Jezioro - zalana piaskownia

ADRSZPACH - Skalne miasto

 
6.0 (2)
Hot   25028 2

ADRSZPACH - Skalne miasto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Skalne miasto
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2011

Skalne Miasto w miejscowości Adrszpach (Adršpašské skalni mesto) jest częścią rezerwatu przyrody Skały Adrszpasko - Cieplickie (Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály) położonego w czeskiej części Gór Stołowych. Rezerwat ma powierzchnię 1803,4 ha i jest największym rezerwatem przyrody w Czechach. Tworzą go potężne formy skalne zbudowane z górnokredowych piaskowców ciosowych. Turystyka rozwijała się tu już od 1700 roku, skalne miasta podziwiali m.in. Goethe, król August II Sas, kilku cesarzy. Jednak dopiero wielki pożar z 1824 roku, który wypalił roślinność i odsłonił w pełni skały, pozwolił utworzyć pierwsze ścieżki i szlaki turystyczne. Obecnie turyści mają do przejścia ok. 7 km + 2 km trasy wokół jeziora na zalanej piaskowni. W tutejszych plenerach kręcono m.in. "Opowieści z Narnii" i serial "Muszkieterzy" (2014).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Zdjęcie
Widoki na trudniejszej części szlaku
kalne jeziorko dostępne za dodatkową opłatą
Kanion
Widoki na trudniejszej części szlaku
W skalnym labiryncie
Jezioro - zalana piaskownia
ADRSZPACH - Skalne miasto
ADRSZPACH - Skalne miasto

Filmy

Tomáš Rudolf - Adršpach-Skály-7.9.2016

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Czechach. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Adršpašské Skalne Miasto - Dolní Adršpach   tel. +420 491 586 012 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Adrszpach - Skalne miasto

format D: N50.6123844°,  E16.1150551°
format DM: 50° 36.743064'N, 16° 6.903306'E 
format DMS: 50° 36' 44.58''N, 16° 06' 54.20''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 2
Ocena atrakcji
 
6.0(2)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Trudno się nie zachwycać, miejsce niemalże mistyczne. Te wszystkie strzeliste skały, wodospady, strumyki, jeziorka, nie można się nadziwić pomysłowości matki natury.
Trasa jest dla każdego, choć posiada cięższe odcinki, ale do przejścia  przez kilkulatka jak i wiekowego seniora. W razie czego można zejść drogą "ewakuacyjną", umożliwiającą szybki  powrót do płaskiego terenu na początku szlaku.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka/i
8 lat
Data pobytu
2013
Zdjęcie
ADRSZPACH - Skalne miasto
ADRSZPACH - Skalne miasto
Ocena atrakcji
 
6.0
Adrszpaskie Skalne Miasto  znajduje się w Czechach, ale bardzo blisko granicy z Polską. Jeżeli tylko znajdziecie się gdzieś w okolicy  koniecznie przeznaczcie jeden dzień na tę atrakcję. Skalne Miasto  można wprawdzie zwiedzić  w 2 godziny, ale urok miejsca sprawia,  że trudno po prostu  nacieszyć się każdym z tamtejszych  cudów natury. A tych cudów jest cała masa.
My byliśmy końcem lata, ale wydaje mi się, że o każdej porze roku jest tam pięknie  (turyści są tu wpuszczani nawet w zimie przy dobrej pogodzie). Przed wejściem do Skalnego Miasta są jakieś bary i restauracja, ale na terenie rezerwatu nie ma (dzięki Bogu) żadnych  punktów handlowych, wobec czego warto wziąć suchy prowiant i picie, szczególnie dla maluchów, bo droga nie jest najlżejsza, a  jeżeli Adrszpaskie Skały spodobają się wam  tak bardzo jak nam, to pewnie też spędzicie tam pół dnia.
Jeżeli chcecie przejść cały szlak – gorąco do tego zachęcam - to nie  marzcie nawet o wózku, bo jest pełno schodków. Ale jeśli nie macie innego wyjścia, to polecam zobaczenie choćby części atrakcji, bo trasa "schodkowa" zaczyna się dopiero przy wodospadzie, czyli mniej więcej w połowie trasy, więc naprawdę i tak będziecie zachwyceni tym, co do tego momentu zobaczycie. No i wózkiem można też dojechać do malowniczego zalewu (po minięciu kasy odwrotny kierunek niż na  Skalne Miasto, opisane niżej).  Trasa jak wspomniałam nie jest łatwa, szczególnie jeśli jest się  łapczywym na zobaczenie wszystkiego, ale nasz trzylatek poradził sobie w dużej części sam. 
A co właściwe jest w tym Skalnym Mieście? Cuda – skały, w których bez trudu można odkryć kształt twarzy Indianina, dzban, fotel itp. Każde takie miejsce jest opisane, z tego co pamiętam po czesku, angielsku i niemiecku. Jest wodospadzik mały na zewnątrz i duży w jaskini, jest potoczek otulający podnóża skał, jest piękna brama – dawne wejście do Skalnego Miasta, są punkty widokowe na góry. Jest nawet jezioro, po którym można płynąć łódką. Rejs łódką nie jest może jakąś zapierającą dech w piersiach atrakcją, trwa dosyć krótko, ale doświadczenie ciekawe a otoczenie przeurocze. Jest  bezpieczne, a bilet warto kupić już dla samych opowieści Pana Przewodnika w typie  Rumcajsa, sterującego łodzią . Wejście do jeziorka jest oddzielnie płatne (50 koron), kasa znajduje się przy schodach prowadzących do niego. Do tego momentu można dotrzeć z wózkiem, który trzeba będzie jednak zostawić przy kasie, a do samego jeziorka jak wspomniałam krótka, choć stroma, schodkowa wspinaczka. Po powrocie z jeziorka jesteśmy w połowie trasy, dalej jest trochę trudniej, raz pod górę raz w dół, ale miejsca i widoki niesamowite.
Na koniec polecam odpoczynek przy malowniczym zalewie, jest to bodajże stara piaskownia,  dzieciaki z radością mogą się trochę w nim popluskać, choć jest to niby zakazane. Jak dojdziecie kierujcie się w prawo. Najpierw zobaczymy skałę - dobry punkt widokowy a z niej widać już położoną kawałek dalej plażę z ławeczkami. Oczywiście jeśli ktoś ma siły i ochotę może przejść się dookoła jeziora, bo jest tu utworzona druga trasa turystyczna, ale nie sądzę aby w minimalnym stopniu mogła się ona równać z trasą główną, między skałami.
Ogólnie byliśmy zachwyceni Adrszpaskimi Skałami. Oprócz tego, że to naprawdę przepiękne miejsce, miłe wrażenie robi też czysty teren – i nie mam tu na myśli tylko tego, że nigdzie nie walają się plastikowe butelki, chodzi mi też o minimalną ingerencję człowieka w naturę – ot tyle tylko, żeby turyści mogli bez problemu poruszać się między skałami, kilka schodków, kilka barierek  i tyle. 
Przejście głównej trasy zajęło nam 4 godziny, czyli 2x więcej niż czas podawany w przewodnikach, potem jeszcze poodpoczywaliśmy  przy jeziorku, a na koniec  bardzo smakował nam Placek po Adrszpachsku w restauracji po lewej stronie od drogi wyjściowej. Lokal ten posiada  darmową trampolinę, na której nasz syn odnalazł jeszcze  ukryte  pokłady energii i skakał ze 20 minut... 
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Po prostu jeden wielki plus
- Wady
Dla mnie żadnych
Wiek dziecka/i
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Zdjęcie
Widoki na trudniejszej części szlaku
kalne jeziorko dostępne za dodatkową opłatą
Widoki na trudniejszej części szlaku
Kanion
W skalnym labiryncie
Jezioro - zalana piaskownia
Ina

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Adrszpach w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Adrszpach wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.