"Wrzosowiskowy dom

PRATENOW - Zagroda żubrów

 
6.0 (1)
  5345 1

PRATENOW - Zagroda żubrów

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zagroda żubrów
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
  • Miejsce na medal 2013

Zagroda żubrów (Wisentgehege) w miejscowości Prätenow na wyspie Uznam powstała w 2004 roku. Zajmuje obszar 5,5 ha, opiera się na polskim stadzie sprowadzonym z żubrowiska pod Międzyzdrojami w Wolińskim Parku Narodowym. Początkowo składało się ono z 4 sztuk - 3 samic i 1 samca. Obecnie każda polska żubrzyca posiada już swoje potomstwo urodzone w Niemczech. Młode posiadają imiona zaczynające się od liter US (od Usedom czyli Uznam), podczas gdy polscy rodzice nazwani byli imionami na głoskę PO. Cały obiekt jest dwujęzyczny (niemiecko - polski) i oprócz żubrów, w atrakcyjny sposób rozpowszechnia wiedzę o wielu innych zwierzętach występujących na całym Pomorzu Bałtyckim w kilku obiektach: Leśnym domu, Wrzosowiskowym domu, Ptasim domu, Kręgu informacji. Zagroda otwarta jest w sezonie tylko przez 7 godzin (Wielkanoc - październik) od 10:00 do 17:00 a poza sezonem od 10:30 do 15:30. Przez resztę doby zwierzęta znajdują się w środowisku naturalnym, poza zagrodą.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Niedawno urodzony żubr
Tutaj odsłuchuje się śpiew ptaków
"Leśny dom" z fajnymi urządzeniami
"Krąg informacji"
"Wrzosowiskowy dom

Filmy

Tobi Lang - Wiesentgehege auf Usedom

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Niemczech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Wisentgehege Insel Usedom - Heideweg 1, Prätenow   tel. +49 162 1637779 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Prätenow - Zagroda żubrów

format D: N53.8886558°,  E14.0452374°
format DM: 53° 53.319348'N, 14° 2.714244'E 
format DMS: 53° 53' 19.16''N, 14° 02' 42.85''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Niemieckie żubrowisko znajduje się zaledwie 15 km o centrum Świnoujścia. Dużo łatwiej jest dostać się do niego z tego kurortu, niż do rodzimej hodowli na Wolinie. Należy kierować się na miejscowość Dargen i szukać znaków przy drodze. Parking w polu jest darmowy, oddalony o ok. 200 m od zagrody. Pierwsze nasze zaskoczenie to dwujęzyczne tablice - wszystko jest tu po niemiecku i polsku! Potem, gdy poznaliśmy historię tego miejsca przestało być to dziwne - zagroda zawdzięcza swe istnienie Polsce. 
Ukłonów w naszym kierunku jest zresztą więcej - przede wszystkim ceny biletów dla turystów z Polski są obniżone o połowę (2,25 euro). Miłym akcentem są też sprzedawane w kasie trunki: wódka Żubrówka i piwo Żubr.
Zaskoczenie drugie to rozmiar placówki - jest ona bardzo mała. Trzeba jednak przyznać, że świetnie zagospodarowana. Do obserwacji zwierząt służą 2 stanowiska: zadaszony taras  oraz podest widokowy. Oba są umieszczone obok siebie i widok z nich jest bardzo podobny, z ta różnicą że taras jest wyższy. Nie ma możliwości obejść zagrodę i popatrzeć od innej strony, co jest dosyć rozczarowujące. Na szczęście nie tylko żubry są tu atrakcją. 
Na terenie obiektu są 2 drewniane domki i 1 otwarta budka z interaktywnymi ekspozycjami. W domkach jest prezentowana wiedza na temat fauny Pomorza w bardzo ciekawej formie, np. stanowisk odsłuchowych, w których możemy poznać odgłosy wielu zwierząt (niektóre naprawdę zaskakujące!), tablic z ruchomymi elementami,  różnych układanek. Kilka rzeczy ma formę zagadek przyrodniczych, a jedna wymaga też zręczności. Dla dzieci wspaniała zabawa! 
Budka natomiast ma wygląd wiaty z 2 rzędami zdjęć ptaków dookoła. Każdy ptak posiada swój krótki opis i przycisk do odtworzenia próbki z odgłosem jaki wydaje. Tutaj nie ma słuchawek, a dźwięk jest słyszalny dla wszystkich w pobliżu. Można siedzieć na ławie i słuchać!
Byliśmy pod wielkim wrażeniem pomysłowości twórców zagrody, widać ze na pierwszym miejscu stawiają edukację zwiedzających i jest to wykonane wzorowo. Widzieliśmy już sporo żubrowisk, ale nigdzie nie jest przekazywane tyle informacji co tu.  Listę atrakcji uzupełnia jeszcze mini plac zabaw  z domkiem na drzewie, 'krąg informacji' z  okrągłym ogrodzeniem na którym wiszą tablice omawiającymi historię żubrów i próby ich ratowania, a  idąc za śladami na ziemi trafimy do niespodzianki nie ujętej na planie obiektu - projekcji filmu z narodzinami żubrzątka! 
Aż dziw bierze, że  w środku wakacji nie było tu w ogóle tłoku, a z Polski zauważyliśmy tylko 1 rodzinę...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
5 lat
Data pobytu
lipiec 2013
Zdjęcie
Niedawno urodzony żubr
Tutaj odsłuchuje się śpiew ptaków
"Leśny dom" z fajnymi urządzeniami
"Krąg informacji"
"Wrzosowiskowy dom

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Prätenow w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Prätenow wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.