ikonka SAROSPATAK - Baseny termalne

Informacje o atrakcji turystycznej

SAROSPATAK - Baseny termalne
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Baseny termalne
Wodę termalną w dzielnicy Sarospatak Végardó odkryto przypadkiem w 1959 roku podczas poszukiwania ropy naftowej. Jej temperatura wynosi 47 st. C i jest wydobywana z 2 źródeł. Zawiera spore ilości minerałów: wapnia, magnezu, sodu, siarczanu, węglanu, fluoru. Wpływa korzystnie w leczeniu chorób sercowo-naczyniowych i stawów oraz łagodzi objawy schorzeń ginekologicznych. Pierwszy basen nad brzegiem rzeki Bodrog był drewniany. Kolejne, murowane ale płytkie niecki powstały już na terenie obecnego kąpieliska w ramach prac społecznych. Prawdziwe baseny przeznaczone do pływania, wraz z infrastrukturą zbudowano w latach 70-tych. Rozbudowa nastąpiła na początku XXI wieku, powstał wtedy pierwszy basen ze zjeżdżalnią, a następnie z hydromasażami i dziecięcy. W 2009 roku cały kompleks został wyremontowany i dodano basen rekreacyjny nazwany Acapaulco i brodzik niemowlęcy. W 2015 r. postawiono 3 zjeżdżalnie, dodatkowo płatne. Przy basenach znajduje się camping oferujący od maja do września noclegi w domkach drewnianych oraz pole namiotowe. Kompleks jest otwarty przez cały rok w godz. 8:00-20:00 (w sezonie zimowym kilka basenów jest przykrywanych namiotem).
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Sarospatak - Baseny termalne
format D: N 48.329493°,   E 21.580582°
format DM: N 48° 19.76958',   E 21° 34.83492'
format DMS: N 48° 19' 46.17'',   E 21° 34' 50.10''
pytajnik
Adres:
Végardó Fürdő - Pataqua Kft., Határ út 2/B, Sárospatak, tel. (+36) 47 889 227

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

   

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Sarospatak wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 maja 2018

Baseny położone są na peryferiach miasteczka, na osiedlu domków, pośród których znajduje się sklepik spożywczy, można więc zaopatrzyć się np. w picie. Parking jest duży i płatny, gdy przyjedziemy wcześnie da się znaleźć miejsce w cieniu. Podobnie jest z miejscem w środku kompleksu. Jest dużo trawnika, są drzewa i bez problemu rozłożyliśmy się pod jednym z nich.
Jesteśmy już przyzwyczajeni, że nawet w w drugiej połowie czerwca na węgierskich basenach zawsze coś jest nie gotowe i tu też tak było - nie działały zjeżdżalnie. Jest ich w sumie 4. Trzy tworzą kompleks wydzielony od innych basenów - rynna zakręcona, rynna prosta z dużym spadkiem i łagodna wielotorowa. Czwarta to bardzo fajna łagodna rynna głównie dla dzieci prowadząca do basenu nazwanego "wielofunkcyjnym" (choć nie posiada on żadnych urządzeń). Cały czas liczyliśmy że ją, uruchomią, ale niestety nie zrobili tego.
Najlepszy i najbardziej oblegany basen to rekreacyjny "Acapaulco". Jest tam jaskinia, różne bicze i masaże wodne, płytka strefa dla maluchów, mogłoby być jednak więcej atrakcji (np. rwąca rzeka).
Dla najmłodszych jest niezły basen z paroma urządzeniami chlapiącymi woda z wydzieloną niecką dla niemowlaków nakrytą płóciennym daszkiem. Szkoda jednak, że brak tu jakiejkolwiek zjeżdżalni. W przerwie od pluskania, dzieciaki mogą pobawić się na piaszczystym placu zabaw.
Basen termalny - leczniczy jest chyba najbardziej rozbudowany i urozmaicony. Podzielony na 2 części, także posiada z daszek dający cień i trochę hydromasaży.
Poza tym obok siebie znajdują się 2 baseny: pływacki i do nauki pływania, ale nie korzystaliśmy z nich w ogóle, skupiając się głównie na Acapulco, wielofunkcyjnym i termalnym. Jednak nasz 9-latek
przy wyłączonych zjeżdżalniach narzekał na nudę. Mimo to dzień tu spędzony był całkiem udany, choć nastawienie Węgrów zaczyna naprawdę drażnić, czasem odnoszę wrażenie że bardzo starają się aby ludzie na ich basenach, szczególnie młodzi, nie bawili się zbyt dobrze.
To co utkwiło mi w pamięci z Sarospatak to woda, która była cieplejsza niż w innych basenach, które odwiedziliśmy w kolejnych dniach, choć niby oficjalnie temperaturę miały taką samą. Poza tym jest to jeden z najtańszych kompleksów termalnych na Węgrzech, pod względem biletów wstępu jak i gastronomii. Jedyny zgrzyt to że za 3 wydzielone zjeżdżalnie trzeba osobno płacić (zdaje się, że za każde 10 zjazdów 500 forintów, nie jest to więc dużo). Gastronomia jest na dobrym poziomie i jest jej na tyle, że nie tworzą się duże kolejki, a w 1 barze mieli nawet terminal na karty, co jest rzadkością.


Galeria
Wiek dziecka(i)
1 i 9 lat
Data pobytu
czerwiec 2017
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
161
Zgłoś naruszenie zasad