ikonka DEBRECZYN - Miasto

Informacje o atrakcji turystycznej

DEBRECZYN - Miasto
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto

Debreczyn (Debrecen) to drugie największe miasto na Węgrzech, stolica województwa (komitatu) Hajdú-Bihar. Położony jest na Wielkiej Nizinie Węgierskiej, 30 km od granicy z Rumunią. Debreczyn prawa miejskie otrzymał w 1361 roku od dobrze znanego Polakom króla Ludwika Węgierskiego. W XVI i XVII wieku miasto było głównym ośrodkiem węgierskiej reformacji, zwanym nawet "kalwińskim Rzymem". Dwukrotnie, w XIX i XX wieku pełniło rolę stolicy państwa. W czasie II wojny św. Debreczyn został prawie całkowicie zniszczony.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Debreczyn - Miasto
format D: N 47.529974°,   E 21.639357°
format DM: N 47° 31.79844',   E 21° 38.36142'
format DMS: N 47° 31' 47.91'',   E 21° 38' 21.69''
pytajnik

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Debreczyn wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
4.0
Ina  Autor  Autor: Ina     Data dodania   6 grudnia 2011

Miasto z ładnym, choć dziwnym centrum. Są i piękne budynki, i fontanny, ale całość tworzy zamknięta dla aut ulica, po której jeżdzą tylko tramwaje. Nie ma więc klasycznego rynku i ogólnie atmosfera jest tam raczej średnia. Chcąc zaparkować w pobliżu centrum do wyboru mamy albo parking płatny w wersji "cieć" albo parkometr, obie wersje cenowo wychodzą mniej więcej tak samo. Ja byłam mocno zestresowana, bo można w mieście zobaczyć plakaty ostrzegające przed włamaniami do samochodów (w wersji obrazkowej, dlatego zrozumiałam), więc proponuję pochować wszystkie przyciągające złodziei przedmioty.
Jeśli ktoś chce się zatrzymać w Debreczynie na dłużej powinien szukać noclegu w dzielnicy turystycznej Wielki Las (Nagyerdő). Jest ona oddalona o parę kilometrów na północ od centrum i tam koncentruje się życie rozrywkowe miasta. Pierwotnie sami mieliśmy taki zamiar, ale nie znaleźliśmy niczego poza wielkimi hotelami. Nie szukaliśmy jednak zbyt dokładnie, tylko wyjechaliśmy do Hajduszoboszlo, gdzie kwater nie brakuje.

Wielki Las to po prostu wielki park z różnymi atrakcjami. Jak to na Węgrzech, główne to oczywiście baseny, ale jest tu też zoo, wesołe miasteczko, ogród botaniczny (opisy osobno) i wielki plac zabaw. Ten ostatni to jedyna darmowa atrakcja w parku. Jest ogrodzony i naprawdę bardzo fajny. Psy i koty nie mają wstępu, a sprzęty są moim zdaniem ciekawe i dla maluchów i dla wczesnej młodzieży (posiada kilka unikatowych urządzeń). Radzę jednak zaopatrzyć się w picie i jedzenie, bo oprócz obwoźnego sprzedawcy lodów w pobliżu nie ma sklepów.
Niestety lata świetności parku minęły. Jest na przykład ładnie prezentujący się – ale tylko z daleka – staw. Budynek stojący nad nim, będący kiedyś restauracją i dyskoteką, to już w zasadzie ruina, nadal można wypożyczyć rowerek wodny i popływać po stawie, ale ma to niewielki sens. Niedaleko jest bardzo wysoka wieża, chyba widokowa, ale zamknięta zapewne z powodu niebezpieczeństwa zawalenia. Do niedawna w Wielkim Lesie funkcjonował camping z domkami, którego szukaliśmy (jest jeszcze opisywany w przewodnikach i na mapie Google), ale obecnie nie ma po nim śladu. Generalnie Wielki Las przypomina nieco chorzowski Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, ale poza super aquaparkiem i placem zabaw odstaje od Chorzowa.
Dziwnie wygląda tu sprawa parkowania aut - obok płatnych miejsc, jest pełno darmowych. Czasem na trawie, ale nie trzeba się obawiać, nikt tu nie zwraca na to uwagi.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Duża ilość atrakcji, większość skupiona w jednym punkcie, ale i tak w ciągu 1 dnia nie zwiedzimy wszystkiego
Wózek dojedzie praktycznie wszędzie
Parkowanie w dzielnicy turystycznej łatwo dostępne i bez opłat
Bardzo dużo atrakcji dla dzieci
Nawet w weekendy nie ma jakiś koszmarnych tłumów
- Wady
Mało sklepów na terenie Wielkiego Lasu, trzeba mieć wałówkę i picie
Wesołe miasteczko – moim zdaniem porażka
Parkowanie w centrum miasta tylko płatne
Wiek dziecka(i)
3 lata
Data pobytu
sierpień 2011
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
60
Zgłoś naruszenie zasad