Wnętrze kościoła

BELAPATFALVA - Romański kościół pocysterski

 
5.0 (1)
  10204 1

BELAPATFALVA - Romański kościół pocysterski

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Romański kościół pocysterski
  • Atrakcja na złą pogodę

Dawne opactwo Cystersów pod miejscowością Bélapátfalva leży w Górach Bukowych pod skalistym wzgórzem Bélkő (786 m npm). Jest najlepiej zachowanym zabytkiem pocysterskim na Węgrzech i jedyną w pełni ocalałą świątynią romańską. Opactwo powstało w 1232 roku z inicjatywy biskupa Egeru - Cletusa prawdopodobnie w miejscu kultu pogańskiego (wytryskują tu aż 3, podobno "cudowne" źródełka). Działało do 1595 roku i najazdu tureckiego, kiedy to kościół, a szczególnie klasztor mocno ucierpiały. Kościół odrestaurowano w pierwszej połowie XVIII wieku nadając wnętrzu charakter gotycko - barokowy, a na miejscu zrujnowanego całkowicie klasztoru zbudowano tzw. Dom Myśliwski, który uległ zniszczeniu w 1925 roku. w latach 50-tych XX wieku przeprowadzono konserwację zabytku i odkopano cały zarys fundamentów klasztoru. Świątynię można zwiedzać odpłatnie od 15 marca do 1 listopada codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10-16. Mniej więcej w co drugą niedzielę o godz. 9:30 odbywa się msza święta, na której można posłuchać starych drewnianych organów rozbrzmiewających przy chorałach gregoriańskich.

Foto i wideo galeria

Zdjęcia

Romański kościół
Fundamenty klasztoru i Góry Bukowe
Wnętrze kościoła w BELAPATFALVA
Wnętrze kościoła

Filmy

Szentélyek nyomában - Bélapátfalva, Apátsági Templom

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe

Opactwo Cysterskie - IV. Béla u. 74, Bélapátfalva   tel. +36 30 455 0389 kliknij, aby zadzwonić

Współrzędne geograficzne*:
Belapatfalva - Romański kościół pocysterski

format D: N48.0491833°,  E20.3642857°
format DM: 48° 2.950998'N, 20° 21.857142'E 
format DMS: 48° 02' 57.06''N, 20° 21' 51.43''E 
*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę (rozwiń/zwiń)
Swap Start/End

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
5.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
5.0
Jadąc z Egeru do Gór Bukowych warto na chwilę odbić w prawo, aby zobaczyć ważny dla Węgrów zabytek. Romańska bazylika w Bélapátfalva jest pięknie położona u podnóża Gór Bukowych. Nad lasem otaczającym budowlę wyłaniają się malownicze skaliste szczyty. Ze świątynią połączone są nikłe pozostałości klasztoru  w postaci niewysokich murków, wiec niezainteresowane zabytkiem dziecko może się przy nich trochę rozerwać, a także poszukać "uzdrawiających" źródełek. Nam udało się znaleźć dwa z trzech, może jedno wyschło? 
Elewacja frontowa kościoła posiada ciekawe pasy stworzone z kolorowych ciosów kamiennych oraz wielką gotycką rozetę, ponoć najładniejszą na Węgrzech. W środku wystrój jest bardzo skromny, ściany są gołe, ale wnętrze całe w kamieniu (łącznie z posadzką)  z pięknymi  sklepieniami i kolumnami robi  wrażenie. Ciekawe, że za ołtarzem wiszą dwie węgierskie flagi. Widać że nie boją się tu okazywać patriotyzmu, a u nas nawet na zamkach rzadko eksponuje się narodowe symbole...
Dojazd do opactwa nie był podczas naszych odwiedzin  wyraźnie oznaczony i trochę błądziliśmy. Generalnie w centrum miasteczka trzeba skręcić w prawo. Co celu prowadzą 3 drogi, najkrótsza jest środkowa, ma zaledwie 1,5 km, najdłuższa ponad 5 km.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
ładne położenie
bardzo stary i cenny zabytek sakralny, wyjątkowy na Węgrzech
- Wady
brak zabytkowego wyposażenia
Wiek dziecka/i
1 rok
Data pobytu
lipiec 2009
Zdjęcie
Romański kościół
Fundamenty klasztoru i Góry Bukowe
Wnętrze kościoła w BELAPATFALVA
Wnętrze kościoła

Noclegi

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Belapatfalva w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Belapatfalva wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.