ikonka EGER - Miasto pod miastem

Informacje o atrakcji turystycznej

EGER - Miasto pod miastem
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto pod miastem
"Miasto pod miastem" tworzą piwnice, które pod Egerem zaczęły powstawać w końcu XVII w.. Gdy Turcy opuścili Eger, biskupi będący jego właścicielami postanowili nie odbudowywać swej siedziby na terenie wzgórza zamkowego, lecz niżej w centrum miasta. Jako budulec posłużył tuf riolitowy, wydobywany z okolic zakupionej parceli. Wyrobiska pozostawiały tunele, które wykorzystywano do przechowywania wina, a były go tu ogromne ilości (ok. 12 mln litrów rocznie), ponieważ biskupi pobierali dziesięcinę najchętniej właśnie w tej formie. Mieszkańcy Egeru również posiadali swoje podziemne składowiska i były one połączone. Szacuje się, że 643 piwnice tworzyło łącznie 147 km korytarzy. Wiele z nich zawaliło się w XX w, inne zostały podzielone. Wina leżały tu jeszcze w 1947 r., potem zostały skonfiskowane przez komunistyczne władze. W latach 60-tych część z piwnic uratowano wzmacniając betonem. Od tej pory nie można już było trzymać w nich wina, ponieważ szlachetna pleśń związana ze składami wina nie może rozwijać się na betonie. W 2007 roku piwnice zostały wybrane do grona 7 cudów architektonicznych Węgier.
Obecnie dostępne dla turystów piwnice to kilkusetmetrowy fragment z pierwotnie 4 km-ego głównego korytarza. Są one prawie puste, ale planuje się zorganizowanie wystawy interaktywnej oraz 24 scenek z historii miasta z wykorzystaniem figur woskowych. Do 2014 r. wykonano 1 z nich. Problemem pozostaje woda z podziemnego źródła, która zatrzymuje się w piwnicach. Zwiedzanie o pełnych godzinach przez cały rok w godz. 9-19 (IV-IX) i 10-17 (X-III). Temperatura w środku: 12 st. C.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Eger - Miasto pod miastem
format D: N 47.899893°,   E 20.374123°
format DM: N 47° 53.99358',   E 20° 22.44738'
format DMS: N 47° 53' 59.61'',   E 20° 22' 26.84''
pytajnik
Adres:
Város a Város Alatt - Eszterházy tér, 3300 Eger, tel. +36 20 961 40 19

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Noclegi
Pensjonat nad Winnicą Pensjonat nad Winnicą

Nowy polskojezyczny pensjonat"Pensjonat nad Winnica" znajduje sie w Egerszalók /5km od centrum Egeru/Posiadamy wszystkie pokoje z pelnym wezlem sanitarnym, klimatyzowane przygotowane dla równiez dla alergików. Zamkniety parking, ogród i taras ulatwia odpoczynek naszym gosciom. W sklepie "Wina & lawenda" mozna kupic nasze wina. W odleglosci 1,5km sa 3 kapieliska termalne czynne równiez noca. Przeprowadzamy degustacje wina w j.polskim dla gosci indywidualnych jak równiez dla grup. Serdecznie zapraszamy

Adres:   3394 Egerszalók ul.Ady 11 - pokaż na mapie
Kontakt:   +36-20-550-91-55
Strona WWW:   www.petrenyborpanzio.hu

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   1 września 2015

Choć już kilku razy odwiedziliśmy Eger, to nie znaliśmy tej atrakcji, mimo że wejście znajduje się w popularnej części miasta, przy schodach do bazyliki. Można się tutaj schronić podczas dokuczliwych upałów - przez ok. 40 minut będziemy przebywać w chłodnym, ale całkiem przyjemnym klimacie. Zarzuciliśmy wszyscy coś na ręce i było w sam raz, część turystów miała jednak całkowicie odsłonięte ręce oraz nogi i nie szczękali zębami.
Piwnice zwiedza się z przewodnikiem. Bardzo miło, że pomyślano o Polakach i na wejściu otrzymaliśmy kilka kartek z ogólnym opisem w naszym języku oraz szczegółami dotyczącymi poszczególnych charakterystycznych miejsc podziemi. Są to wybetonowane i dosyć szerokie piwnice, przypominające schrony wojskowe. Tylko mały fragment jest oryginalnym korytarzem bez betonu. Wilgotność jest bardzo duża, w wielu miejscach stoi woda i czasem chodzi się po drewnianych pomostach. Nie ma za wiele do oglądania, ale natura wytworzyła kilka ciekawostek jak np. forma naciekowa o wyglądzie wodospadu, która w tutejszym mikroklimacie narasta w ekspresowym tempie - ok. 300 razy szybszym niż w naturalnej jaskini albo niesamowite korzenie drzewa, które przedostały się do piwnicy i pobierają stąd wodę.
Zagospodarowanie przez człowieka w roku 2014 sprowadzało się do scenki z figurą górnika, składowiska beczek, wystawy dawnych narzędzi i gdzieniegdzie leżą też jakieś stare detale architektoniczne - na razie więc wygląda to marnie, ale ma być lepiej. Pod koniec jest wnęka, gdzie dzieciaki mogą się nieco pobawić w rzucanie do celu. Na pewno zainteresują ich też drewniane rynny, którymi odprowadzana jest w korytarzach woda - przypomina to płynącą rzekę na wysokości ok. 1 metra.
W sumie atrakcja nie najwyższych lotów, ale zobaczyć warto. Polecam zabranie latarki, aby dokładnie przyjrzeć się korzeniom czy naciekom.


Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2015
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad