ikonka GYOR - Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej

Informacje o atrakcji turystycznej

GYOR - Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej

Zamek biskupów w Gyor powstał w XIII/XIV wieku. Gotycka budowla przebudowana została przez włoskich architektów w XVI stuleciu. Potem była zajęta przez Turków, a pod koniec wieku odzyskana przez Węgrów. W XVIII w. bp Ferenc Zichy nadał jej obecny wygląd barokowej rezydencji. Najstarsze mury wieży bramnej datuje się na XIV i XV wiek. W  2004 r. utworzono w niej muzeum martyrologii, a w 2012 taras widokowy. Wystawa upamiętnia martyrologię biskupa Vilmosa Apora. W 1945 r. w podziemiach zamku urządził on schronienie dla mieszkańców Gyor, głównie kobiet i dziewcząt, które były masowo gwałcone przez żołnierzy armii sowieckiej. Został przez nich postrzelony i zginął w czasie Świąt Wielkanocnych 1945 r. W 1997 r. beatyfikowany przez Jana Pawła II. W 2015 r. przeprowadzono renowację wieży. Muzeum jest otwarte przez cały rok w godz. 10:00-18:00, a w wakacyjne weekendy do 20:00.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gyor - Muzeum męczeństwa w wieży zamkowej
format D: N 47.689265°,   E 17.630176°
format DM: N 47° 41.3559',   E 17° 37.81056'
format DMS: N 47° 41' 21.35'',   E 17° 37' 48.63''
pytajnik
Adres:
BOLDOG APOR VILMOS EMLÉKKIÁLLÍTÁS - Káptalandomb 1, Gyor, tel. +36 20 368 8561

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyor wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  10 stycznia 2017

W Gyor odwiedziliśmy 4 muzea i to było najciekawsze. Jego siedziba to wieża zamku biskupiego - jedyna część odnowionej rezydencji, którą udostępniono turystom.
Dół wieży to hołd dla biskupa Apora i ofiar sowieckich "wyzwolicieli", a na szczycie znajduje się punkt widokowy.
W mrocznych kazamatach oglądamy miejsca i pamiątki ukrywających się tu ludzi. Jest to ciekawa i dająca do myślenia wystawa multimedialna - panele wyświetlają zdjęcia, filmy, słychać różne odgłosy. Prezentowane są wspomnienia biskupa - męczennika i etapy jego życia.
Opisy, poza węgierskim są również w języku angielskim, więc można dowiedzieć się i poczuć grozę tego co działo się w mieście w 1945 r. za sprawą barbarzyńców ze wschodu. Dzieci mogą się czuć nieswojo - jest ciemno i trochę straszno, ale nasz syn niewiele z tego rozumiał.
Po drodze na górę znajduje się ekspozycja poświęcona zamkowi biskupiemu, można m.in. prześledzić poszczególne fazy budowy, zobaczyć dawne obrazy.
Punkt widokowy pozwala spojrzeć na urokliwy Gyor z góry. Widzimy bazylikę, trochę starówki, baseny, połączenie Dunaju i Raby.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad