ikonka KOMAROM - Fort Monostor

Informacje o atrakcji turystycznej

KOMAROM - Fort Monostor
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Fort Monostor
Fort Monostor (Sandberg) w Komarom powstał w 2. poł. XIX w. na prawym brzegu Dunaju. Zwany jest "przedsionkiem Wiednia", ponieważ miał bronić stolicy Cesarstwa. Największą budowlą ośmiobocznej twierdzy jest 3-kondygnacyjny Bastion Dunaj, na którego dziedzińcu odbywają się dziś imprezy. Całość zajmuje 70 ha i jest największą nowożytną twierdzą Europy Środkowej. Stanowi część rozbudowanych fortyfikacji dla ok. 200 tys. żołnierzy, obejmujących kilka obiektów po obu stronach rzeki i podzielonego obecnie miasta (na część węgierską i słowacką). Ze względu na strategiczne i graniczne położenie, miejsce to było ufortyfikowane już w średniowieczu (zamek), a od XVI w. stanęła tu pierwsza twierdza (Dunaj oddzielał Węgry Habsburgów od części zajętej przez Turków).
Monostor, nigdy nie został sprawdzony w boju, dlatego przetrwał w nienaruszonym stanie, lecz z braku remontów wnętrza są zdewastowane. Po II wojnie św. fort na 45 lat zajęta armia sowiecka i utworzyła w nim wielki magazyn amunicji. W XXI w. otwarto w nim muzeum. Obiekt jest dostępny dla turystów przez cały rok (w poniedziałki tylko częściowo) w godz. 9:00 - 18:00, po sezonie krócej.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Komarom - Fort Monostor
format D: N 47.749872°,   E 18.095071°
format DM: N 47° 44.99232',   E 18° 5.70426'
format DMS: N 47° 44' 59.54'',   E 18° 05' 42.26''
pytajnik
Adres:
Monostori Erőd - Duna-part 1, Komárom, tel. +36 34 540 582

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Komarom w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Komarom wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   3 lutego 2017

Jeśli zamierzamy zwiedzić w pełni twierdzę Monostor trzeba zarezerwować sporo czasu i sił. Choć wygląda niepozornie, bo dla kamuflażu przysypano ją ziemią i przysłonięto roślinnością, to budowla jest ogromna. W odróżnieniu od np. Twierdzy Kłodzkiej, tutaj po wejściu za bramę widzimy mnóstwo przestrzeni - dziedziniec ograniczony jest murem obronnym z rzędami okienek, ale biegnie on na bardzo rozległym obszarze.
Na razie w pełni zaadaptowano tylko malutką część pomieszczeń. Nie przeszkadza to jednak eksplorować ciemne korytarze fortu z własnymi latarkami.
Do przejścia są kazamaty, stajnie, koszary. Długie i monotonne co wcale nie znaczy to, że nudne, wręcz przeciwnie. Można poczuć się jak w grze komputerowej, gdzie penetruje się mroczne korytarze budowli opanowanej przez potwory czy innych obcych. W niektórych salach zaaranżowano scenki z życia żołnierzy wraz z podkładem muzycznym, szkoda że nie ma ich więcej. Po dłuższym marszu wchodzimy do zagospodarowanej części, gdzie przygotowano multimedialną wystawę. Jest ona świetna i ponownie pozostaje niedosyt, że taka niewielka. Filmik pokazujący historię fortu jest zrobiony bardzo pomysłowo, tak by zainteresować dzieci.
Kolejny długi korytarz także jest fajnie, choć skromnie zaaranżowany, zawiera tablice informacyjne i różne elementy - a to jakiś mebel, albo skrzynie, albo zdjęcia a to stanowisko ogniowe, gdzie można samemu pocelować ze strzelby przez okienko.
Fort niby posiada oznaczone trasy, ale niestety nie jest to wcale czytelne i nie wiadomo dokąd tak naprawdę idziemy. Opisy są kilkujęzyczne, w tym angielskie, ale brak dokładnych informacji, planów i zestawienia miejsc które trzeba odwiedzić to spory minus. Muzeum się jednak rozwija, można więc mieć nadzieję, że z każdym rokiem będzie ulepszane.
Błądzić po forcie można godzinami, odkryjemy wiele małych dziedzińców, przejść i wysokich murów obronnych, kompletnie niewidocznych z dziedzińca. Wchodziłem na dostępne górki (czyli zarośnięte budowle forteczne) aby znaleźć punkt widokowy na Dunaj, ale nie znalazłem takowego. Rzekę zobaczyliśmy dopiero z głównego Bastionu Dunaj, ale że weszliśmy tylko na 2. piętro to widok z okna był średni. Gdzieś pominęliśmy wyjście na dach a tam dopiero jest podobno super widok.
Idąc na lewo od bramy dojdziemy do muzeum. Jest tam ekspozycja historyczna i militarna. Tradycyjna, bez multimediów. Kawałek dalej mamy muzeum chleba, którego obecność dziwi w takim miejscu. Na wolnym powietrzu urządzono też małą ekspozycję pojazdów wojskowych. Wszystko to oglądaliśmy na końcu i już na przyspieszonych obrotach, wymęczeni wędrówką po twierdzy.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad