EGER - Miasto pod miastem

 
4.0 (1)
5100 1
foetus Dodano: 02-09-2015
EGER - Miasto pod miastem

Informacje o atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto pod miastem
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
"Miasto pod miastem" tworzą piwnice, które pod Egerem zaczęły powstawać w końcu XVII w.. Gdy Turcy opuścili Eger, biskupi będący jego właścicielami postanowili nie odbudowywać swej siedziby na terenie wzgórza zamkowego, lecz niżej w centrum miasta. Jako budulec posłużył tuf riolitowy, wydobywany z okolic zakupionej parceli. Wyrobiska pozostawiały tunele, które wykorzystywano do przechowywania wina, a były go tu ogromne ilości (ok. 12 mln litrów rocznie), ponieważ biskupi pobierali dziesięcinę najchętniej właśnie w tej formie. Mieszkańcy Egeru również posiadali swoje podziemne składowiska i były one połączone. Szacuje się, że 643 piwnice tworzyło łącznie 147 km korytarzy. Wiele z nich zawaliło się w XX w, inne zostały podzielone. Wina leżały tu jeszcze w 1947 r., potem zostały skonfiskowane przez komunistyczne władze. W latach 60-tych część z piwnic uratowano wzmacniając betonem. Od tej pory nie można już było trzymać w nich wina, ponieważ szlachetna pleśń związana ze składami wina nie może rozwijać się na betonie. W 2007 roku piwnice zostały wybrane do grona 7 cudów architektonicznych Węgier.
Obecnie dostępne dla turystów piwnice to kilkusetmetrowy fragment z pierwotnie 4 km-ego głównego korytarza. Są one prawie puste, ale planuje się zorganizowanie wystawy interaktywnej oraz 24 scenek z historii miasta z wykorzystaniem figur woskowych. Do 2014 r. wykonano 1 z nich. Problemem pozostaje woda z podziemnego źródła, która zatrzymuje się w piwnicach. Zwiedzanie o pełnych godzinach przez cały rok w godz. 9-19 (IV-IX) i 10-17 (X-III). Temperatura w środku: 12 st. C.

GALERIA

Zdjęcia

5

ATRAKCJE W POBLIŻU

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

DANE KONTAKTOWE, ADRESOWE, LOKALIZACYJNE

Adres:
Város a Város Alatt - Eszterházy tér, 3300 Eger, tel. +36 20 961 40 19

Współrzędne geograficzne*:
Eger - Miasto pod miastem
format D: N 47.8998932°,   E 20.3741227°
format DM: N 47° 53.993592',   E 20° 22.447362'
format DMS: N 47° 53' 59.62'',   E 20° 22' 26.84''

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.

MAPA I DOJAZD

Swap Start/End

NOCLEGI

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Eger wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje - opinie i oceny turystów

Liczba relacji: 1

Ocena atrakcji 
 
4.0  (1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016.(ważne jest podanie roku)
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. dostępność i jakość zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwość przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator.
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji 
 
4.0
Choć już kilku razy odwiedziliśmy Eger, to  nie znaliśmy tej atrakcji, mimo że wejście znajduje się w popularnej części  miasta, przy schodach do bazyliki. Można się tutaj schronić podczas dokuczliwych  upałów - przez ok. 40 minut będziemy przebywać w chłodnym, ale całkiem  przyjemnym klimacie. Zarzuciliśmy wszyscy coś na ręce i było w sam raz, część turystów miała jednak całkowicie odsłonięte ręce oraz nogi i  nie szczękali zębami. 
Piwnice zwiedza się z przewodnikiem. Bardzo miło, że pomyślano o Polakach i na wejściu otrzymaliśmy  kilka kartek z ogólnym  opisem w naszym języku oraz szczegółami dotyczącymi poszczególnych charakterystycznych miejsc podziemi. Są to wybetonowane i dosyć szerokie piwnice, przypominające schrony wojskowe.  Tylko mały fragment jest oryginalnym korytarzem bez betonu. Wilgotność jest bardzo duża, w wielu miejscach stoi woda i czasem chodzi się po drewnianych pomostach. Nie ma  za wiele do oglądania, ale natura wytworzyła kilka ciekawostek jak np. forma naciekowa o wyglądzie wodospadu, która w tutejszym mikroklimacie narasta w ekspresowym tempie - ok. 300  razy szybszym niż w naturalnej jaskini albo niesamowite korzenie drzewa, które przedostały się do piwnicy i pobierają stąd wodę.
Zagospodarowanie przez człowieka w roku 2014 sprowadzało się do scenki z figurą górnika, składowiska beczek, wystawy dawnych  narzędzi i gdzieniegdzie leżą też jakieś stare detale architektoniczne  - na razie więc wygląda to marnie, ale ma być lepiej.  Pod koniec jest wnęka, gdzie dzieciaki  mogą się  nieco pobawić w rzucanie do celu. Na pewno zainteresują ich też drewniane rynny, którymi odprowadzana jest w korytarzach  woda - przypomina to  płynącą  rzekę na wysokości ok. 1 metra.
W sumie atrakcja nie najwyższych lotów, ale zobaczyć warto. Polecam zabranie latarki, aby dokładnie przyjrzeć się korzeniom czy naciekom.

Relacja - dodatkowe informacje

Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2015
5