ikonka GYULA - Zamek średniowieczny

Informacje o atrakcji turystycznej

GYULA - Zamek średniowieczny
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Zamek średniowieczny

Zamek w nadgranicznym mieście Gyula powstał na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy rodu Maróthy. Następnie właścicielami był m.in. nieślubny syn króla Macieja Korwina - Jan oraz Jerzy Hohenzollern, margrabia brandenburski, późniejszy książę raciborski, pan dóbr bytomskich i założyciel Tarnowskich Gór. W XVI wieku zbudowano zachowany do dziś okrągły bastion dla broni artyleryjskiej. Warownia był w tym okresie kilkakrotnie bezskutecznie oblegana przez Turków, aż w końcu sułtan Sulejman Wspaniały zdobył ją w 1566 roku po 2-miesięcznym oblężeniu. Na początku XVIII wieku wojska austriackie walczące z tzw. powstaniem kuruców (powstanie chłopstwa przeciw Habsburgom pod przywództwem magnata Franciszka II Rakoczego) zniszczyły zewnętrzne obwarowania, które nie zostały już nigdy odbudowane. W latach 50-tych XX wieku rozpoczęto restaurację uszkodzonych murów, ale muzeum otworzono dopiero w latach 90-tych. Obecny zamek nie posiada oryginalnej wysokości - pierwotnie był wyższy. Można w nim zwiedzić 24 sale i wejść na wieżę . Jest najlepiej zachowanych zamkiem średniowiecznym typu nizinnego zbudowanym z cegły na terenie Europy Środkowej. Można go zwiedzać przez cały rok, w lipcu i sierpniu w godz. 9:00-19:00, po sezonie krócej.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Gyula - Zamek średniowieczny
format D: N 46.646189°,   E 21.285877°
format DM: N 46° 38.77134',   E 21° 17.15262'
format DMS: N 46° 38' 46.28'',   E 21° 17' 09.16''
pytajnik
Adres:
Gyulai var - Várkert 1, 5700 Gyula, tel. +36 66 463 544

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Gyula wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 sierpnia 2015

Zamek położony jest za basenami termalnymi. Wygląda ciekawie - wysoka ceglana bryła o kanciastych bokach z wieżą po środku. Obwieszona flagami, prawdopodobnie rodów rycerskich albo współczesnych bractw, nad którymi góruje oczywiście flaga węgierska. Widać, że nie mają tu dylematów dyrektora naszego Wawelu (niejakiego Jana Ostrowskiego), który bronił się jak mógł przed wystawieniem na królewskiej rezydencji polskich barw narodowych.
Przy warowni stoi okrągła budowla zwana Rondellą. Jest to bastion, w którym można zobaczyć malutką wystawę pocisków armatnich. Resztę obiektu zajmuje knajpka ze stolikami na wolnym powietrzu, w której można było wieczorami oglądać mecze Mistrzostw Świata 2014 w Brazylii. Część stolików jest pod dachem, chroniącym przed deszczem i słońcem.
Zabytek zwiedza się samodzielnie, wędrując po 2 kondygnacjach zabudowań zamkowych i tarasie na koronie murów.
Oglądamy szereg pomieszczeń wyposażonych w dawne przedmioty i meble, m.in. salę rycerska, sypialnię, kuchnię, kaplicę (bez wyposażenia), jest też warsztat kowala, pokój z pamiątkami po turkach i kilkanaście innych sal. Ekspozycja raczej skromna i czasem zabytkowe rzeczy uzupełnione są stylizowanymi, ale zwiedzanie gotyckich komnat jest przyjemne, szczególnie w upalne dni.
Bogata jest natomiast wystawa dawnej broni - to jedyna "gablotkowa" ekspozycja" na zamku. Można zobaczyć piękne okazy broni palnej i białej, jest tu też terminal komputerowy, więc dzieciaki mogą się czymś zająć. W jednej salce są jeszcze dla nich i dla dorosłych kostiumy, przystosowane do robienia sobie zdjęć w historycznych szatach.
Najwyższy poziom służy do spaceru po murach i oglądania okolicy z góry. Jednak wysokość nie jest zbyt duża w porównaniu do rosnących wokoło drzew i dopiero po wejściu na wieżę odsłania się ciekawszy widok, ale i tak nie jest on porywający. Najlepiej widać fragment dawnej fosy, czyli obecnie staw, po którym można popływać rowerem wodnym.
W sumie to dobrze zagospodarowany zabytek, można się oderwać od teraźniejszości. Szkoda, że my trafiliśmy akurat na jakąś imprezę i wewnętrzny dziedziniec był "zagracony" podestem z ławkami i rusztowaniami, co trochę psuło klimat...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
00
Zgłoś naruszenie zasad