ikonka BELAPATFALVA - Romański kościół pocysterski

Informacje o atrakcji turystycznej

BELAPATFALVA - Romański kościół pocysterski
Kraj / Region
Atrakcja na złą pogodę
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Romański kościół pocysterski

Dawne opactwo Cystersów pod miejscowością Bélapátfalva leży w Górach Bukowych pod skalistym wzgórzem Bélkő (786 m npm). Jest najlepiej zachowanym zabytkiem pocysterskim na Węgrzech i jedyną w pełni ocalałą świątynią romańską. Opactwo powstało w 1232 roku z inicjatywy biskupa Egeru - Cletusa prawdopodobnie w miejscu kultu pogańskiego (wytryskują tu aż 3, podobno "cudowne" źródełka). Działało do 1595 roku i najazdu tureckiego, kiedy to kościół, a szczególnie klasztor mocno ucierpiały. Kościół odrestaurowano w pierwszej połowie XVIII wieku nadając wnętrzu charakter gotycko - barokowy, a na miejscu zrujnowanego całkowicie klasztoru zbudowano tzw. Dom Myśliwski, który uległ zniszczeniu w 1925 roku. w latach 50-tych XX wieku przeprowadzono konserwację zabytku i odkopano cały zarys fundamentów klasztoru. Świątynię można zwiedzać odpłatnie od 15 marca do 1 listopada codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10-16. Mniej więcej w co drugą niedzielę o godz. 9:30 odbywa się msza święta, na której można posłuchać starych drewnianych organów rozbrzmiewających przy chorałach gregoriańskich.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Belapatfalva - Romański kościół pocysterski
format D: N 48.049183°,   E 20.364286°
format DM: N 48° 2.95098',   E 20° 21.85716'
format DMS: N 48° 02' 57.06'',   E 20° 21' 51.43''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Belapatfalva w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Belapatfalva wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania   5 stycznia 2013

Jadąc z Egeru do Gór Bukowych warto na chwilę odbić w prawo, aby zobaczyć ważny dla Węgrów zabytek. Romańska bazylika w Bélapátfalva jest pięknie położona u podnóża Gór Bukowych. Nad lasem otaczającym budowlę wyłaniają się malownicze skaliste szczyty. Ze świątynią połączone są nikłe pozostałości klasztoru w postaci niewysokich murków, wiec niezainteresowane zabytkiem dziecko może się przy nich trochę rozerwać, a także poszukać "uzdrawiających" źródełek. Nam udało się znaleźć dwa z trzech, może jedno wyschło?
Elewacja frontowa kościoła posiada ciekawe pasy stworzone z kolorowych ciosów kamiennych oraz wielką gotycką rozetę, ponoć najładniejszą na Węgrzech. W środku wystrój jest bardzo skromny, ściany są gołe, ale wnętrze całe w kamieniu (łącznie z posadzką) z pięknymi sklepieniami i kolumnami robi wrażenie. Ciekawe, że za ołtarzem wiszą dwie węgierskie flagi. Widać że nie boją się tu okazywać patriotyzmu, a u nas nawet na zamkach rzadko eksponuje się narodowe symbole...
Dojazd do opactwa nie był podczas naszych odwiedzin wyraźnie oznaczony i trochę błądziliśmy. Generalnie w centrum miasteczka trzeba skręcić w prawo. Co celu prowadzą 3 drogi, najkrótsza jest środkowa, ma zaledwie 1,5 km, najdłuższa ponad 5 km.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
ładne położenie
bardzo stary i cenny zabytek sakralny, wyjątkowy na Węgrzech
- Wady
brak zabytkowego wyposażenia
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
lipiec 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad