ikonka MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana

Informacje o atrakcji turystycznej

MISZKOLC-LILLAFURED - Jaskinia św. Stefana
Kraj / Region
  • Atrakcja na złą pogodę
  • Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Jaskinia św. Stefana

Jaskinia św. Stefana (Szent Istvan - Barlang) została odkryta w 1913 roku. Jak głosi tradycja do głębokiej na 15 metrów dziury w ziemi, pośród krzaków wpadł pies. Jego wycie sprowadziło ludzi, którzy zobaczyli, że nie jest to zwykła dziura lecz rozległe podziemne korytarze. Od tego czasu grota była badana przez naukowców, a w 1931 roku po zainstalowaniu oświetlenia udostępniono ją do zwiedzania. Trasa liczy ok. 340 metrów (2x170 m). Oprócz walorów turystycznych jaskinia posiada również unikalne właściwości wspomagające leczenie schorzeń dróg oddechowych oraz działa korzystnie na układ nerwowy. W wydzielonej części odbywają się seanse terapeutyczne dla astmatyków. Jaskinia jest otwarta przez cały rok w godz. 9:00 - 18:00 w sezonie (1.04 - 30.09) i 9:00 do 15:00 poza sezonem (1.10 - 31.03). Zwiedzanie o pełnych godzinach, grupa musi liczyć 10 osób. Nie dotyczy to wejść o godz. 11 i 14. Temperatura panująca wewnątrz to 10-12 st. C.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Miszkolc-Lillafured - Jaskinia św. Stefana
format D: N 48.100579°,   E 20.621754°
format DM: N 48° 6.03474',   E 20° 37.30524'
format DMS: N 48° 06' 02.08'',   E 20° 37' 18.31''
pytajnik
Adres:
Szent Istvan - Barlang, Miskolc - Lillafured, tel. +36 (46) 334-130

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Lillafured wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 czerwca 2013

Jest to jedna z dwóch jaskiń w centrum Lillafured. Znajduje się przy głównej ulicy przecinającej tę dzielnicę Miszkolca. Obok jest płatny parking, ale można zatrzymać się za darmo kawałek dalej na poboczu przy końcu miejscowości.
Pod jaskinią kręciło się sporo ludzi, w tym wycieczka dzieci, więc nie udało nam się wejść od razu po zakupie biletu. Wydaje się, że św. Stefan jest znacznie bardziej popularny od jaskini Anny, albo trafiliśmy na złą porę.
W budynku wejściowym mieści się sklepik, gdzie zakupiliśmy dla syna latareczkę z laserem. Był to bardzo dobry pomysł, bo bawił się nią przez cały czas zwiedzania. Jaskinia nie jest długa i oglądnięcie z przewodnikiem zajmuje niecałe pół godziny. Duża część trasy prowadzi po schodach. Dookoła nich, a także w kilku większych komorach oglądamy bardzo efektowne formy naciekowe - różnych rozmiarów stalaktyty i stalagmity. Są miejsca wyglądające jak skamieniałe wodospady, a w innych na standardowo żółto-brązowych skałach w ciekawy sposób osadziły się warstwy białego wapienia.
Tak więc widoki bardzo fajne, poza tym turystów traktują tu poważnie i wszystko można uwiecznić na zdjęciach, bo o dziwo tej jaskini nie przeszkadza fotografowanie! W przeciwieństwie np. do chęcińskiego Raju, gdzie jest to prawie przestępstwem...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
60
Zgłoś naruszenie zasad