ikonka PANNONHALMA - Opactwo benedyktyńskie

Informacje o atrakcji turystycznej

PANNONHALMA - Opactwo benedyktyńskie
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna

Opactwo benedyktyńskie w Pannonhalmie powstało w 996 roku z inicjatywy księcia z rodu Arpadów - Gejzy. Jest to najstarszy obiekt sakralny na Węgrzech. W XIII w. oparł się najazdowi Mongołów Dżyngis Chana. Wtedy też powstał obecny kościół klasztorny pw. św. Marcina (jako trzecia budowlą stojąca w tym miejscu). W kolejnym stuleciu opatem klasztoru był książę piastowski Władysław Biały. W XV w. opactwo znacznie rozbudował król Maciej Korwin. Pod koniec XVI w. na ponad 40 lat zajęli je Turcy i zamienili na meczet. W XVIII w. przebudowano je w stylu barokowym, a rozbudowa w następnym stuleciu wzbogaciła klasztor o bibliotekę i 50-metrową wieżę. Obecnie biblioteka posiada zbiór 400 tys. woluminów, w tym dokument z XI w. z najstarszym zachowanym tekstem w j. węgierskim. Od początku XIX stulecia benedyktyni zastali zobowiązani do prowadzenia działalności edukacyjnej, która trwa do dzisiaj. W 1939 r. dobudowano budynek gimnazjum i internatu. W 1996 Pannonhalmę odwiedził papież Jan Paweł II, a zabytek został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dla turystów opactwo udostępnia trasę turystyczną po kościele i bibliotece. Wstęp przez cały rok, w sezonie (VI-VIII) od godz. 9:00 do 18:00, z przerwami na nabożeństwa i modlitwy zakonników. Dla grup zorganizowanych udostępniono również winiarnię.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Pannonhalma - Opactwo benedyktyńskie
format D: N 47.553364°,   E 17.761432°
format DM: N 47° 33.20184',   E 17° 45.68592'
format DMS: N 47° 33' 12.11'',   E 17° 45' 41.16''
pytajnik
Adres:
Opactwo - Pannonhalmi Főapátság Vár 1., Pannonhalma, tel. (+36) 96 570 100, rezerwacje - tel. (+36) 96 570 191

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pannonhalma wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  12 sierpnia 2016

Opactwo to wielka budowla, którą można zobaczyć z odległości wielu kilometrów. Wygląda bardzo dostojnie na szczycie samotnej góry. Darmowy parking utworzono trochę niżej, aby przed bramą wjazdową nie było ruchu samochodowego. Część parkingu jest zadaszona i bez problemu udało nam się znaleźć miejsce w cieniu. Do opactwa dostajemy się bezpośrednio z parkingu przez budynek centrum turystycznego z kasą, który posiada naziemne przejście nad drogą prowadzące wprost do parku klasztornego - zrobiono to bardzo zmyślnie.
Po wyjściu z lasku widać przysłonięte przez drzewa potężne mury obronne, klasztor był bowiem budowlą ufortyfikowaną. Tutaj stoi budka z lodami i kawą, jest też toaleta.
Opactwo zwiedza się samodzielne z audio-przewodnikiem w języku polskim, który dostajemy w bocznej bramie. Sprzęt działa bardzo dobrze, a informacje są ciekawe. Odpowiednie teksty uruchamiają się automatycznie po wejściu w strefę czujników rozmieszczonych na całej trasie. Byliśmy zdziwieni jak bardzo nasz 7-latek zasłuchał się w nie i chętnie zwiedzał cały obiekt.
Dla turysty zabytek składa się z dziedzińca, fragmentu klasztoru, kościoła z kryptą oraz biblioteki. Reszta budowli jest niedostępna.
Dziedziniec pełni funkcję punktu widokowego, rozciąga się stąd piękny widok na okolicę (niestety na wieżę wstępu nie ma). W mrocznych, monumentalnych wnętrzach można poczuć atmosferę świątyni z 1000-letnią historią. Popsuło ją nieco pojawienie się wycieczki z przewodnikiem, która zakłóciła absolutną ciszę tam panującą. Wspaniałe są sklepienia, polichromie, witraże, portale. Równie pięknie wygląda biblioteka, bardzo bogato dekorowana sztukaterią i malowidłami, wypełniona po sufit starymi księgami. Widzieliśmy podobną w Egerze, ale ta jest znacznie większa. Na koniec jest sklepik i wystawa zdjęć, ale mało ciekawa.
Pozostaje pewien niedosyt, że do oglądnięcia jest jedynie niewielki procent opactwa (pełni ono jak przed wiekami funkcje - klasztorne i edukacyjne), ale ponieważ audio-przewodnik każe się zatrzymywać bardzo często, to zwiedzanie trwa ok. 1 godziny. Samo przejście trasy turystycznej bez wsłuchiwania się w informacje może zająć tylko 20-30 minut.
Dodatkowo można obejść cały klasztor dookoła oraz przejść na drugą stronę drogi, gdzie w dole znajduje się arboretum i ogród zielny.


Galeria
Wiek dziecka(i)
7 lat
Data pobytu
czerwiec 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad