Fiord Zavratnica

BAŚKA - Rejs Baśka - Rab

 
6.0 (1)
  13843 1

BAŚKA - Rejs Baśka - Rab

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Rejs Baśka - Rab

Rejs rozpoczyna się w porcie w samym centrum Baśki (Baszki) na wyspie Krk (nie mylić z dawnym portem dla promu) o godz. 9 i trwa do ok. 18.00. Obiad przewidziany jest w Rab. Statek Angelina płynie do stolicy tej wyspy mijając po drodze kilka interesujących miejsc. Turyści wysiadają na ląd w Rab (na zwiedzanie) i zatoce Zavratnica w górach Velebit (na kąpiel).

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Jakieś małe miasteczko na wyspie Rab
Wieżyczka strażnicza na wyspie Goli
Widoczek z Angeliny
Skaly na Adriatyku
Skaly na Adriatyku
Fiord Zavratnica
Zatoka w Zavratnicy, gdzie można się kąpać

Filmy

Angelina - boat adventure in Baska (Island Krk)

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Chorwacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe


Współrzędne geograficzne*:
Baśka - Rejs Baśka - Rab

format D: N44.969231°,  E14.7589302°
format DM: 44° 58.15386'N, 14° 45.535812'E 
format DMS: 44° 58' 09.23''N, 14° 45' 32.15''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Całodniowy rejs na Rab statkiem Angelina to jedna z dwóch głównych wycieczek morskich  jakie oferuje się turystom  w miejscowości Baśka. Podczas rejsu można usłyszeć nieznane, mroczne fakty z dziejów Rab i okolicy. Próżno szukać ich w przewodnikach, ja przynajmniej nie spotkałem się z nimi. Teksty lecą z głośników na statku w  kilku językach, ale nie w polskim. Oprócz znajomości angielskiego trzeba mieć też czasem dobre ucho, aby usłyszeć niektóre słowa w hałasie silników.  Z tego co zrozumiałem jedna z pierwszych wysp między Krk a Rab - Sv. Grgur to dawne więzienie dla kobiet - dysydentek. Kazano im tu ciężko pracować, wykonywać bezsensowne prace jak przenoszenie kamieni z jednego krańca wysypy na drugi, nie dając przy tym wody. Obecnie stoi tam kilka walących się domów. Obok znajduje się podobna wyspa - więzienie o nazwie Goli, ale mija się ją w drodze powrotnej. Było tu największe miejsce zsyłki więźniów politycznych po Syberii.  Widać sporo zrujnowanych budynków, baraków, wieżyczek strażniczych. Dziś buszują tam turyści. 
Z kolei na samym Rabie funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny, choć już w samym miasteczku usłyszałem jak przewodnik tłumaczył anglojęzycznej parze, że w obozie tym nie mordowano ludzi jak w obozach w Polsce, lecz tylko więziono. 
Wracając do rejsu, zakłada on przede wszystkim zwiedzanie stolicy Rab, opłynięcie wyspy dookoła i zacumowanie oraz kąpiel w zatoce Zavratnica. 
W Rab mamy do dyspozycji 3 godziny  + czas na obiad (marny). Nie warto iść z przewodnikiem, ponieważ musi  powtarzać wszystko  w kilku językach, więc droga z nim dłuży się niemiłosiernie (opis miasta osobno). Gdy nasycimy się pięknem starówki, mamy okazję podziwiać spory pas wybrzeża wyspy z wysokim pasmem górskim i wykąpać się w zatoce Zavratnica. Jest to bardzo ładny zakątek objęty ochroną jako park przyrody. Chcąc zrobić dobre zdjęcia zatoki będącej równocześnie  fiordem, trzeba powspinać się po kamienistym stoku. Woda także pełna jest kamieni i bez odpowiedniego obuwia może być ciężko z pływaniem. Przed plażą widać w wodzie zatopioną łódź niemiecką z czasów II wojny św. Można w niej nurkować.
Po ok. 1,5 godziny  wraca się na statek w oczekiwaniu na kolejną atrakcję jaką jest przepłynięcie obok ciekawego pasma skalnego wyrastającego z Adriatyku.
Ogólnie rejs zapewnia wiele interesujących widoków, można pstryknąć naprawdę fajne fotki, a dużym plusem  jest też to, że powrót tylko w pewnej części pokrywa się z drogą wypłynięcia. Z doświadczenia wiem jak bardzo droga powrotna z podobnych rejsów bywa nużąca. Na statek można wnieść wózek i my tak zrobiliśmy. Niestety dla dzieci nie ma na całej wycieczce zbyt wielu atrakcji - tylko oglądanie widoków i kąpiel w zatoce, ale nasz maluch nawet nie bardzo marudził.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
wspaniałe widoki
zapewnione zwiedzanie, kąpiel i obiad
można płynąć z wózkiem
- Wady
obiad mało smaczny i zimny
brak języka polskiego w nagraniach na statku
może być nudno dla małych dzieci
zdjęcia na prezentacjach rejsu są robione w innych porach dniach i z miejsc niedostępnych dla uczestników rejsu, co powoduje, że kilka razy mamy warunki inne od spodziewanych (pod słońce)
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
wrzesień 2009
Zdjęcie
Jakieś małe miasteczko na wyspie Rab
Wieżyczka strażnicza na wyspie Goli
Widoczek z Angeliny
Skaly na Adriatyku
Skaly na Adriatyku
Fiord Zavratnica
Zatoka w Zavratnicy, gdzie można się kąpać

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Baśka w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Baśka wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.