ikonka KISNANA - Zamek średniowieczny

Informacje o atrakcji turystycznej

KISNANA - Zamek średniowieczny
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny
Zamek w miasteczku Kisnana niedaleko Egeru pochodzi z XV wieku. Początkowo, w XII wieku, na wzgórzu zamkowym stał kościół pw. Wszystkich Świętych otoczony cmentarzem, poniżej którego rozłożona była osada. Okolica należała wtedy do Csobánków, pochodzących od najznamienitszego rodu węgierskiego - Aba. W 1325 r. zamek przejęli krewni z tego rodu - Kompolti i wznieśli przy kościele swą siedzibę - kamienno-drewniany dwór. Stulecie później Janos Kompolti postawił drugi, w pełni murowany dwór z wieżą. Następnie niebezpieczeństwo najazdu husytów skłoniło Janosa do ufortyfikowania całego wzgórza. Otoczył on oba budynki i kościół murem obronnym z fosą, wieżą bramną i mostem zwodzonym. Od tej pory założenie występuje w dokumentach jako zamek. Przebudowie uległ też drugi dwór, który pod koniec XV wieku połączono z kościołem i rozbudowano do czteroskrzydłowej budowli z wewnętrznym dziedzińcem i potężną czworoboczną wieżą obronną. Do tego warownia posiadała też 2 mniejsze wieże. W XVI wieku wymarł ród Kompolti, a ich dziedzicami byli krewni - Orszaghowie. Przebudowali oni zamek w stylu renesansowym i rozebrali najstarszy dwór. Kolejny właściciel István Losonczy przekazał zamek swojemu przyrodniemu bratu rycerzowi - rozbójnikowi - Laszlo More. Ten napadając m.in. na kupców tureckich rozsierdził sułtana na tyle, że kazał swemu paszy najechać i zniszczyć budowlę w 1543 r. Zamek planowano odbudować na twierdzę nadgraniczną, ale nic z tego nie wyszło, a wkrótce potem teren ten zajęli Turcy. Mury zamkowe traktowano w okolicy jako materiał budowlany. Pierwsze prace konserwacyjne przeprowadzono dopiero po II wojnie św. W 2011 r. zakończył się gruntowny remont i rewitalizacja na cele turystyczne, powstał m.in. taras widokowy na wieży, sala projekcyjna filmu 3D o historii zamku. Obiekt jest otwarty codziennie z wyjątkiem poniedziałków (poza sezonem także wtorków) w godz. 9.00–18.00 (poza sezonem krócej). Parking bezpłatny.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Kisnana - Zamek średniowieczny
format D: N 47.851205°,   E 20.144652°
format DM: N 47° 51.0723',   E 20° 8.67912'
format DMS: N 47° 51' 04.34'',   E 20° 08' 40.75''
pytajnik
Adres:
Kisnánai vár - Béke út 1, Kisnána, tel. +36 37 324 065

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Kisnana w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Kisnana wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  14 czerwca 2018

Zamek leży w centrum miasteczka, a parking znajduje się przy samej drodze. Przy budynku kasowym rozłożono straganik z mieszanką typowo polskich owoców jak porzeczki, agrest i maliny - wypróbowaliśmy i węgierskie również smakują wybornie. Przy kasie wiszą też różne tablice informacyjne m.in. z ciekawie pokazanymi etapami rozbudowy zamku z tekstem w j. angielskim. Warto się zapoznać, choć informacje te są potem przedstawione na filmie. Historia zamku, choć nie był on miejscem potyczek i walk (raz go najechano i od razu zniszczono), jest bowiem całkiem ciekawa. Z romańskiego kościółka powstała spora gotycko-renesansowa warownia, będąca przez pewien czas w rękach rabusiów, stąd legendy o wciąż ukrytych tu gdzieś skarbach.
Po przejściu remontu ruiny zamku stały się bardzo interesującą atrakcją. Można oglądnąć prawie każdą zachowaną cześć, pochodzić po murach, zejść do piwnic, a przede wszystkim wyjść na wieżę obronną, na której utworzono taras widokowy. Tylko druga wieża - z zamkowego kościoła, pozostała nieudostępniona.
Na ekspozycję składają się kamienne elementy i ozdoby architektoniczne, a po drodze na taras widokowy w wieży mała wystawa znalezisk archeologicznych, makieta zamku i odtworzona komnata rycerska. Co godzinę wyświetlany jest bardzo fajny film 3D o dziejach zabytku. To co nas zachwyciło i jest unikatowe w Kisnana to chronoskopy. Są to urządzenia na słupkach, coś jak małe fotoplastikony, rozstawiane w kilku punktach zamku, które pokazują jak w danym miejscu wyglądała budowla w czasach jej świetności. Można więc zobaczyć ufortyfikowaną warownię zza fosy czy wnętrze kościoła zamkowego. Genialny pomysł i aż dziw bierze, że nie zyskał większej popularności. Widać, że urządzenia są już dość zdewastowane, więc wprowadzono to dawno temu, a nigdzie indziej się z czymś takim nie spotkałem...


Galeria
Wiek dziecka(i)
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad