ikonka HORTOBAGY - Wycieczka wozami po puszcie

Informacje o atrakcji turystycznej

HORTOBAGY - Wycieczka wozami po puszcie
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Przejażdżka wozami po puszcie

Hortobagy to wieś na terenie Wielkiej Niziny Węgierskiej. Główny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Hortobagy, chroniącego stepową równinę zwaną "puszta" o powierzchni ok. 55 tys. ha. Na Węgrzech mocno kultywuje się tradycje patriotyczne i folklorystyczne związane z tym miejscem, puszta jest symbolem prawdziwego węgierskiego życia. Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów: spacerem, na rowerze, a w formie zorganizowanej: łodzią, wozem ciągniętym przez konie, kolejką wąskotorową i specjalnym jeepem (safari).
Stadnina Matai Menes organizująca wycieczki wozami po puszcie nie powstała na polecenie władz cesarskich czy lokalnego magnata lecz z hodowli półdzikich koni przez mieszkańców Debreczyna i okolic w XIX wieku. Stadnina szczyci się rzadką rasą koni "nonius". Zaprzęgi wyruszają na pusztę codziennie od kwietnia do października co 2 godziny (10,12,14,16).

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hortobagy - Przejażdżka wozami po puszcie
format D: N 47.594935°,   E 21.156149°
format DM: N 47° 35.6961',   E 21° 9.36894'
format DMS: N 47° 35' 41.77'',   E 21° 09' 22.14''
pytajnik
Adres:
Horse Stud Farm - Hortobagy-Mata, tel. (+36) 52-589-369

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  28 stycznia 2012

Rozochoceni pierwszą wycieczką na pusztę - kolejką wąskotorową, przyjechaliśmy do Hortobagy ponownie aby skorzystać z chyba najbardziej rozreklamowanej atrakcji jaką jest przejażdżka po stepach wozami konnymi.
Organizuje ją stadnina Matai Menes w przysiółku Hortobagy - Mata. Zaczynają pracę o 10, więc przyjechaliśmy punktualnie na tę godzinę. Aby tam trafić trzeba w Mata minąć rampę i kilka wybiegów dla koni, aż w końcu zobaczymy małe rondo i parking. Po lewej jest kasa i miejsce odjazdu wozów. Oczekująca już grupa turystów nie była duża, ale rozlokowano nas w 2 wozach, tak że było dużo luzu, co jest ważne przy małym dziecku. Miło, że poważnie traktują ludzi, bo u nas pewnie próbowaliby upchać wszystkich do jednego wozu (przypomina mi się zatłoczona do granic możliwości ciuchcia bieszczadzka).
Trasa jest całkiem fajna i prowadzi po miejscach wypasu oraz hodowli typowych dla puszty zwierząt, zajeżdża się też do jednej zagrody oraz na miejsce pokazów Czikoszów co jest clou programu. Czikosze (csikós) to dawni pasterze koni, którzy doszli do perfekcji w ich ujeżdźaniu i właśnie podczas tej wycieczki współcześni csikos ubrami w tradycyjne stroje prezentują swoje umiejętności. Ich popisowy numer to jazda na stojąco na dwóch koniach i kierowanie trzema z przodu. Pierwszy raz coś takiego widzieliśmy, więc bardzo nam się podobało. Na koniec każdy może się przejechać na koniu prowadzonym przez pasterza, niestety nasz syn, choć pokazy oglądał z zainteresowaniem, nie skorzystał z okazji, bo się bał...
Z innych ciekawostek, podczas przejażdzki można zobaczyć włochate świnie mangalice, bawoły i owce śruborogie. Przy stadach wozy zatrzymują się i przewodnik opowiada o nich po niemiecku lub angielsku. Polacy dostają jednak wraz z biletem kartkę A4 z pełnym opisem wszystkiego po polsku!
Cała wycieczka trwa ok. 2 godzin. Kończy się kawałek od miejsca startu, przy stajniach, które można oglądać oraz domu rzemieślnika wyrabiającego naczynia, patery i ozdoby ze specjalnej czarnej ceramiki, będącej jednym z symboli puszty. Nietanie, ale ładne i oryginalne, kupiliśmy na prezent.
Na trasie przejazdu nie zobaczymy bagien czy jezior, które są ważnym składnikiem krajobrazu puszty, można więc powiedzieć, że ta wycieczka idealnie uzupełnia wspomnianą na początku wyprawę kolejką waskotorową (opisana w innej relacji).


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
sama przejażdzka wozem dla dziecka-mieszczucha to spora atrakcja
interesujące pokazy czikoszów
ciekawe tereny
informator po polsku
- Wady
chyba brak
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
120
Zgłoś naruszenie zasad