ikonka MISZKOLC-TAPOLCA - Dzielnica turystyczna

Informacje o atrakcji turystycznej

MISZKOLC-TAPOLCA - Dzielnica turystyczna
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dzielnica turystyczna

Tapolca (lub Miszkolctapolca) to turystyczna dzielnica Miszkolca oddalona 5 km od centrum tego miasta. Najstarsza wzmianka o miejscowości i miejscowym klasztorze benedyktyńskim pochodzi z 1219 roku. Przez wieki była własnością kościelną, dopiero pod koniec XIX stulecia wykupiło ją miasto Miszkolc. Od 1934 roku posiada status uzdrowiska. Obecnie silne są dążenia mieszkańców do odłączenia się od Miszkolca. Na jej terenie działa basen (Barlangfurdo), tor saneczkowy (Téli-nyári Bobpálya), park linowy (Kalandtúrapark).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Miszkolc-Tapolca - Dzielnica turystyczna
format D: N 48.060951°,   E 20.746572°
format DM: N 48° 3.65706',   E 20° 44.79432'
format DMS: N 48° 03' 39.42'',   E 20° 44' 47.66''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Tapolca w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Miszkolc-Tapolca wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   7 maja 2013

Do Tapolcy przyjechaliśmy w czerwcowy długi weekend, aby spędzić tu 5 dni. Miejsce jest fajne, ale głównie z powodu położenia, które umożliwia wycieczki po ciekawej okolicy. Pobyt stacjonarny byłby bardzo nudny. Dojazd jest oznaczony w centrum jak i na drogach wjazdowych do Miszkolca, więc z trafieniem nie powinno być problemu, choć przejazd przez zatłoczone w dzień miasto może trochę potrwać.
Z punktu widzenia turysty dzielnica ta ogranicza się do parku, mieszczącego wszystkie lokalne atrakcje. Jest on otoczony strefą płatnego parkowania, warto więc mieć monety do parkometrów. Można co prawda zaparkować na dużym bezpłatnym parkingu, ale trzeba wtedy sporo podejść. Jeśli chodzi o noclegi do wyboru są hotele, pensjonaty i kwatery rozmieszczone po dwóch stronach parku. My wjechaliśmy w ulicę na lewo od głównej drogi, w rejon domów położonych przy starym basenie. Znalezienie noclegu zajęło nam niecały kwadrans. Był to budynek na przeciw wejścia do parku od strony południowej, z pizzerią na dole. Świetne warunki, wielki pokój z tarasem i klimatyzacją + parking, obok sklep spożywczy. Cena ok. 150 zł/dzień.
Główną atrakcją parku jest słynny basen Barlangfurdo utworzony w jaskini. Jest to coś wyjątkowego, ale jego atrakcyjność można różnie oceniać (patrz osobna relacja). My byliśmy tam tylko raz, przede wszystkim dlatego, że synowi niezbyt się podobało i potraktowano nas lekceważąco.
W wielu publikacjach o Tapolcy można znaleźć informacje o drugim kompleksie basenów otwartych, ale są to nieaktualne dane, bo baseny te zostały opuszczone i powoli zarastają całkowicie roślinnością. Widać nie wytrzymały konkurencji z kompleksem przy jaskini.
Inną atrakcją parku jest tor saneczkowy. Jest to najdłuższy tego typu tor jaki widziałem, ale też najdroższy. Nawet wykupując karnety, 1 przejazd razem z dzieckiem wychodzi ponad 10 zł. Niemniej jednak wrażenia są super - jazda na stoku zalesionej góry jest długa i szybka - naprawdę warto skorzystać. Obok toru jest park linowy, ale nie wchodziliśmy na jego teren.
Dalej dla maluchów jest duży plac zabaw z piaskiem. Są nim stare jak i nowe urządzenia, w tym wieża z dwiema rurami do zjeżdżania i jakiś futurystyczny tor przeszkód.
W parku można jeszcze popływać rowerem po jeziorze z fontannami oraz oczywiście spacerować. Jest on ładnie utrzymany, z kwiatami i kanałami wodnymi z mostkami. Na jednym krańcu, przy głównej ulicy jest stawik, gdzie pośród rzęsy wodnej i nenufar można powypatrywać żab i posłuchać ich rechotu.
Knajpki i gastronomia rozmieszczone są przede wszystkim od strony wejścia południowego, ze dwie budki są też przed basenem, a jeden lokal z dużą ilością stolików po środku parku. Ten jest otwarty najdłużej ale i tak o godz. 22 wszystko było już zamknięte. Trudno się dziwić, bo ludzi bardzo mało, w sezonie pewnie jest inaczej.
Tapolca może zyskać jeszcze nową atrakcję w postaci średniowiecznych ruin, bo przy basenie prowadzone są prace archeologiczne i widać było zarys jakby kościoła. Być może odkopano pozostałości XIII-wiecznego klasztoru.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
Wiek dziecka(i)
4 lata
Data pobytu
czerwiec 2012
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
40
Zgłoś naruszenie zasad