 60 tys. lat temu zamieszkiwali ją neandertalczycy oraz że działał tu warsztat produkcji narzędzi kamiennych. W całych Bojnicach odnaleziono kilka tysięcy przedmiotów wytworzonych przez ludzi w okresie paleolitu i jest to jedno z ważniejszych miejsc archeologicznych w Europie. Od 2007 roku jaskinia jako Muzeum Prehistoryczne (Muzeum Praveku) jest udostępniana turystom do oglądania z zewnątrz, z zainscenizowana sceną z życia ludzi pierwotnych. Do wielkiej głowy mamuta, od 2014 dodano również nosorożca włochatego. Jaskinia ma ok. 12 m szerokości i 6 metrów głębokości. W głąb skały odchodzi z niej korytarz, ale jest on zasypany. Muzeum regularnie czynne jest od maja do sierpnia w godz. 10:30 do 17:30, w marcu, kwietniu, wrześniu i październiku tylko w weekendy. Możliwe jest zwiedzanie nocne z pochodniami w wybrane dni.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa

Filmy

Múzeum praveku Bojnice - Originálny vzdelávací program

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Słowacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Múzeum praveku Slovenska -ul. Rybníčky, Bojnice   tel. +421 911 878 717 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Bojnice - Jaskinia Proboszczowa - Muzeum Prehistorii

format D: N48.7775017°,  E18.5835723°
format DM: 48° 46.650102'N, 18° 35.014338'E 
format DMS: 48° 46' 39.01''N, 18° 35' 00.86''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
4.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
4.0
Muzeum Prehistoryczne z jaskinią neandertalczyków w Bojnicach było dla nas kompletną niespodzianką, "dzięki" beznadziejnemu przewodnikowi z logiem Michelin z wyd. Bezdroża, który w ogóle o nim nie wspomina (po odkrytych  wpadkach i błędnych informacjach  przestrzegam przed ich wydawnictwami!). 
Reklamy są jednak rozwieszone po całym mieście, i muszą być, bo droga  do atrakcji jest  skomplikowana. Przy okazji warto dodać, że trochę przy tym oszukują - odległości na billboardach koło zamku są zaniżone.
Wybraliśmy specjalną opcję zwiedzania muzeum w nocy z pochodniami. W sumie nie dlatego, że tak chcieliśmy, lecz dlatego że nie załapaliśmy się na zwiedzanie w czasie dnia. 
Rozpoczyna się ono o godz. 21. Do tej godziny turyści nie są wpuszczani za bramę, lecz trzeba czekać w dosyć dziwnym miejscu, bo na terenie działki uprawnej na spokojnym osiedlu z domkami. W maju wcześniejsze umawianie się nie było konieczne, ale nie wiem jak jest w ścisłym sezonie. Nasza grupa liczyła ok. 15 osób.
Przy kasie rozdawane są pochodnie, dla dzieci  wskazane jest wziąć własną latarkę. Do jaskini wiedzie trasa z kilkoma przystankami. Są to głownie tablice informacyjne, przy których przewodnik omawia dany temat  (tablice posiadają angielskie tłumaczenia). Są to np. ludzie pierwotni, wymarłe zwierzęta prehistoryczne, sporo poświęcone jest mamutom, ponieważ natrafiono tu na pozostałości  małego okazu tego zwierzęcia.   
Nocna wędrówka dostarcza ciekawych wrażeń, szczególnie dzieciom. Jest ciemno, nie ma żadnych latarni,  po drodze przechodzimy  m.in. pod wielkim ciosem mamuta, a jeden z przystanków znajduje się przy wiacie, gdzie leżą stosy narzędzi i wyrobów ludzi pierwotnych, kości zwierząt, skóry itp. Są to głównie repliki, ale wierne i właśnie takie rzeczy  dzieci znają z książek czy filmów, a tutaj są one dostępne "na żywo".
Sama jaskinia, do której dojście prowadzi po  schodkach  trochę nas rozczarowała, myśleliśmy że będziemy po niej chodzić, ale nic takiego tu nie ma. Zza ogrodzenia ogląda się tylko coś w rodzaju zadaszenia skalnego z  obozowiskiem neandertalczyków. Są postacie  dorosłych jak i dzieci, palenisko, kości, a przede wszystkim wspaniała głowa mamuta. Szkoda, że przystosowanie do oglądanie tego nocą jest marne, przewodniczka świeci reflektorem, ale za krótko i tylko punktowo, a światło pochodni nie oświetla jaskini w ogóle, podobnie jak kieszonkowe latarki, które są za słabe.  
Tak więc, gdybym miał wybrać ponownie tryb zwiedzania wybrałbym dzienny. Nocą umyka też trochę z krajobrazu otoczenia jaskini, jest tam np. jeziorko, o którego istnieniu nie mieliśmy pojęcia. 
Nocne zwiedzanie trwa ok. 35 minut, brak materiałów w języku polskim.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
maj 2013
Zdjęcie
Zdjęcie
BOJNICE - Jaskinia Proboszczowa

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Bojnice wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.