ikonka VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla

Informacje o atrakcji turystycznej

VÖRÖS-TÓ - Jaskinia Baradla
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Baradla

Jaskinia Baradla to ponad 25-kilometrowa grota położona na terenie 2 obszarów chronionych: węgierskiego Parku Narodowego Aggtelek i Parku Narodowego Słowacki Kras. Jaskinię wydrążały podziemne cieki wodne 1,5-2 mln lat temu. Ze względu na wyjątkowe cechy przyrodnicze, w 1985 r. została wpisana na listę UNESCO. Odkryto ją już w XVI wieku, a pierwsze badania przeprowadzono 2 stulecia później. Przed II wojną św. zainstalowano wewnątrz oświetlenie elektryczne. Archeolodzy odnaleźli ślady pobytu ludzi z epoki neolitycznej, m.in. narzędzia, a z epoki brązu i żelaza biżuterię, broń oraz pozostałości pochówków. Turyści mogą zwiedzać jaskinię z 3 miejsc po stronie węgierskiej i 1 ze słowackiej. Trasa turystyczna z Vörös-tó (Czerwone Jezioro) określana jest jako średnia i ma długość 2,3 km. Prowadzi do Jósvafö i częściowo pokrywa się z trasą krótką rozpoczynającą się w tej miejscowości. Zarówno wejście jak i wyjście do jaskini są wykonane sztucznie. Po drodze można oglądnąć największy stalagmit na Węgrzech nazwany Obserwatorium o długości 19 m i wadze 800 ton oraz największą sale w całej Baradli - Sale Olbrzymów (rozmiar: 130x40x27 m). W cenie biletu jest zapewniony przejazd z powrotem na parking przy początku trasy. Warunki panujące w jaskini to temperatura 10 st. C i wilgotność 95-100%. Dzięki zawartości radonu w powietrzu, nawet godzinny pobyt na podziemnej trasie ma pozytywny wpływ dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Vörös-tó - Jaskinia Baradla
format D: N 48.47254°,   E 20.538996°
format DM: N 48° 28.3524',   E 20° 32.33976'
format DMS: N 48° 28' 21.14'',   E 20° 32' 20.39''
pytajnik
Adres:
Baradla-barlang - Red Lake Ticket Office: (+36) 48-350-037, (+36) 48-350-048

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Vörös-tó w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Vörös-tó wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  15 czerwca 2015

To druga wizyta w Jaskini Baradla. Tym razem wybraliśmy dłuższą trasę z wejścia położonego mniej więcej po środku drogi między miejscowościami Aggtelek i Jósvafö o nazwie Czerwone Jezioro. Wbrew nazwie nie ma tu żadnego jeziora, tzn. pewnie jest, ale gdzieś dalej i nie widać go z parkingu (darmowego).
Wejście w zupełnie innej formie niż w Aggtelek, zamiast naturalnej skały mamy tu pawilon wybudowany w celu obsługi ruchu turystycznego. Jest w nim kasa, sklepik, trochę tablic informacyjnych i zdjęć. Na najniższej kondygnacji znajduje się korytarz poprowadzony do jaskini.
Wędrówka po grocie pełnej stalaktytów i stalagmitów jest fascynująca. Podobnie jak w Aggtelek nie kosztuje to zbyt wiele wysiłku, podłoże jest wybetonowane, przejścia szerokie. Jest jednak znacznie więcej schodów do pokonania, wspinamy się m.in. aby zobaczyć w całości największy węgierski stalagmit. Ogólnie, widoki są niezapomniane, natura stworzyła tu krajobrazy z innego świata. I wszystko można dowolnie uwieczniać na zdjęciach czy filmach, także przyświecać sobie własną latarką (zamontowane oświetlenie jest czasowe). Leśne dziadki spod Kielc (z jaskini Raj) zeszliby na zawał, gdyby zobaczyli jaką turyści mają tu swobodę!!
Porównując z trasą w Aggtelek, ta pierwsza podobała mi się odrobinę bardziej, choć była krótsza. Być może to kwestia tego, że za drugim razem, praktycznie to samo miejsce robi już mniejsze wrażenie. Główna różnica na korzyść Aggtelek to podziemne potoki, które są wypełnione wodą a w Voros-to są one wyschnięte. Nie wiem, czy to kwestia pory roku (w Aggtelek byliśmy na wiosnę), czy jest tak zawsze. Długość trasy de facto różni się nieznacznie. W Vöros-to spore odcinki to sztuczne tunele przy wejściu i wyjściu, a trasa trwa 2 godziny dlatego, że na koniec musimy wrócić autokarem do punktu startowego. Także tutaj możemy poznać wspaniałą akustykę panującą w jaskini. Stojąc z boku w ciemności słuchamy muzyki i oglądamy z góry poszczególne części Sali Olbrzymów, które są punktowo podświetlane. Jest to więc spektakl typu światło - dźwięk, do samej sali się nie schodzi. Na plus Voros-to przemawia większa liczba nacieków o charakterystycznych kształtach, które posiadają swoje nazwy.
Dziwną sprawą jest, że w Aggtelek potrafili przygotować opis po polsku, a w Voros-to już nie - w kasie dostaliśmy kartki po angielsku.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
sierpień 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad