ikonka GYOR - Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

GYOR - Miasto
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto

Gyor to ponad 130 tysięczne miasto w płn.-zach. część Węgier u ujscia Raby i Rabcy  do Dunaju. Stolica komitatu (województwa)
Győr-Moson-Sopron. Powstało wokół opuszczonej rzymskiej fortecy. Król węgierski Stefan I utworzył tu biskupstwo w XI w..  W XIII w. miasto było pustoszone przez Mongołów i Czechów.  Po klęsce Węgrów w bitwie pod Mohaczem w 1526 r. dowódca wojskowy miasta uznał,  że obrona nic nie da i kazał go spalić aby Turcy  nie zdobyli łupów. Całe miasto zostało odbudowywane w stylu renesansowym.   W 1594 zostało ponownie zdobyte przez Turków,  ale 4 lata później odzyskane. Potem nastąpiły czasy prosperity, a Gyor zyskało status "wolnego miasta królewskiego". Na pocz. XIX w. tzw. V Koalicja Antyfrancuska toczyła  tu walki z Napoleonem Bonaparte, który rezydował na zamku i zniszczył miejskie fortyfikacje.
Burzliwa historia miasta sprawiła, iż średniowieczne pamiątki przetrwały reliktowo, a miasto słynie z zabudowy barokowej. Murowany zamek istniał już w XIII w., a bazylika  w XI, obecna pochodzi z XVII stulecia,

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gyor - Miasto
format D: N 47.688613°,   E 17.638638°
format DM: N 47° 41.31678',   E 17° 38.31828'
format DMS: N 47° 41' 19.01'',   E 17° 38' 19.10''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  31 marca 2017

W Gyor spędziliśmy 4 dni i miasto przypadło nam do gustu. Najpierw jednak o uciążliwościach.
Starówka nad Dunajem ma zamknięty dostęp dla aut nieuprawnionych. Wybierając nocleg w jej obrębie trzeba się liczyć z pewnym utrudnieniem w postaci rampy i potrzeby porozumienia się z operatorem na odległość. Zwykle przebiegało to jednak sprawnie, podajemy nazwę kwatery i nazwisko i rampa się otwiera. Kolejny problem to parking. Nasz pensjonat miał go za bramą, do której nie można było przekazać kluczy, więc każdorazowe skorzystanie z auta wymagało dwukrotnego wyjścia recepcjonistki w celu otwarcia i zamknięcia za nami bramy.
Dwa główne miejsce do odwiedzenia z dziećmi to baseny i zoo. Baseny rozłożone są przy starówce, ale nie zachwycają (opis w osobnej relacji), a do zoo nie zdążyliśmy pójść, bo w okolicy było sporo ciekawych miejsc, tak że zabrakło nam czasu.
W mieście jest sporo zabytków od wieku XVII. Starsze są tylko pozostałości gotyckiego zamku, głównie wieża zamkowa w dolnych partiach i piwnice. Reszta z XV-wieczną kaplica jest niedostępna, bo po przebudowie w pałac służy jako rezydencja biskupów.
Miejscowe muzea są połączone i można je wszystkie zwiedzić na jeden bilet 2 lub 3-dniowy. Porywające nie są, ale parę zwiedzić warto. Prócz tego piękną bazylikę. Z zewnątrz trzeba natomiast zobaczyć ratusz, położony co dziwne, poza ścisłym centrum. Potężny gmach robi wrażenie, a zobaczyliśmy go przypadkiem jadąc autem.
Gyor posiada 2 duże place. Szechenyi Ter to wielki wybetonowane miejsce w samym centrum z pomnikiem - Kolumną Maryjną. Po środku znajduje się fontanna chodnikowa, a dookoła stoliki kawiarniane i restauracyjne. Dzieci mogą więc np. pojeździć na rowerku, a przede wszystkim pochlapać się w wodzie, a rodzice odpocząć pod parasolkami. Jedno skrzydło placu zajmuje bardzo popularny fastfood.
Drugi plac to Dunakapu Ter położony bliżej Dunaju. Tutaj nic nie było i nic się nie działo, ale stała budka z lodami. To chyba kolejny kultowy punkt, bo kolejka była tu zawsze ogromna. Warto jednak stanąć, bo lody pyszne a gałki wielkie.
W mieście można jeszcze znaleźć kilka ciekawych miejsc, jak fontanny, pomniki czy wąskie klimatyczne zaułki.
Ogólnie miasto bardzo ładne, z fajną atmosferą, będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, także dla miłośników dwóch kółek, bo dookoła widzieliśmy dużo ścieżek rowerowych.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
70
Zgłoś naruszenie zasad