ikonka CSESZNEK - Ruiny zamku średniowiecznego

Informacje o atrakcji turystycznej

CSESZNEK - Ruiny zamku średniowiecznego
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Ruiny zamku średniowiecznego

Zamek Csesznek leży na wzgórzu o wysokości 330 m npm. w paśmie górskim zwanym Lasem Bakońskim. Powstał w XIII wieku z inicjatywy rodu Cseszneky. Potem by własnością królewską, a od XV w. ponownie rycerską rodu Garai i Szapolyai. W 1561 r. warownię obroniono przed Turkami, ale uległa im 33 lata później. Węgrzy szybko ją jednak odzyskali. W 1635 r. zamek kupił Daniel Esterházy i uczynił z niej jedną z rezydencji rodowych do XVIII wieku. Potem wykorzystywana była tylko do celów gospodarczych i jako więzienie. Na początku XIX stulecia mury zdewastowało trzęsienie ziemi, a 10 lat później pożar. Zamek jest otwarty przez cały rok, w sezonie od godz. 9 do 19 (koniec wiosny-jesień), po sezonie do zmierzchu.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Csesznek - Ruiny zamku średniowiecznego
format D: N 47.351326°,   E 17.882278°
format DM: N 47° 21.07956',   E 17° 52.93668'
format DMS: N 47° 21' 04.77'',   E 17° 52' 56.20''
pytajnik
Adres:
Cseszneki Var - Vár út 51, Csesznek, tel. (+36) 30 449 7547

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Csesznek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Csesznek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   4 stycznia 2017

Po pierwszym dostrzeżeniu z drogi murów zamku (od północy) jedzie się jeszcze zaskakująco długo, bo musimy zatoczyć spore koło, aby dotrzeć do centrum wioski. Dojście prowadzi szutrową ścieżką ostro pod górę. Jest mały parking (w czerwcu pusty i bezpłatny) oraz restauracyjka, w której dosyć ciężko się dogadać, ale udało na się przynajmniej dostać langosze. Właściciel specjalizuje się chyba w kurtoszach, bo przygotowywał duże ilości na grillu.
Bilety sprzedawane były w nowym budynku, jeszcze w stanie surowym, więc widać że infrastruktura warowni rozbudowuje się. Zwiedza się ją samodzielnie spacerując po wzgórzu zamkowym i po murach na 2 kondygnacjach.
Mury te są zrujnowane, ale wysokie, stoją na malowniczym samotnym wzgórzu na skałach, więc ogólnie zamek to bardzo ciekawy zabytek. Szczególnie przy ładnej pogodzie, bo widoki na okolicę stanowią jego atut.
Zamek posiada osobną wieżę połączoną z resztą budowli mostkiem na wysokości paru metrów. Niestety zarówno wieża jak i mostek są tak zdewastowane, że wstęp do nich jest zamknięty. Szkoda, bo stanowiłyby fajną atrakcję.
Tak więc, nie ma w Cseszneku wiele do zwiedzenia, ale warto tu wstąpić np. przy okazji zwiedzania słynnego opactwa Pannonhalma.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad