ikonka SZILVASVARAD - Dolina Szalajki

Informacje o atrakcji turystycznej

SZILVASVARAD - Dolina Szalajki
Kraj / Region
Atrakcja całoroczna
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Dolina Szalajki
Miejsce na medal 2010
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Szilvasvarad to dwutysięczne miasto w środku Gór Bukowych, które to posiadają status Parku Narodowego. Miejscowość słynie ze stadniny rzadkiej rasy koni - lipicanów oraz hodowli pstrąga zaopatrującej w ryby region Miskolca i Egeru, jednak głównym magnesem dla turystów jest Dolina Szalajki. Ciągnie się ona przez 4 km wzdłuż potoku Szalajka wypływającego u podnóża gór, który tworzy po drodze malownicze wodospady. Inne atrakcje doliny, to muzeum leśnictwa (Erdeszeti Muzeum), skansen (Szabadteri Erdei Muzeum), jaskinia Istállóskő, jeziorka z pstrągami, minizoo (Vadaspark). Można ją zwiedzić pieszo, rowerem, konno, wozem konnym lub kolejką wąskotorową (Szilvásváradi Erdei Vasút). Kolejka kursuje co ok. godzinę od 8.30 do 18.30.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Szilvasvarad - Dolina Szalajki
format D: N 48.094921°,   E 20.393672°
format DM: N 48° 5.69526',   E 20° 23.62032'
format DMS: N 48° 05' 41.72'',   E 20° 23' 37.22''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Szilvasvarad w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Szilvasvarad wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  27 grudnia 2012

Do Szilvasvarad przyjechaliśmy z Egeru. Jeśli ktoś chce się oderwać od basenów i zabytkowej starówki to bardzo dobry pomysł na całodniową wycieczkę.
Na początku trzeba zapłacić haracz na wielkim parkingu przed stacją kolejki wąskotorowej. Nie pamiętam dokładnie kwoty, ale opłata jest niemała.
Leśna kolejka jest fajną atrakcją, a przy tym pozwala przejść szlak nawet z małym dzieckiem, ponieważ można w jedną stronę zapakować wózek do wagonu, a z powrotem zejść łatwym spacerkiem z górki, podziwiając przyrodę. Wagoniki są trochę inne niż dotychczas widzieliśmy, bo całkowicie odkryte. Ludzi była cała masa, ale obsługa widząc to podstawiła 2 dodatkowe wagony, więc wszyscy się pomieściliśmy, choć część osób i tak musiała stać. Jazda jest krótka, ledwie kilkanaście minut, a podczas jazdy niewiele widać poza lasem. Stacja docelowa znajduje się pod słynnym wodospadem Fátyol. Można go zobaczyć w folderach turystycznych, jako jeden z symboli węgierskiego województwa Heves. Jest trochę nietypowy, bo woda spada bardzo łagodnie po wielu skalnych stopniach, ale naprawdę uroczy. W ogóle cały potok Szalajka jest bardzo malowniczy i 4-kilometrowa wędrówka z powrotem do miasta to czysta przyjemność. Można też kawałek podejść pod górę, my byliśmy z wózkiem, więc nie próbowaliśmy. Zresztą nie byliśmy w pełni doinformowani i dopiero po powrocie dowiedzieliśmy się, że są tam jeszcze fajne atrakcje jak źródło Szalajki bijące z ziemi, punkt widokowy i jaskinia Istállóskő, gdzie odnaleziono ślady po ludziach pierwotnych. Niestety poziom informacji w polskich przewodnikch jest mizerny, a jeśli nie znamy węgierskiego na miejscu niczego się nie dowiemy.
Idąc w dół kilkakrotnie widzimy jeszcze małe wodospady, piękne lasy, jeziorka i stawy pełne ryb. Po drodze jest mały skansen (wstęp bezpłatny) przybliżający życie miejscowych ludzi z pracy w lesie. Są więc narzędzia, urządzenia i opisy pracy drwali, wypalaczy węgla drzewnego, cegieł. Można zobaczyć piece, kamienną chatę, a także drewno mające 10 milionów lat. Gdyby cokolwiek było napisane po angielsku byłoby to całkiem interesujące, dobrze że jest przynajmniej kilka rysunków.
Dalej jest muzeum lasu, ale to już odpuściliśmy, a pod koniec minizoo z jeleniowatymi, muflonami i wiewiórkami. W międzyczasie można posilić się pstrągiem z frytkami z miejscowej hodowli. Podczas naszego pobytu działał chyba tylko jeden bar wyglądający dosyć marnie, ale rybka była przepyszna. Obecnie może ich być już więcej, bo stawów jest sporo.
Szlak doliną potoku Szalajka jest określany jako jedno z najładniejszych miejsc na Węgrzech i faktycznie możemy to potwierdzić.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
piękne widoki
wspaniałe wodospady
pyszna świeża ryba
dzięki ciuchci szlak łatwy do pokonania
- Wady
kilka atrakcji wymaga podejścia w górę, co z wózkiem może być trudne
Wiek dziecka(i)
1 rok
Data pobytu
sierpień 2009
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
122
Zgłoś naruszenie zasad