ikonka EGERSZALOK - Kąpielisko termalne Saliris

Informacje o atrakcji turystycznej

EGERSZALOK - Kąpielisko termalne Saliris
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Kąpielisko termalne Saliris

Kąpielisko termalne w Egerszalok powstało wraz z ekskluzywnym kompleksem wypoczynkowo-leczniczym Saliris Resort w 2007 roku. Woda o temp. ok. 67 st C. pobierana jest z unikalnego źródła bijącego z wapiennego wzgórza, tworząc białe tarasy przypominające w mianiaturze słynne tureckie w Pamukkale. Źródło odkryto przypadkiem w 1961 r. przy okazji poszukiwania ropy naftowej, choć pierwsza wzmianka o tutejszej gorącej wodzie pochodzi już z 1730 r. Zawiera ona sód, siarkę oraz związki wapnia, magnezu i krzemu (np. kwas taurocholowy i kwas metakrzemowy), co szczególnie pomaga w schorzeniach stawów i w rekonwalescencji po operacjach. Woda uznana została przez ministerstwo zdrowia za leczniczą w 1992 r. Niewielkie kąpielisko termalne który tu początkowo zbudowano istnieje do dziś w postaci osobnego, choć także należącego do Saliris Resort kąpieliska Nosztalgia, położonego przy bezpłatnym parkingu. Główny kompleks oferuje w sumie 17 basenów krytych i otwartych o powierzchni wody 1900 m2, a także kilka łaźni: fińską, tureckę, rosyjską, parową, bio, kabinę aromatyczną. Baseny są czynne codziennie w godz. 10:00 - 20:00. Bilety wstępu dostępne są albo na 3 godziny albo na cały dzień. Specjalna zniżkowa oferta przygotowana jest na wstęp wieczorny od godz. 17 do 20, ale z wieloma wyjątkami (np. weekendy). Szczegóły pod podanym wyżej adresem WWW, gdzie można także zobaczyć aktualne procentowe zapełnienie kąpieliska (pasek z tytułem A fürdő telítettsége).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Egerszalok - Kąpielisko termalne Saliris
format D: N 47.854157°,   E 20.333591°
format DM: N 47° 51.24942',   E 20° 20.01546'
format DMS: N 47° 51' 14.97'',   E 20° 20' 00.93''
pytajnik
Adres:
Spa & Gyógy- és Termálfürdő - Forrás u. 6., 3394 Egerszalók, tel: (+36) 36 688 500, (+36) 36 688 661

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Egerszalok w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Egerszalok wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  22 grudnia 2015

To chyba najdroższe baseny na Węgrzech. Nasz pierwszy przyjazd tutaj kilka lat temu, jeszcze za czasów budowy ośrodka zakończył się odwrotem - gdy zobaczyliśmy cennik przecieraliśmy oczy ze zdumienia. Za całodzienny bilet zapłacilibyśmy sumie 3x więcej niż w pobliskim Egerze czy Mezokovesd! Niemniej jednak nie żałowaliśmy przyjazdu, bo cały kompleks jest dość wyjątkowy i warto go zobaczyć nawet nie wchodząc do środka. Wielki hotel z basenami na tarasie, otoczony przez staw z nenufarami, a obok źródełko bijące w wapiennych pokładach i spływające po białym wzgórzu - niecodzienny widok.
Obecnie nadal jest bardzo drogo, wprowadzono jednak promocyjne wejście od godz. 17, więc przy okazji pobytu w Egerze postanowiliśmy z tego skorzystać, bo byliśmy bardzo ciekawi co oferuje to luksusowe kąpielisko.
Na miejscu okazało się, że dużo osób korzysta z tej promocji. Darmowy parking jest jednak ogromny i pomieści wszystkich chętnych (odległość od wejścia ok. 200 m). Trochę przeraziła nas kolejka do kas, ale że jest ich kilka to posuwa się bardzo szybko.
Szatnie i hala basenowa nie wyróżniają się niczym od podobnych obiektów. Obchodząc na początku cały kompleks szukaliśmy atrakcji godnych tej wysokiej ceny no i nie znaleźliśmy!
Są może ze 2-3 unikatowe rzeczy, jak np. korytarz z rządem baseników z płytką wodą o różnej temperaturze i kamieniami na dnie. Przejście po nich znakomicie wpływa na nasze zdrowie. Niemniej jednak jest to coś z czego skorzystamy maks. kilka razy, a dzieciaki pewnie w ogóle, bo kamienie kłują w stopy, a w najzimniejszym basenie woda je zamraża.
Dla dzieci są 2 baseny w tym jeden brodzik dla najmłodszych z dosyć dużą zjeżdżalnią o kształcie tęczy (synowi nie spodobała się) i drugi dla nieco starszych z bardzo fajną rurą, wyglądająca jakby była wydrążona w skale (to była chyba największa tutejsza atrakcja). Dorośli też mogą z niej zjeżdżać, bo innych zjeżdżalni brak. Obok jest głęboka niecka do skoków i trochę to dziwne usytuowanie, bo skaczący zachlapują wszystkich dookoła.
Robiąca wrażenie liczba 17 basenów w rzeczywistości wydaje się przesadzona - nie odczuliśmy, że jest ich aż tyle. A ich atrakcyjność z punktu widzenia rodziny z dzieckiem jest na marnym poziomie, bo służą głównie do odpoczynku i masaży wodnych. Mają one często ułożenie piętrowe, tzn. część jest wygrodzona i położona nieco wyżej bądź niżej, co zwiększa powierzchnię brzegów, przy których relaksują się kuracjusze, więc tłoku nie ma.
Podczas naszego pobytu pogoda była fatalna, padał deszcz, więc baseny na zewnątrz były raczej tylko dla masochistów. Tam również nie dostrzegłem nic specjalnego, ale część była w remoncie, a pozostałe działały na pół gwizdka, tzn. była tylko woda i żadnych wodotrysków. Był też zamknięty bar i nieczynna mała strefa dla dzieci. Podłoże jest wybetonowane i nie ma mowy o rozłożeniu namiociku. Własnego ręcznika chyba też nie - trzeba korzystać z leżaków i krzeseł, które są dostępne za darmo na miejscu.
Tak więc bawiliśmy się tylko w krytej część kompleksu i 2,5 godziny wystarczyły nam w zupełności. Wszyscy byli średnio zadowoleni, a dłużej siedzielibyśmy już na siłę.
Nie wiem więc skąd się bierze tak wysoka samoocena tego kąpieliska. Być może ma to uzasadnienie w dużych walorach leczniczych tutejszej wody, może przy ładnej pogodzie baseny zewnętrzne stanowią jakąś super atrakcję - na pewno przyjemnie tam siedzieć w słoneczku patrząc na wapienne wzgórze i spływająca wodę. Jest ogólnie ładnie i kolorowo, ale uważam, że standardowe ceny jakie tu ustalono są całkowicie oderwane od rzeczywistości.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
127
Zgłoś naruszenie zasad