ikonka EGER - Magiczna Wieża

Informacje o atrakcji turystycznej

EGER - Magiczna Wieża
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Magiczna Wieża

Magiczna Wieża (Varázstorony) w Egerze to część barokowego budynku Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Egerze znajdującego się na starym mieście. Budynek ten, nazwany Liceum, powstał w XVIII w. dzięki hrabiemu i biskupowi Karolowi Esterhazemu, który dążył do utworzenia w nim uniwersytetu. Nie zgodziły się na to władze w Wiedniu (cesarzowa Maria Terasa i jej następca Józef II), bowiem nie chciano aby na Węgrzech działało więcej wyższych uczelni (niż 1 w Budzie), poza tym obawiano się nauczania studentów przez księży. Powstała więc szkoła średnia oferująca 4 fakultety. W wieży budynku (o wysokości 53 m) na 9. piętrze zainstalowano system optyczny zbliżony do peryskopu, złożony z ruchomych soczewek, rzucający obraz miasta na ekran położony horyzontalnie. Takie specyficzne obserwatorium to tzw. camera obscura (ciemny pokój) i obecnie są tylko 3 podobne na świecie (pozostałe w Adelajdzie i Edynburgu), ale w Egerze jest najstarsze (1776 r.). Pokazy odbywają się co pół godziny. 3 piętra niżej turyści mogą zwiedzić niewielkie Muzeum Astronomii i Magiczny Pokój - z interaktywnymi stanowiskami naukowymi. Dodatkowo dostępny jest też punkt widokowy. Wspólny bilet do nabycia na parterze Liceum. Osobno oferowany jest pokaz w planetarium. Placówka jest otwarta przez cały rok w zmiennych godzinach, w sezonie (V-VIII) od 9:30 do 17:30, po sezonie tylko w wybrane dni. Należy wejść min. na 1 godzinę przed zamknięciem.

Typ atrakcji

Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Eger - Magiczna Wieża
format D: N 47.900076°,   E 20.375826°
format DM: N 47° 54.00456',   E 20° 22.54956'
format DMS: N 47° 54' 00.27'',   E 20° 22' 32.97''
pytajnik
Adres:
Esterhazy Foiskola-Varázstorony - Eszterhazy tér 1., Eger, tel. +36 36 520 400 / w. 2279

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Noclegi
Pensjonat nad Winnicą Pensjonat nad Winnicą

Nowy polskojezyczny pensjonat"Pensjonat nad Winnica" znajduje sie w Egerszalók /5km od centrum Egeru/Posiadamy wszystkie pokoje z pelnym wezlem sanitarnym, klimatyzowane przygotowane dla równiez dla alergików. Zamkniety parking, ogród i taras ulatwia odpoczynek naszym gosciom. W sklepie "Wina & lawenda" mozna kupic nasze wina. W odleglosci 1,5km sa 3 kapieliska termalne czynne równiez noca. Przeprowadzamy degustacje wina w j.polskim dla gosci indywidualnych jak równiez dla grup. Serdecznie zapraszamy

Adres:   3394 Egerszalók ul.Ady 11 - pokaż na mapie
Kontakt:   +36-20-550-91-55
Strona WWW:   www.petrenyborpanzio.hu

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   1 grudnia 2015

Zwiedzanie gmachu Liceum warto rozpocząć od holu wejściowego, który posiada niesamowitą akustykę. Dzieciaki mogą trochę poszaleć szukając miejsc gdzie tupniecie czy klaśnięcie da najbardziej zwielokrotnione echo, a dzięki licznym i grubaśnym filarom zabawa w chowanego też jest niezła.
Potem czeka nas długa wspinaczka po schodach. Na jednym bilecie mamy aż 4 atrakcje: muzeum astronomii, magiczny pokój, camera obscura, taras widokowy i wszystkie znajdują się na najwyższych kondygnacjach budynku, a właściwie w jego wieży.
Muzeum to zaledwie jedno skromnie wyposażone pomieszczenie. Stoi w nim kilkanaście zabytkowych teleskopów. Przez jeden z nich możemy zaobserwować pająka. Na podłodze biały marmur wskazuje linię południka przebiegającego przez budynek. Na korytarzu można jeszcze zobaczyć odtworzoną pracownię astronoma, ale także nie jest to nic szczególnego. Plus tylko za to, że dla Polaków przygotowano opis na kartce, choć styl polszczyzny pozostawia wiele do życzenia.
Ciekawszy jest Magiczny Pokój, gdzie można przeprowadzić i zaobserwować kilka doświadczeń naukowych. Co ok. 30 min odbywa się mały wykład z pokazem działania urządzeń w ciemności, a potem można z nich korzystać. Choć i ta sala jest skromna (zupełnie inna skala niż wielkie centra naukowo-rozrywkowe w Polsce jak Hewelianum czy Młyny Wiedzy) to jednak przyciąga uwagę najmłodszych i zostaliśmy tu na 2 cykle zabawa + wykład. Można m.in. poeksperymentować z laserem, robić balon z worka, włączać różne efekty świetlne itp.
Za to camera obscura to już atrakcja pierwszej klasy. Wyjątkowa rzadkość i robi wielkie wrażenie. Stoimy w całkowitej ciemności dookoła stołu i obserwujemy na blacie życie miasta na zewnątrz i to w kolorze! Prowadzący steruje soczewkami, tak aby przybliżyć różne punkty miasta i omawia je. Dla obcokrajowców objaśnia niektóre rzeczy w j. angielskim. Najlepsze są widoki elementów ruchomych jak samochody czy ludzie. Polecam zabranie ze sobą zwykłej kartki papieru, aby podkładać je np. pod jadący autobus. Fajny efekt i zabawa dla dzieci. Mieliśmy szczęście, że nasza grupa liczyła tylko 8 osób, więc nikt nie musiał się przeciskać, aby wszystko widzieć. Pamiętam, że przed laty w tłumie było znacznie gorzej - niestety średnica stołu jest dosyć mała.
Ostatnia atrakcja to punkt widokowy. Jest to obszerny taras na otwartym powietrzu, z widokiem w każdą stronę. Świetne miejsce aby popatrzeć z góry na piękny Eger. Do dyspozycji są 2 lunety bez żadnych opłat, szkoda tylko że tak wysoko ustawione, że mniejsze dzieci nie dają rady z nich korzystać bez podtrzymywania. Można tu np. spędzić czas oczekując na pokaz camera obscura, bo taras mieści się obok niego.
W sumie więc Liceum z Magiczną Wieżą zapewnia minimum godzinę dobrej rozrywki, my spędziliśmy tam prawie dwie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad