ikonka AGGTELEK - Jaskinia Baradla

Informacje o atrakcji turystycznej

AGGTELEK  - Jaskinia Baradla
Kraj / Region
  • Atrakcja całoroczna
  • Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia Baradla
Miejsce na medal 2014
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Jaskinia Baradla położona jest na granicy Węgier ze  Słowacją, w powstałym w 1985 r. Parku Narodowym  Aggtelek (Aggteleki Nemzeti Park). Ogółem na jego terenie znajduje się ok. 280 jaskiń. Baradla jest najdłuższą z nich i drugą na terytorium Węgier - posiada ponad 25 km długości, z tego 1/5 na terenie Słowacji (pod nazwą Domica).  Jej zagospodarowanie na cele turystyczne nastąpiło już w latach 30-tych XX-wieku, a w obecnej formie jest dostępna po rekonstrukcji tras pod koniec XX i na początku XXI stulecia.  W 1995 r. została  wpisana na listę  dziedzictwa światowego UNESCO.
Jaskinia powstała 1,5 - 2 mln lat temu w wyniku ruchów skorupy ziemskiej i niszczącego działania podziemnych wód  w wapiennych skałach triasowych sprzed 200 mln lat. Stwierdzono, iż żyje  w niej  500 gatunków zwierząt, w tym unikatowe malutkie białe raki oraz 20 typów nietoperzy. Jaskinię można zwiedzać z 3 wejść po stronie węgierskiej  i 1 ze słowackiej. Wejście w Aggtelek jest najpopularniejsze i jedyne naturalne (w skale), dostępne dla zwiedzających przez cały rok (w sezonie 5 tur dziennie, poza sezonem 4). Trasa turystyczna z tej miejscowości określana jest jako krótka (1 km), nie ma ograniczeń wiekowych.  Temperatura panująca  w jaskini to 10 st. C.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Aggtelek - Jaskinia Baradla
format D: N 48.471735°,   E 20.495482°
format DM: N 48° 28.3041',   E 20° 29.72892'
format DMS: N 48° 28' 18.25'',   E 20° 29' 43.74''
pytajnik
Adres:
Baradla-barlang - Baradla oldal 1, Aggtelek, tel: (+36) 48 503 003

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:
Atrakcje w pobliżu (2) wraz odległością od opisywanego miejsca w linii prostej.Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Aggtelek w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Aggtelek wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   9 czerwca 2015

Jaskinia położona jest z dala od popularnych miejscowości turystycznych na Węgrzech. Niemniej jednak warto zjechać z głównych dróg, aby zobaczyć ten fenomen przyrodniczy. Nam akurat pogoda pokrzyżowała plany, więc postanowiliśmy szybciej wrócić do domu zahaczając o Aggtelek.
Dojazd jest dobrze oznaczony, a duży darmowy parking powinien pomieścić wszystkich chętnych. Stoi przy nim kilka obiektów gastronomicznych. My korzystaliśmy z pierwszego, który posiada dużą trampolinę (płatną) i w którym właściciel nawet mówi trochę po polsku, ale zadowoleni z jedzenia nie byliśmy.
Wejście do jaskini znajduje się w ogromnej i niesamowicie wyglądającej skale, a bilety dostępne są w stojącym pod nią budynku. Trzeba pamiętać że zwiedzanie jest możliwe tylko o określonych godzinach (zwykle pełnych). Mimo sporej ilości aut na parkingu, tłoku nie było w ogóle, bez problemu dostaliśmy bilety na 15 minut przed startem, a wraz nimi 4-stronicowy opis jaskini i trasy w j. polskim (zawiera on trochę błędów, ale ogólnie bardzo przydatny).
Obok skały znajduje się informacja turystyczna, kawiarnia, lody, a także ciekawe tablice informacyjne, m.in. o okolicznych atrakcjach, więc jest się czym zająć podczas oczekiwania na wejście.
W sumie nasza grupa liczyła zaledwie ok. 10 osób, warunki zwiedzania były więc świetne. Chodzenie po jaskini nie stanowi żadnej trudności, jest ona wysoka i szeroka przejścia są przestronne. Podłoże wybetonowano, więc jest wilgotno i mokro, ale nie ma błota. Choć trasa jest krótka to przejście zajmuje ok. 1 godzinę. Nawet najmłodsze dzieci dadzą radę, trzeba tylko mieć ciepłe ubranie, bo mimo długich spodni i ciepłej bluzy, w połowie drogi naszemu synowi zrobiło się jednak zimno.
Oglądamy prawdziwe bogactwo różnorodnych form naciekowych. Są wielkie stalagmity, stalagnatowe kolumny jak i malutkie niczym igiełki stalaktyty. Prawie przez całą trasą towarzyszy nam odgrodzone barierką koryto podziemnego potoku, w którego lustrze odbija się wnętrze jaskini, tworząc jeszcze ciekawsze widoki, tak więc miejsce to jest po prostu przepiękne!
Warto mieć własne, mocne latarki aby samemu wyławiać z ciemności co ciekawsze obiekty - ta czynność bardzo zajmuje dzieci. Dzięki otrzymanemu opisowi odnaleźliśmy pozostałości skamieniałych muszli i dowiedzieliśmy się, że ciemne nacieki to pozostałość ludzi pierwotnych, którzy palili tu ogniska!
Clou programu to największa sala, gdzie ze względu na właściwości akustyczne urządzane są koncerty. Przewodnik prezentuje ich próbkę puszczając 1 utwór z płyty, wykorzystywane są przy tym światła, które oświetlają dynamicznie różne części jaskini. Oczywiście, brzmi i wygląda to fantastycznie!
Wyjście z jaskini położone jest kilkaset metrów od wejścia, po drugiej stronie ulicy. Trzeba o tym pamiętać w przypadku opadów i bo jeśli nie będziemy mieć odpowiedniej odzieży to zmokniemy.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
6 lat
Data pobytu
czerwiec 2014
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
121
Zgłoś naruszenie zasad