ikonka TISZAUJVAROS - Baseny

Informacje o atrakcji turystycznej

TISZAUJVAROS - Baseny
Kraj / Region
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Tiszaújváros to miasto w środkowo-północnych Węgrzech, nad rzeką Cisa, zamieszkiwane przez ok. 17000 osób. Wbrew zdezaktualizowanym bezmyślnie powielanym informacjom nie jest najmłodszym węgierskim miastem, powstałym 30 lat temu. Powstało w 1966 roku i przez 20 lat nosiło niechlubną nazwę Leninváros (od tego czasu prawa miejskie na Węgrzech otrzymało wiele innych miast). Początkowo posiadało charakter stricte przemysłowy, powstały tu zakłady energetyczne i chemiczne. Od 1997 roku funkcjonuje kompleks basenowy, który zmienił oblicze Tiszaújváros na popularną miejscowość wypoczynkową. Woda w basenach pochodzi z gorących źródeł, o temperaturze 57 st. C, znajdujących się na głębokości 1200 metrów. Pomaga w chorobach układu motorycznego, ginekologicznych, urologicznych i neurologicznych. Baseny otwarte czynne są od końca maja do końca wakacji.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Tiszaujvaros - Baseny
format D: N 47.931325°,   E 21.048667°
format DM: N 47° 55.8795',   E 21° 2.92002'
format DMS: N 47° 55' 52.77'',   E 21° 02' 55.20''
pytajnik
Adres:
Termalfürdő - Szederkényi út 12, H-3580 Tiszaújváros, tel. +36 49 540460

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Noclegi
Wakacje z dziećmi na Węgrzech Wakacje z dziećmi na Węgrzech

Oferuję do wynajęcia mieszkanie na przeciwko termalnych basenów. 6 miejsc noclegowych -2 pokoje, kuchnia z pełnym wyposażeniem, łazienka. Parking i plac zabaw od strony podwórka.

Adres:   Szederkeny 17, Tiszaujvaros - pokaż na mapie
Kontakt:   605199445

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszaujvaros w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Tiszaujvaros wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  20 lutego 2012

Przed przyjazdem do Tiszaújváros w ogóle nie znaliśmy tej nazwy, ale jak się okazało jest to bardzo popularne wśród Polaków miasto. Wszystko za sprawą dużego kompleksu termalnego. Miejscowość jest mocno reklamowana w folderach promujących Węgry, a że leżała po drodze do Polski znad jeziora Cisa postanowiliśmy spędzić tu ostatnie kilka godzin w tym kraju.
Baseny są otoczone przez mniejsze lub większe parkingi, niektóre płatne, ale nie warto się na nie wpychać. Jeśli zajedziemy z boku wg znaków na bezpłatny parking, dotrzemy do wielkiego żwirowego placu, gdzie każdy znajdzie miejsce bez ścisku. Do wejścia trzeba stąd kawałek przejść z basenowymi tobołami, ale dla nas nie był to duży problem.
Kompleks basenów dzieli się na kryty i otwarty, ale bilet jest jeden. Pod dachem są 3 baseny lecznicze, którym dokładnie się nie przyglądałem, a na zewnątrz ok. 10 basenów i atrakcji wodnych. Temperatura wody wynosi w zależności od basenu od 26 do 40 st.C. Ludzi cała masa, co jest standardem na Węgrzech, ale tutaj był większy ścisk w basenach niż w Hajduszoboszlo czy Nyiregyhazie-Sosto (choć porównanie mam nieadekwatne, bo w Tiszaujvaros byłem w niedzielę a w pozostałych w dzień powszedni). Najgorzej jest podczas włączania fali i rwącej rzeki. Z tego ostatniego basenu żona z synem na rękach musiała uciekać w obawie przed zgnieceniem albo zadeptaniem!
Dla rodziców z małymi dziećmi najważniejszy jest jednak basenik o wyglądzie zamku, niejako symbol całego kompleksu, bo jest w każdej reklamie Tiszaujvaros. Niby nic szczególnego: płytka woda w 2 zbiornikach (dolnym i górnym), schodki, spad do zjeżdżania, balkoniki w kształcie baszt, dziury w ścianach z wypływającą wodą i fontanna - grzyb, ale dzieci nie potrzebują niczego więcej! Mogą tam siedzieć cały dzień, pływać, chlapać się, ścigać, zjeżdżać itp. Basen ten posiada specyficzną ochronę w postaci ratowniczki, która bardziej zwraca uwagę na rodziców łamiących przepisy niż na kapiące się dzieci. A przepisy mówią, że dorośli nie mogą wchodzić do tego basenu. Trzeba więc uważać aby nie zamoczyć czasem palca od stopy w wodzie, bo ratowniczka zaraz zwróci uwagę.
Podczas naszego pobytu miało miejsce niecodzienne zdarzenie. Nagły powiew wiatru porwał parasol ze stolika przy zamkowym basenie. O dziwo, nielekki przecież przedmiot latał w powietrzu jak balon przez kilka minut i każdy tylko patrzył aby nie spadł na jego lub dziecka głowę. A parasol polatał nad basenami i w końcu odleciał w siną dal. Chyba miał zacięcie podróżnicze...
Na jednym krańcu basenów znajdują się rury do zjeżdżalnia na pontonach, ale duża kolejka zniechęca do korzystania z nich. Obok mieści się basen leczniczy o bardzo ciekawym wyglądzie. Po drodze mamy atrakcje dla dzieci w postaci łódek i nadmuchiwanej kuli w basenie, trampolin, minigolfa, boiska do siatkówki plażowej oraz najluźniejszy basen pływacki.
Na terenie kompleksu jest wiele lokali i budek gastronomicznych. Można w nich dostać nie tylko fastfoody, ale i naprawdę smaczny (choć podawany w plastiku) węgierski gulasz.
Generalnie wszystko super, tylko te tłumy...


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
dużo basenów i innych rozrywek
pełna, bogata infrastruktura
super basen dla dzieci
- Wady
za dużo ludzi
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
5119
Zgłoś naruszenie zasad