ikonka BOLDOGKOVARALJA - Zamek średniowieczny Boldogko

Informacje o atrakcji turystycznej

BOLDOGKOVARALJA - Zamek średniowieczny Boldogko
Kraj / Region
Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny Boldogko
Miejsce na medal 2017
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Zamek Boldogkő stoi na skalistym wzgórzu (245 m n.p.m.) będącym niegdyś wulkanem. Jest częścią Obszaru Chronionego Krajobrazu Zemplen. Początki budowli sięgają XIII w., kiedy to po inwazji mongolskiej któryś z możnych rodów rycerskich (Tomajów lub Abów) wzniósł ufortyfikowaną wieżę mieszkalną. Gdy w 1312 r. król Karol Robert Andegeweński pokonał w walce o władzę możnowładców pod przywództwem Abów, przejął ich majątek, w tym zamek Boldogkő. Władca przekazał go potem Drugethom - zaufanemu rodowi francusko-włoskiemu. Rozbudowali oni niewielką warownię o skrzydło pałacowe i budynki na zamku górnym. Aż do końca XV wieku zamek był wielokrotnie przekazywany przez królów węgierskich różnym rodom rycerskim. Dokonano kolejnych rozbudów, powstał m.in. zamek dolny z wieżą bramną. W XVI w. warownia stała się przedmiotem walk o koronę między Janem Zapolyą a Ferdynamndem I Habsburgiem, była kilkakrotnie oblegana i zdobywana przez którąś ze stron. W kolejnym stuleciu stała sie własnością rodu Bebeków, którzy podrabiali tu monety - piec do ich wytapiania znaleziono podczas prac archeologicznych. W zamku zamieszkiwał Balassi Bálint - wybitny poeta węgierski napisał tu słynny wiersz "Borivóknak való" - "Do winopijców". Podczas walk z Turkami w XVII twierdza była bezpieczna z powodu peryferyjnego położenia, stała się więc siedzibą dowódców wojsk antytureckich. Zamek był ponownie kilkakrotnie oblegany w czasie tzw. buntu kuruców, ale powstańcom antyhabsburgskim nie udało się go zdobyć. Dopiero w 1678 r. zajęli go po tym jak cesarz nakazał zniszczyć okoliczne zamki, aby nie mogły być wykorzystane przeciw niemu. Boldogkő nie ucierpiał jednak za bardzo i był jednym z ośrodków powstania antyhabsburgsiego. Cesarz odzyskał go pod nieobecność dowódcy bez użycia broni w 1685 r. W 1701 r. na rozkaz Habsburga wysadzono w powietrze wieże, część pałacu i mury obronne. Od tej pory pozostaje w ruinie. Przejęli go później jezuici i traktowali jako spichlerz na zboże. Pod koniec XIX w. właścicielem była rodzina Pechy, która wykonała prace remontowe, które nieodwracalnie zatarły niektóre gotyckie elementy zamku. Prace konserwatorskie przeprowadzono w latach 60-tych XX w. oraz w 2002 r. Przystosowały one ruiny do zwiedzania dla turystów (zbudowano taras widokowy). W 2009 r. wykonano kolejne prace restauracyjne, odtworzono m.in. dawny młyn. Zabytek jest otwarty przez cały rok, w sezonie (od kwietnia) od 8:00 do 20:00, po sezonie do 18:00, w zimie do 16:00. Parking płatny w ścisłym sezonie.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Boldogkovaralja - Zamek średniowieczny Boldogko
format D: N 48.345109°,   E 21.231712°
format DM: N 48° 20.70654',   E 21° 13.90272'
format DMS: N 48° 20' 42.39'',   E 21° 13' 54.16''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Boldogkovaralja w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Boldogkovaralja wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 czerwca 2018

Do zamku znaki kierują już z głównej drogi za granicą słowacko-węgierską. Gdy jednak wjechaliśmy do Boldogkőváralja znaki się urwały, i mimo że zamek był dobrze widoczny to nie bardzo było wiadomo jak dojechać pod same mury. Okazało się, że trzeba skręcić w pierwszą drogę w lewo na początku wsi. Parking w czerwcowy dzień powszedni nie był płatny.
Boldogkő należy do tego typu warowni, który wydaje mi się najatrakcyjniejszy z punktu widzenia turysty - sporych rozmiarów średniowieczne ruiny posadowione wysoko na skale. Właściwie z każdego miejsca wyglądają fantastycznie i robią duże wrażenie. Charakterystyczny jest drewniany pomost prowadzący po skale na wieżyczkę obserwacyjną. Jest to niesamowicie efektowny widokowo element zamku. Z wieżyczki można podziwiać rozległy krajobraz, teren dookoła to malownicza równina z polami, winnicami, wioskami otoczona w oddali górami.
W zamku można przejść się po dziedzińcach, ganku strażniczym na szczycie murów, zobaczyć piwnice z małą wystawą archeologiczną, narzędzi tortur i minerałami, odtworzony młyn. W głównym budynku także są wystawy. m.in. militariów, a przede wszystkim ciekawą ekspozycję makiet pól bitewnych. Scenki zawierają opisy w j. angielskim i niemieckim, można się więc dowiedzieć co oglądamy. Makiety są wykonane bardzo wiernie, oprócz licznego miniaturowego wojska mamy budynki, zwierzęta i dokładnie odwzorowanie przyrody z drzewkami, rzekami. Jest też makieta zamku w czasach świetności. Zwiedzanie zajmuje więc spokojnie godzinę.
Dodatkowo zabytek posiada niezły sklepik z kilkoma fajnymi gadżetami dla dzieci w dobrych cenach.
Zdecydowanie warto tu wstąpić jadąc do Tokaju lub Sarospatak albo po prostu, gdy przekraczamy granicę węgierską w Tornyosnémeti i mamy do dyspozycji trochę czasu.


Galeria
Wiek dziecka(i)
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad