Widok na Rab ze statku

RAB - Miasto

 
6.0 (1)
  8465 1

Widok z wieży

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
  • Atrakcja całoroczna

Rab to stolica chorwackiej wyspy o tej samej nazwie. Ma ok. 600 mieszkańców. Udokumentowana historia Rab sięga II w. prz. Chr. Miasto należało kolejno do Cesarstwa Bizantyjskiego, Królestwa Chorwacji, Węgier, Wenecji, Austrii, Włoch i Jugosławii. Włosi utworzyli tu obóz koncentracyjny. Obecnie jest jednym z najładniejszych i najbardziej nasłonecznionych chorwackich miast nad Adriatykiem z wieloma cennymi zabytkami architektury. Własnym autem na wyspę Rab można dostać się za pomocą promu z miejscowości Jablanac lub z Valbisk na wyspie Krk. Do samej stolicy kursują autobusy. Na promie płaci się osobno za samochód i pasażerów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok ze statku na Rab
Uliczka na starówce
Zabawa w ruinach bazyliki
Widok na Rab z wieży katedralnej
Plaża w dole
Widok na Rab ze statku

Filmy

Town of Rab | Croatia | Pointers Travel DMC

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Chorwacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Inf. Turystyczna Rab - Trg Municipium Arba 8, Rab   tel. +385 51 724 064 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Rab - Miasto

format D: N44.7545513°,  E14.7617874°
format DM: 44° 45.273078'N, 14° 45.707244'E 
format DMS: 44° 45' 16.38''N, 14° 45' 42.43''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Do Rabu zawitaliśmy statkiem wycieczkowym Angelina, co jest znacznie tańszą alternatywą dla promu z wyspy Krk, ale niestety przez to mieliśmy tylko parę godzin na oglądnięcie miasta. Nasza grupa miała do dyspozycji przewodnika, który mówił po kolei w 4 językach (ale nie w polskim), co straszliwie spowalniało zwiedzanie. Odłączyliśmy się więc i  podziwialiśmy miasto sami z dzieckiem w wózku. 
Rab jest po prostu przepiękny i zrobił na nas ogromne wrażenie. Ciekawie prezentuje się od strony morza, skąd widać średniowieczne mury obronne, wieże romańskich dzwonnic, stare kamienne budynki w otoczeniu drzew  i palm, a w dole kuszące plaże. Miasteczko dzieli się na wysoko położoną na podłużnym cyplu starówkę  i nowszą część przy zatoce. Z portu szliśmy na górę  długimi schodami i wózek bardzo nam przeszkadzał, ale jak się później okazało to tylko jedna z alejek do starego miasta, inne są łagodniejsze. W tym miejscu minęliśmy słynny zalesiony park miejski Komrcar, podobno świetne miejsce na spacery, czego z braku czasu nie mogliśmy sprawdzić. Dalej już zagłębiliśmy się w uliczki starówki, a właściwie to jedną główną Gornija, którą wraz z odnogami można wszędzie dojść. 
Główne zabytki Rab to kościoły, jest tu ich chyba z 6. Z charakterystycznych czterech wież dla turystów dostępne są dwie skrajne. Jest to dobrze przemyślane, bo tylko z nich widoki nie będą się powtarzać. A są one bardzo malownicze - dookoła Adriatyk, góry, śródziemnomorska roślinność i  zabudowa. Pierwsza wieża należy do przedromańskiej bazyliki z VI/VII wieku. Można chodzić po ruinach budowli, widać resztki absydy, mozaiki podłogowe, kolumny. Syn miał tu zabawę w ukrywanie się za kolumnami. 
Kawałek dalej znajduje się kościół św. Justyny z muzeum sakralnym, a przy nim taras widokowy z murów obronnych. Mamy stąd widok na plażę w dole i mieniący się turkusowymi odcieniami Adriatyk. Naprawdę nas kusiło, aby tam zejść, ale czas gonił.  Kolejna otwarta dzwonnica należy do romańskiej katedry. Tutaj, w przeciwieństwie do pierwszej wieży wstęp był płatny. Z boku jest kolejny taras widokowy. W dole, przy porcie, gdzie mieści się centrum miasteczka można zobaczyć m.in. gotyckie kamienice, zwane dworami i pałacami, renesansową loggię i ciekawą restaurację podpartą  rzymskimi kolumnami. Ogólnie w Rab nie ma za wiele knajpek  i pozornie może się wydawać, że jest sennie i mało się tu dzieje, ale plakaty mówiły, iż kilka dni wcześniej odbyła się duża  impreza, na której występował m.in. kubański zespół Buena Vista Social Club. Z przewodnika wiem, że w sezonie odbywa się  tu kilka ciekawych imprez historycznych. Tak więc mimo, że to jedno z najdroższych miast w Chorwacji, bezwzględnie należy go zobaczyć. Niestety poza plażą nie zauważyłem żadnych specjalnych atrakcji dla dzieci, ale może są w nowszej części miasta...
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
piękne widoki
dużo zabytków
mało ludzi
wszędzie da się przejechać wózkiem
malownicze plaże
- Wady
poza plażą brak atrakcji dla małych dzieci
wysokie ceny
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Widok z wieży
Widok ze statku na Rab
Uliczka na starówce
Zabawa w ruinach bazyliki
Widok na Rab z wieży katedralnej
Plaża w dole
Widok na Rab ze statku

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Rab wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.