ikonka EGER - Biblioteka Archidiecezjalna

Informacje o atrakcji turystycznej

EGER - Biblioteka Archidiecezjalna
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Biblioteka Archidiecezjalna

Egerska Biblioteka Archidiecezjalna powstała w 1793 r., z inicjatywy biskupa Karola Esterhazyego. W zamierzeniach miała to być część przyszłego uniwersytetu, który jednak nie powstał z przyczyn politycznych. W tej sytuacji fundator nazwał jego niedoszłą siedzibę Liceum, utworzył w niej szkołę średnią, a biblioteka z księgozbiorem ponad 20 tys pozycji z 4 dziedzin: prawa, medycyny, teologia, nauki humanistyczne została przekazana do użytku publicznego. Do dzisiaj przechowuje się w niej działa pisane w 30 językach świata, a liczba pozycji wzrosła do 135 tys. Do najcenniejszych należą średniowieczne kodeksy, starodruki i jedyny na Węgrzech rękopis Mozarta. Salę biblioteki zdobi wysokiej klasy XVIII-wieczne malowidło na sklepieniu autorstwa J. Krackera i J. Zacha przedstawiające uroczyste rozpoczęcie Soboru Trydenckiego. W 4 rogach sklepienia przedstawiono różne etapy rokowań soborowych. Meble biblioteczne pochodzą z tego samego okresu, a wykonane są z białego dębu bez użycia gwoździ. Drewniane reliefy ukazują 24 wybitnych przedstawicieli nauki, w tym Kopernika i Galileusza. Biblioteka znajduje się na 1. piętrze budynku i jest otwarta dla turystów codziennie oprócz poniedziałków, w sezonie (V-IX) od godz. 9:30 do 15:30, po sezonie krócej i niekiedy tylko w weekendy.

Typ atrakcji

Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Eger - Biblioteka Archidiecezjalna
format D: N 47.900054°,   E 20.375547°
format DM: N 47° 54.00324',   E 20° 22.53282'
format DMS: N 47° 54' 00.19'',   E 20° 22' 31.97''
pytajnik
Adres:
BIBLIOTHECA ESZTERHAZYANA - Eszterházy tér 1., Eger, tel. +36 36 325 211

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Noclegi
Pensjonat nad Winnicą Pensjonat nad Winnicą

Nowy polskojezyczny pensjonat"Pensjonat nad Winnica" znajduje sie w Egerszalók /5km od centrum Egeru/Posiadamy wszystkie pokoje z pelnym wezlem sanitarnym, klimatyzowane przygotowane dla równiez dla alergików. Zamkniety parking, ogród i taras ulatwia odpoczynek naszym gosciom. W sklepie "Wina & lawenda" mozna kupic nasze wina. W odleglosci 1,5km sa 3 kapieliska termalne czynne równiez noca. Przeprowadzamy degustacje wina w j.polskim dla gosci indywidualnych jak równiez dla grup. Serdecznie zapraszamy

Adres:   3394 Egerszalók ul.Ady 11 - pokaż na mapie
Kontakt:   +36-20-550-91-55
Strona WWW:   www.petrenyborpanzio.hu

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
3.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  25 listopada 2015

Biblioteka to jedno z miejsc udostępnionych do zwiedzania w potężnym gmachu egerskiego Liceum, ale to mniej atrakcyjne. To znaczy z punktu widzenia przeciętnego turysty, bo pewnie historyk sztuki czy bibliofil wpadnie w zachwyt. Do zwiedzenia jest zaledwie jedna duża sala, ale nie byle jaka, bo wspaniale wyglądająca oraz wypełniona po sufit starymi woluminami.
Niestety nie uwiecznimy tego na zdjęciach, bo obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Nie da się też wejść na piętro. Tak więc można jedynie obejść salę dookoła, z bliska przyjrzeć się wystawionym w gablotkach dziełom, a przede wszystkim podziwiać niesamowite sklepienie z malowidłem soboru trydenckiego oraz inne ozdobne detale. Sala jest naprawdę piękna, ale żądanie za jej oglądnięcie 15 zł to jakieś nieporozumienie.
Jest to bowiem atrakcja na ok. 10 minut, a z dziećmi nie ma nawet po co wchodzić.
Dobrze, że przynajmniej przygotowano opis po polsku, więc można dowiedzieć się czegoś więcej niż 2 zdania, które zawierają zwykle przewodniki.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad