ikonka MISZKOLC-LILLAFURED - Dzielnica turystyczna

Informacje o atrakcji turystycznej

MISZKOLC-LILLAFURED - Dzielnica turystyczna
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dzielnica turystyczna
Lillafured to obecnie dzielnica Miszkolca sięgająca Gór Bukowych, oddalona o ok. 12 km od centrum miasta i posiadająca ok. 500 mieszkańców. Nadanie turystycznego charakteru mała wioska zawdzięcza ministrowi rolnictwa Andrásowi Bethlenowi, który w 1892 roku uległ urokowi tutejszego jeziora Hamori.
Nowej miejscowości nadano nazwę od imienia jego żony Lilli Vay. W 1927 roku u stóp jeziora rozpoczęto budowę wielkiego pałacu-hotelu Palota w stylu neorenesansowym. Samo jezioro jest sztuczne i powstało na początku XIX wieku.
Przez dzielnicę biegnie trasa kolejki wąskotorowej (Lillafüredi Állami Erdei Vasút), powstałej w 1920 roku jako środek transportu drewna z Gór Bukowych. W okolicy jest kilka jaskiń, w tym 2 zagospodarowane turystycznie.
Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Miszkolc-Lillafured - Dzielnica turystyczna
format D: N 48.1047°,   E 20.622586°
format DM: N 48° 6.282',   E 20° 37.35516'
format DMS: N 48° 06' 16.92'',   E 20° 37' 21.31''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 sierpnia 2013

Lillafured to znany węgierski kurort, który trzeba odwiedzić, ale zostać tam na dłużej wg mnie nie ma po co. Wszystkie atrakcje (a jest ich całkiem dużo) rozłożone są przy zwykłej drodze prowadzącej w głąb Gór Bukowych. Brak tu porządnego deptaka do spacerów czy chociaż alejki z kawiarniami. Są tylko place z kilkoma barami i straganami, z tego co widziałem zamykane już o godz. 19. Znakiem rozpoznawczym Lillafured jest wspaniały pałac na tle gór i jeziora. Budowla robi wielkie wrażenie, ale jest atrakcją turystyczną jedynie jako element krajobrazu - to tylko zwykły hotel, tyle że duży i stylowy. Ciekawy widok mamy z łódki, którą można wypożyczyć na brzegu jeziora Hamori, tuż pod pałacem. Z tym że pożyczają tam tylko łodzie (za ok. 600 Ft), które wymagają nieco doświadczenia we wiosłowaniu, nie było żadnych rowerów czy kajaków.
Nad jeziorem biegnie ścieżka dla pieszych i rowerzystów. Warto się przejść, bo przyroda bardzo ładna. Po drodze jest kilka ławek i łagodnych zejść do wody. Być może w sezonie ludzie zażywają tam kąpieli, a dzieci na pewno mogą się trochę pochlapać.
Wzdłuż jeziora nad ścieżką prowadzą też tory, którymi jeździ kolejka wąskotorowa. Jej stacja wraz z okolicą jest centralnym punktem turystycznym miejscowości. Można nią pojechać w dwa kierunki: w stronę jeziora lub w stronę zamku Diosgyor. Obie trasy maja po kilka kilometrów, pierwsza trwa 20 minut, druga blisko 30. My wybraliśmy pierwszą i żałowaliśmy. Atrakcją na pewno jest trasa wzdłuż jeziora i przez tunel, ale po dojechaniu nie wiedzieliśmy co mamy ze sobą robić. Stacja końcowa to wieś Garadna, gdzie jest restauracja i łowisko pstrągów. Ale wtedy nawet o tym nie widzieliśmy,
miejsce było puste, a restauracja wydawała się zamknięta. Nie było stąd żadnych szlaków ani innych atrakcji, tylko kilka domów i droga, kupiliśmy więc bilet i wróciliśmy do Lillafured. Może w sezonie warto zaplanować tę trasę jako wycieczkę na dobrą rybę, ale dla nas ta przejażdżka nie należała do udanych, syn nawet zasnął z nudów po drodze.
Wokół pałacu jest jeszcze kilka ciekawostek, np. Wiszące ogrody. Jest to wielce szumna nazwa na tarasy pałacowe. Nie ma tu jakiejś wyszukanej roślinności, po prostu kilka poziomów murów stylizowanych na zamkowe, między którymi można spacerować. Czasem okryte są przez pnącza, gdzie nigdzie rosną jakieś krzewy i drzewa, może są one rzadkie albo egzotyczne, trudno powiedzieć laikowi, ale naprawdę nie wiem co uzasadnia nazwanie tego miejsca jak jeden z cudów świata. Być może najwyższy na Węgrzech wodospad, ale niestety z jakiegoś powodu zablokowano do niego dopływ wody, można więc było tylko oglądnąć miejsce skąd woda spada i puste koryto potoku. Obok wodospadu stoi baszta stylizowana na obronną a przy niej wejście do jaskini Anna. To już porządna atrakcja turystyczna, podobnie jak położona przy wyjeździe z Lillafured inna jaskinia - św. Stefana (obie opisałem osobno).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
102
Zgłoś naruszenie zasad