Kawiarnie na głównym placu

GYOR - Miasto

 
5.0 (1)
3786 1
foetus Zaktualizowano: 02-04-2017
Główny plac

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto
Kategoria

Gyor to ponad 130 tysięczne miasto w płn.-zach. część Węgier u ujscia Raby i Rabcy do Dunaju. Stolica komitatu (województwa)
Győr-Moson-Sopron. Powstało wokół opuszczonej rzymskiej fortecy. Król węgierski Stefan I utworzył tu biskupstwo w XI w.. W XIII w. miasto było pustoszone przez Mongołów i Czechów. Po klęsce Węgrów w bitwie pod Mohaczem w 1526 r. dowódca wojskowy miasta uznał, że obrona nic nie da i kazał go spalić aby Turcy nie zdobyli łupów. Całe miasto zostało odbudowywane w stylu renesansowym. W 1594 zostało ponownie zdobyte przez Turków, ale 4 lata później odzyskane. Potem nastąpiły czasy prosperity, a Gyor zyskało status "wolnego miasta królewskiego". Na pocz. XIX w. tzw. V Koalicja Antyfrancuska toczyła tu walki z Napoleonem Bonaparte, który rezydował na zamku i zniszczył miejskie fortyfikacje.
Burzliwa historia miasta sprawiła, iż średniowieczne pamiątki przetrwały reliktowo, a miasto słynie z zabudowy barokowej. Murowany zamek istniał już w XIII w., a bazylika w XI, obecna pochodzi z XVII stulecia,


GALERIA

Zdjęcia

Bazylika
Ulica na starówce
Ciekawa fontanna
Kawiarnie na głównym placu
Uliczka nocą

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Współrzędne geograficzne*:
Gyor - Miasto
format D: N 47.6886126°,   E 17.6386382°
format DM: N 47° 41.316756',   E 17° 38.318292'
format DMS: N 47° 41' 19.01'',   E 17° 38' 19.10''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
5.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016.(ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
5.0
W Gyor spędziliśmy 4 dni i miasto przypadło nam do gustu.  Najpierw jednak o uciążliwościach.
Starówka nad Dunajem ma zamknięty dostęp dla aut nieuprawnionych. Wybierając nocleg w jej obrębie trzeba się liczyć z pewnym utrudnieniem w postaci rampy i potrzeby porozumienia się z operatorem na odległość. Zwykle przebiegało to jednak sprawnie, podajemy nazwę kwatery i  nazwisko i rampa się otwiera. Kolejny problem to parking. Nasz pensjonat miał go za bramą, do której nie można było przekazać kluczy, więc każdorazowe skorzystanie z auta wymagało dwukrotnego wyjścia recepcjonistki w celu otwarcia i zamknięcia za nami bramy. 
Dwa główne miejsce do odwiedzenia z dziećmi  to baseny i zoo. Baseny rozłożone są przy starówce, ale nie zachwycają (opis w osobnej relacji), a do zoo nie zdążyliśmy pójść, bo w okolicy było sporo ciekawych miejsc,  tak że zabrakło nam czasu.
W mieście jest sporo zabytków od wieku XVII. Starsze są tylko pozostałości gotyckiego zamku, głównie wieża zamkowa w dolnych partiach i piwnice.  Reszta z XV-wieczną  kaplica jest niedostępna, bo po przebudowie w pałac służy jako rezydencja biskupów. 
Miejscowe muzea są połączone i można je wszystkie zwiedzić na jeden bilet 2 lub 3-dniowy. Porywające nie są, ale parę zwiedzić warto.  Prócz tego piękną bazylikę. Z zewnątrz trzeba natomiast zobaczyć ratusz, położony co dziwne, poza ścisłym centrum. Potężny gmach robi wrażenie, a zobaczyliśmy go przypadkiem jadąc autem. 
Gyor posiada 2 duże place.  Szechenyi Ter to wielki wybetonowane miejsce w samym centrum z pomnikiem - Kolumną Maryjną. Po środku znajduje się fontanna chodnikowa, a dookoła stoliki kawiarniane i restauracyjne. Dzieci mogą więc np. pojeździć na rowerku, a  przede wszystkim pochlapać się w wodzie, a rodzice odpocząć pod parasolkami. Jedno skrzydło placu zajmuje bardzo popularny  fastfood. 
Drugi plac to Dunakapu Ter położony bliżej Dunaju. Tutaj nic nie było i nic się nie działo, ale stała budka z lodami. To chyba kolejny  kultowy punkt, bo kolejka była tu zawsze ogromna. Warto jednak stanąć, bo lody pyszne a gałki wielkie.
W mieście można jeszcze znaleźć kilka ciekawych miejsc, jak fontanny, pomniki czy wąskie klimatyczne zaułki.
Ogólnie miasto  bardzo ładne, z fajną atmosferą,  będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania okolicy, także dla miłośników dwóch kółek, bo dookoła widzieliśmy dużo ścieżek rowerowych.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Główny plac
Bazylika
Ulica na starówce
Ciekawa fontanna
Kawiarnie na głównym placu
Uliczka nocą