Nowsza część miasta, poza starówką

OMIŚ - Miasto

 
6.0 (1)
Hot   21233 2

OMIŚ - Miasto

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
  • Atrakcja całoroczna
  • Miejsce na medal 2011

Omiś (Omisz) to Miasto w Chorwacji, w komitacie splitsko-dalmatyńskim. Położone jest nad Adriatykiem przy ujściu rzeki Cetiny tworzącej kanion u podnóża skalnego masywu Mosor. Omisz zamieszkuje 6 565 mieszkańców (2001). Między XII a XIV w. znane siedlisko piratów dowodzonych przez książąt z rodu Kačić. Z tego powodu co roku odbywa się tu morska inscenizacja historyczna z udziałem piratów.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Widok na otaczające Omiś góry
Widok z zamku na plażę
Starówka nocą
Uliczka na starówce
Plaża
Nowsza część miasta, poza starówką

Filmy

StampVideoStudio - Omiš in Croatia - dron  4K  2021

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne w Chorwacji. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Inf. Turystyczna Omis - Fošal ulica 1A, Omiš   tel. +385 21 861 350 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Omiś - Miasto

format D: N43.4426995°,  E16.6916656°
format DM: 43° 26.56197'N, 16° 41.499936'E 
format DMS: 43° 26' 33.72''N, 16° 41' 30.00''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
6.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
6.0
Miasteczko pięknie prezentuje się na tle skalistych szczytów górskich. Z jakiegoś powodu polskie przewodniki traktują go po macoszemu, a jest to bardzo popularna miejscowość i główna baza wypadowa do raftingu na rzece Cetina, która przedziela Omiś na pół.
Miasto słynie z dużej piaszczysto - żwirowej plaży, która często błędnie opisywana jest jako  piaszczysta, ale na Chorwacji to i tak ewenement.
Temperatura wody średnia, ale jest bardzo czysta. Podobno ochładza ją Cetina, ale niewiele, bo w nieodległej Makarskiej była tylko trochę cieplejsza. Na plaży jest niezbędną infrastruktura z przyjemnymi knajpkami, automatami i raczej kiepskimi zabawkami dla dzieci. Nie ma możliwości schowania się w cieniu.
Kawałek dalej od centrum Omisza leżą 2 kolejne plaże: Slavinj i Brzet. Bliskość głównej drogi może trochę zniechęcać, jednak mają one swoje plusy: mniejszy tłok,  porozrzucane gdzieniegdzie skałki i drzewa, które rosnąc nieco powyżej, opadają na plażę rzucając przyjemny cień. Jest tam też knajpka nad samym morzem, gdzie w weekendy odbywały się koncerty na żywo. Niestety w samym centrum Omisza po sezonie nie dzieje się absolutnie nic. Porozwieszane plakaty informują o różnych imprezach albo w okolicznych wioskach, albo we wspomnianym wyżej lokalu.

Miasto posiada stosunkowo niewielką, ale klimatyczną starówkę złożoną z labiryntu wąskich uliczek i dwóch większych placów. Główny z nich wyróżnia się w nocy niesamowitym widokiem na oświetlone kamienice, wieżę kościelną i zamek Mirabella ze skalistym pasmem górskim w tle. Takim widokiem można się napawać przez całą noc! W sezonie odbywają się tu koncerty, niestety we wrześniu leciało już tylko głośne techno/disco. 
Do zamku  Mirabella strzegącego ujścia  Cetiny, prowadzi ze starówki arkadowe przejście obok wieży kościelnej. Do pokonania jest duża ilość stromych schodków, więc idąc z wózkiem trzeba go zostawić na dole. Nic nie powinno mu się stać, wiele osób tak robi. Widoki z góry w pełni rekompensują trudy wspinaczki z dzieckiem. Jak na dłoni mamy całą okolicę, więc zdjęcia stąd są bezcenne. W Omiszu jest też drugi zamek, wyżej położony i bardziej oddalony - widać go z plaży. Sam nie zdążyłem go już zwiedzić. Z atrakcji organizowanych w mieście oprócz raftingu oferuje się też kilka rejsów, zarówno po Cetinie jak i Adriatykiem na sąsiednie wyspy. My wybraliśmy po Cetinie - opis w osobnej relacji.

Niestety w sporej części Omisza obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty w 2010 były następujące: 10 kun/godzina i 100 kun/doba. Duży dziki parking  znajduje się za tunelem, przez który biegnie droga wzdłuż Cetiny. Natomiast mały i często pusty parking  można znaleźć po minięciu starówki, pod kościołem po lewej stronie.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Plaża z piaskiem
Mała, ale klimatyczna starówka
Bliskość ciekawych miejscowości jak Split czy miasteczka Riwiery Makarskiej
Możliwość raftingu i rejsów statkiem
Dwa zamki - wspaniałe punkty widokowe
- Wady
Brak porządnego placu zabaw i zjeżdzalni na plaży
Strefa płatnego parkowania
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
wrzesień 2010
Zdjęcie
Widok na otaczające Omiś góry
Widok z zamku na plażę
Starówka nocą
Plaża
Nowsza część miasta, poza starówką
Uliczka na starówce

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Omiś w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Omiś wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.