ikonka HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę

Informacje o atrakcji turystycznej

HORTOBAGY - Wąskotorówką na pusztę
Kraj / Region
Miejsce na medal 2011
ATRAKCJA WYRÓŻNIONA.
Co to oznacza?

Hortobagy to wioska w krainie węgierskiej o tej samej nazwie, na obszarze Wielkiej Niziny Węgierskiej. Główny punkt wypadowy do zwiedzania Parku Narodowego Hortobagy, chroniącego stepową równinę zwaną "puszta" o powierzchni ok. 55 tys. ha. Na Węgrzech mocno kultywuje się tradycje patriotyczne i folklorystyczne związane z tym miejscem, puszta jest symbolem prawdziwego węgierskiego życia. Pierwotnie zalesione tereny zamieszkiwała ludność w małych osadach śródleśnych. Po najeździe tureckim w 1526 r. została ona przetrzebiona przez liczne wojny. Opór okupantom stawili dopiero dzielni hajducy - pasterze bydła sprowadzeni tu na pocz. XVII wieku. Turcy rozpoczęli systematyczne karczowanie lasu, aby hajducy nie mogli się w nim kryć. Tak powstała bagnista i nieprzyjazna puszta, zalewana przez wody Cisy. Osadnicy i hodowcy powrócili tu dopiero w XIX wieku, po regulacji Cisy, gdy puszta zaczęła zarastać trawą i utworzyły się łąki. Park Narodowy można zwiedzać na wiele sposobów: spacerem, na rowerze, a w formie zorganizowanej: łodzią, wozem ciągniętym przez konie, kolejką wąskotorową i specjalnym jeepem (safari). Kolejka jeździ codziennie od kwietnia do października co 2 godziny. Stacja znajduje się we wsi Hortobagyi Halasto

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Hortobagy - Wąskotorówką na pusztę
format D: N 47.603733°,   E 21.075382°
format DM: N 47° 36.22398',   E 21° 4.52292'
format DMS: N 47° 36' 13.44'',   E 21° 04' 31.38''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Hortobagy wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 2 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.5 na 6.0  (głosów: 2)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
  Autor  Autor: Benia     Data dodania   9 sierpnia 2018

Zachęceni opisem wybraliśmy się kolejką na pusztę. To co nas zachwyciło to możliwość obejrzenia żurawi, łabędzi, czapli z bliska. Po przyjeździe kolejką na miejsce razem z panią z obsługi poszliśmy po drewnianych podestach do budek obserwatorskich. Pani miała lunetę , którą kierowała na ciekawe miejsca i można było zerknąć. Był też czas na prywatne oglądanie , a na wieży można za darmo skorzystać z lunety i obejrzeć okolicę. Bardzo nam się tam podobało. Trasę można również przejść pieszo. My trochę żałowaliśmy, że w połowie kolejka nie zatrzymuje się dla chętnych. Wyprawa to koszt 2700 forintów dla 5-osobowej rodziny. Czekając na odjazd ze stacji dzieci mogą pobawić się ma placu zabaw. O dziwo nie było tam problemu z komarami.


Galeria
Wiek dziecka(i)
Od 6 do 14 lat
Data pobytu
Sierpień 2018
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
10
Zgłoś naruszenie zasad
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
6.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  19 stycznia 2012

Udając się na przejażdżkę kolejka wąskotorową w Hortobagy nie mieliśmy specjalnych oczekiwań, syn lubi ciuchcie więc wybraliśmy tę formę zwiedzania puszty. Nie wiedzieliśmy, gdzie dokładnie pojedziemy, nie oglądaliśmy żadnych zdjęć, a przewodnik ledwie o niej wspominał. Stacja kolejki jest oddalona o kilka km od centrum Hortobagy, ale znaki drogowe precyzyjnie do niej kierują. Pociąg jedzie, prawie w linii prostej, wzdłuż kanału wodnego ok. 25 minut. Po drodze piękne widoki na łąki, bagna, jeziorka, mostki dla turystów pieszych i rowerowych. Niestety trawy sięgają wysoko i często zasłaniają krajobrazy. Można jednak dostrzec dzikie ptactwo i stada charakterystycznego dla puszty węgierskiego bydła. Najlepsze jest jednak na końcu. Przy stacji docelowej, gdzie turyści dostają ok. 40 minut wolnego czasu, stoi wysoka drewniana wieża widokowa. Warto mieć lornetkę, bo widok jest naprawdę rozległy. Miłośnicy ptactwa mogą stąd wypatrywać rzadkich gatunków. To jednak tylko pierwsza atrakcja, druga to przechadzka, chyba jednym z ładniejszych odcinków szlaku na puszcie utworzonym na bagnach. Chodzi się po drewnianych pomostach, pomiędzy wysokimi trzcinami, a co ok. 30 metrów stoi wiata, dookoła której wycięto trzciny, aby można było podziwiać nieskażone cywilizacją dzikie bagniste jezioro. Rewelacyjny pomysł, a miejsce potrafi zaciekawić nawet 3-latka. Szlak tworzy pętlę - prowadzi brzegiem jeziora a potem zakręca i doprowadzi nas z powrotem na stację, nie trzeba więc wracać tę samą drogą.
Podsumowując, Hortobagy pokazało nam Węgry z trochę innej strony. Okazuje się, że warto tu przyjeżdżać nie tylko dla kąpielisk, ciekawej architektury czy wina, ale i osobliwości przyrody, które co warto podkreślić są bardzo dobrze zagospodarowane turystycznie.
Kolejka odjeżdża tylko w soboty i niedziele w godz. 10, 12, 14 a w lipcu i sierpniu dodatkowo o 16. Cena w obie strony 1200 Ft (2012 r.). Wszelkie informacje można znaleźć w budynku Parku Narodowego Hortobagy przy głównym rondzie.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
dojazd ciuchcią jest atrakcją dla dziecka
piękna dzika przyroda
- Wady
z kolejki widoki ograniczone przez wysoką trawę
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
180
Zgłoś naruszenie zasad