ikonka PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny

Informacje o atrakcji turystycznej

PANNONHALMA - Arboretum i ogród zielny
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja ekonomiczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Arboretum i ogród zielny

Mnisi w opactwie Pannonhalma uprawiali zioła od początku istnienia klasztoru. Ogrody w obecnym kształcie powstały jednak dopiero w 1. poł. XIX wieku. Część z nich (22 ary) wydzielono jako ogród botaniczny (arboretum), na reszcie uprawiano zioła. Rosło tu wtedy 80 gatunków drzew i krzewów, obecnie jest ich ponad 400, w odmianach bardzo rzadkich na Węgrzech. Żyje tu także spora populacja ptaków. Ogrody są miejscem relaksu i wypoczynku, a także lekcji edukacyjnych i badań naukowych. Pod koniec XX wieku przy ogrodach powstała destylarnia lawendy wraz z 3-hektarową uprawą, w której nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych. Produkcja roczna to ok. 110 litrów oleju. Z ogrodami związany jest nowoczesny system ogrzewania biomasą. Dostarcza on energię do klasztoru w wyniku spalania pozostałości rolnych i leśnych, nie wykorzystując paliw kopalnych. Jest on dostępny do zwiedzania dla grup zorganizowanych. Arboretum jest otwarte codziennie w godz. 9:00 do 20:00 (V-IX) i 10:00-17:00 (X-IV). Ogród zielny i destylarnia codziennie w godz. 10:00-17:00 (V-VIII), po sezonie do 16:00 i z wyjątkiem poniedziałków, zamknięte w miesiącach XII-II. Wstęp bezpłatny.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Pannonhalma - Arboretum i ogród zielny
format D: N 47.552871°,   E 17.76406°
format DM: N 47° 33.17226',   E 17° 45.8436'
format DMS: N 47° 33' 10.34'',   E 17° 45' 50.62''
pytajnik
Adres:
Opactwo - Pannonhalmi Főapátság Vár 1., Pannonhalma, tel. (+36) 96 570 100, rezerwacje - tel. (+36) 96 570 191

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  17 sierpnia 2016

Atrakcje przyrodnicze towarzyszące opactwu Pannonhalma znajdują się po drugiej strony drogi do klasztoru (wejście na przeciw bramy wjazdowej). Dwie dróżki opadają stromo w dół (wózki odpadają), w lewo dojdziemy do arboretum, w prawo do ogrodów zielnych. My najpierw poszliśmy do ogrodów.
Po zejściu w dół widzimy wielkie pole lawendowe. Roślina kwitła, więc pole wyglądało i pachniało niesamowicie. Jest to główne ziele, które wykorzystuje się tu przemysłowo, tzn. destyluje i przetwarza w różne produkty. Można oglądnąć jak przebiega cały proces - na widoku są maszyny, rury, zbiorniki, które do tego służą, a na tablicach jest opis w języku angielskim. Na miejscu działa sklepik z gotowymi produktami jak herbaty, nalewki, kosmetyki, ale nie są to tanie rzeczy.
Poza tym mamy tu małe, ale wonne ogródki z różnymi ziołami, które można rozpoznawać właśnie po zapachu oraz oczko wodne z pięknymi nenufarami. Przy destylarni lawendy stoi budynek przetwarzania biomasy, ale nie jest przeznaczony dla turystów indywidualnych.
Arboretum to duży park sąsiadujący z polem lawendowym. Niestety tylko na górze jest jego plan, więc zobaczyliśmy go dopiero gdy wychodziliśmy. Przypomina zwykły las, choć widać, że powstał przy pomocy ludzkich rąk na stoku góry klasztornej. Przecina go sieć ścieżek, ozdobne pnącza oplatają pnie drzew, co jakiś czas rosną egzotyczne krzewy i drzewa z podpisami na tabliczkach, są miejsca z naprawdę pięknymi widokami, ale ogólnie jest to po prostu ładny las. Widać, że obecnie nie ingeruje się tu za bardzo w przyrodę, bo rozmieszczone co jakiś czas ławki powoli zarastają trawą i krzewami. Najciekawsze w parku było odkrywanie takich zaszytych pośród roślinności elementów, oprócz ławek można się natknąć na kapliczkę, stawiki, rzeźbę. Są tu też budynki wiat i toalet. Natomiast po środku znajduje się dość duża polana, gdzie bawiły się dzieciaki, chyba z jakiejś grupy kolonijnej. Poza nimi nie było w parku nikogo, panowała więc przyjemna cisza i spokój, słychać było tylko świergot ptaków.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad