ikonka GYULA - Miejscowość turystyczna

Informacje o atrakcji turystycznej

GYULA - Miejscowość turystyczna
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miejscowość turystyczna

Gyula to ok. 35-tysięczne miasto na południowo-wschodnich krańcach Węgier. W XVI i XVII stuleciu była pod okupacją turecką a od roku 1715 posiadała status stolicy województwa, utracony po II wojnie św. Oprócz Węgrów zamieszkują ją Rumuni i Niemcy (kiedyś należała do nich osobna część miasta). Pozostałością bogatej historii jest dobrze zachowany średniowieczny zamek, zamieniony na muzeum i instytucję kulturalną - odbywają się tu przedstawienia w ramach Teatru Zamkowego i Festiwalu Szekspirowskiego. Wizytówką Gyuli jest kompleks termalny Varfurdo, powstały w dawnym parku przyzamkowym. Oferuje on kąpielisko otwarte i kryty aquapark oraz liczne zabiegi lecznicze i relaksacyjne. Regionalnym produktem, z którego słynie miasto to dobrze przyprawiona kiełbasa (Gyulai Kolbasz), której przepis powstał w końcu XIX w. Produkt zyskał popularność dzięki rzeźnikowi J. Balongowi, który w 1910 r. otrzymał za niego I nagrodę na targach w Brukseli oraz jego uczniowi A . Steberlowi, który dostał tę samą nagrodę w 1935 r. Przez miasto (obrzeżami) przepływają 2 rzeki: Feher i Fekete Koros, a przez jego środek w XVIII wieku poprowadzono sztuczny kanał Eloviz-csatorna łączacy 3 miejscowości: Gyula, Békéscsaba i Békés.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gyula - Miejscowość turystyczna
format D: N 46.644666°,   E 21.273298°
format DM: N 46° 38.67996',   E 21° 16.39788'
format DMS: N 46° 38' 40.80'',   E 21° 16' 23.87''
pytajnik
Adres:
Tourinform Gyula (IT) - Kossuth Lajos u. 7, Gyula, tel. (+36) 66 561 680

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  14 marca 2016

Gyula to małe miasto z dużym basenem. Znajduje się on w centrum, między zamkiem, a starówką. Są to główne punkty turystyczne Gyuli, więc najlepiej znaleźć nocleg koło kąpieliska, aby wszędzie mieć blisko (tutejszy basen nie posiada własnego kempingu). Zamek to jednorazowa atrakcja, ale mieszcząca się w jego bastionie knajpa/restauracja na wolnym powietrzu to fajne miejsce na spędzenie wieczoru. My byliśmy podczas Mundialu w Brazylii i transmitowano tu mecze na wielkim telebimie. Przychodziło mnóstwo ludzi, ale było dużo wystawionych stolików. Poza tym na stawie zamkowym jest scena, więc pewnie są tam organizowane jakieś koncerty czy przedstawienia. Dziedziniec zamku też bywa przystosowywany na scenę teatralną w weekendy, co może nieco popsuć (tak jak nam) zwiedzanie zabytku.
Starówka Gyuli nie jest specjalnie atrakcyjna. Najciekawszym elementem jest most na kanale wodnym, wyglądający jak średniowieczna budowla między ceglanymi wieżami, ale powstał on w XIX wieku. W jego otoczeniu, a także nad samą wodą działa w sumie kilka małych, przyjemnych knajpek, ale nie ma ich za wiele. Za mostem jest większa restauracja i 2 bardzo ładne fontanny. Jedna na rondzie, więc niedostępna, a druga znacznie większa o podłużnym kształcie z płytką wodą stała się jednym z symboli miasta, bo umieszcza się ją na pocztówkach i folderach. Przypomina fontannę chodnikową i mogłaby być świetnym miejscem do zabawy dla dzieci, ale zawsze gdy tam przychodziliśmy po godz. 20 była już wyłączona - kompletny nonsens!!
Dalej są punkty z fastfoodami, w tym bardzo popularna hamburgerownia. Trafiają się tu duże kolejki, ale warto spróbować ich jedzenia. Podobnie jak miejscowych pikantnych kiełbas Gyulai Kolbasz - pewnie da się je dostać gdzieś w centrum, ale my poszliśmy na łatwiznę i kupiliśmy po prostu w markecie Tesco (ul. Csabai 3). Trzymając się gastronomii, Gyula słynie również ze stuletniej cukierni, ale za późno się zorientowaliśmy i była już zamknięta.
Wspomniany kanał wodny przepływa przez całe miasto i dodaje mu sporo uroku. Można na nim popływać wypożyczonym sprzętem, ale patrząc z mostu przy basenie jak duże i gęste trawy rosną w wodzie, myślę że dla turystów jest przeznaczony tylko niewielki akwen. Jednak i tak wydaje się to ciekawszą atrakcją niż pływanie po niewielkim stawie zamkowym. Na przeciw basenu, przy drodze prowadzącej do zamku (ul. Part) znajduje się plac z dmuchańcami dla dzieci, ale był otwarty w takich godzinach, że nie mieliśmy kiedy z niego skorzystać.
Ogólnie miejscowość jest dobra na długi weekend, ale na dłużej byłoby tu nudno. Mimo rozreklamowania, m.in. przez Makłowicza, nie oferuje turystom zbyt wiele (poza super basenem). Na obrzeżach miasta widać ścieżki rowerowe, więc być może miłośnicy 2 kółek znajdą tu jakieś fajne trasy. Położenie również nie jest jej atutem. Leży daleko od Polski, a w najbliższej okolicy nie znalazłem żadnych atrakcji, poza nieco już oddalonym kompleksem termalnym w Oroshaza. Granica z Rumunią jest o rzut beretem, ale i po tamtej stronie nie ma w pobliżu nic ciekawego.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad