Jeziorko

PAKOZD - Arboretum

 
3.0 (1)
  5444 2

Wieża widokowa

Opis atrakcji turystycznej

Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Arboretum

Arboretum Pákozd - Sukoró zajmuje powierzchnię 96 ha i posiada 250 gatunków drzew i krzewów. Położone jest w najatrakcyjniejszej krajobrazowwo okolicy jeziora Velence (zwanego małym Balatonem). Miejsce piknikowe chętnie odwiedzane przez Węgrów. Obiekt jest czynny codziennie z wyjątkiem poniedziałków od 1 kwietnia do 30 października w godz. 9-18.

FotoGaleria

Zdjęcia

Widok z wieży na jez. Velence
Zamek dla dzieci
Ścieżka przyrodnicza w arboretum
Jeziorko
Wiata w arboretum

Atrakcje w pobliżu

Zobacz inne atrakcje turystyczne na Węgrzech. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!

Położenie i dane kontaktowe (rozwiń)

Współrzędne geograficzne*:
Pakozd (woj. ) - Arboretum

format D: N47.2268108°,  E18.5868931°
format DM: 47° 13.608648'N, 18° 35.213586'E 
format DMS: 47° 13' 36.52''N, 18° 35' 12.82''E 

*Istnieje kilka formatów zapisu współrzędnych geograficznych. Każde urządzenie GPS lub mapa elektroniczna używa któryś z poniższych trzech:
  • Format D (lub DD) - Stopnie / Stopnie dziesiętne, używany m.in. przez Google Maps;
  • Format DM - Stopnie Minuty;
  • Format DMS - Stopnie Minuty Sekundy, używany m.in. przez Automapę.
Otwórz w:  Google Maps,  Bing Maps,  Openstreet Maps

Zobacz położenie atrakcji na mapie. Możesz też wytyczyć do niej trasę
Swap Start/End

Noclegi (rozwiń)

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Pakozd w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com    

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl
Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Pakozd wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej miejscowości.

Relacje turystów

Liczba relacji: 1
Ocena atrakcji
 
3.0(1)
Dodaj relację
Masz już konto w serwisie? .
Aby dodać relację i ocenić atrakcję turystyczna posiadanie konta nie jest konieczne (choć zalecane). Wystarczy podać tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (pozostanie ukryty i bezpieczny)
Ocena (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji
Jak oceniasz tę atrakcję w skali 1-6 ?
Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2016 (ważne jest podanie roku)
Relacja
Zdjęcia możesz przesłać zaraz po dodaniu relacji
Ocena atrakcji
 
3.0
Nazwa arboretum dla tego miejsca  jest trochę na wyrost. Przynajmniej mnie arboretum kojarzy się z rzadkimi roślinami, egzotycznymi drzewami, kwiatami, ładnymi alejkami, oczkami wodnymi. Tutaj jest tylko namiastka tego. Ja nazwałbym to raczej miejscem piknikowym. Po przejściu przez bramę idziemy alejką z głazami po bokach, które są opisane, ale nic szczególnego w nich nie ma. Dalej jest małe muzeum przyrodnicze i ścieżka edukacyjna, z której zawróciliśmy, bo poza jednym miejscem widokowym nic na niej ciekawego nie było.
Największą atrakcją jest wysoka wieża widokowa z panoramą jeziora Velence (zwanego Małym  Balatonem) i całej okolicy. Wieżę tę widać nawet z autostrady. Poniżej leży mały zarośnięty stawik, a przy nim ciekawy drewniany pomost pośród sitowia, prowadzący do ... ubikacji.
Obok znajdują się najważniejsze z punktu widzenia naszych pociech obiekty - wielki drewniany zamek, z wysokimi zjeżdżalniami, które jednak podczas słonecznej pogody nie nadają się do użytku z powodu przegrzania, drewniana wieża i konstrukcja do zjazdu na linie. Węgrzy przyjeżdżają tu z kocami albo rozkładają się na stolikach piknikowych. Prowiant trzeba przynieść samemu, a pitna woda jest dostępna ze źródełka (ponoć bardzo zdrowa). Jest też miejsce na ognisko.
Ogólnie miejsce nas rozczarowało, ale tylko dlatego że oczekiwaliśmy czegoś innego. Nasz przewodnik Bezdroży opisuje Pakozd jako  "wspaniałe arboretum" co świadczy, że jego autor nigdy tu nie był i dezinformuje turystów. Można spokojnie przyjechać, np. gdy jest trochę gorsza pogoda.
Czynne od godz. 10 do 18, wtorek-niedziela.
Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona prezentować się nieco inaczej!

Relacja - dodatkowe informacje

+ Zalety
Zamek, wieża i zjazd na linie mogą zapewnić sporo zabawy dziaciakom
Wieża widokowa ciekawa dla rodziców
- Wady
Po arboretum można się spodziewać znacznie więcej ciekawej roślinności
W słońcu zjeżdzalnie nie nadają się do użytku
Gdyby stawik nadawał się do kapieli byłoby naprawdę fajnie...
Wiek dziecka/i
2 lata
Data pobytu
sierpień 2010
Wieża widokowa
Widok z wieży na jez. Velence
Zamek dla dzieci
Ścieżka przyrodnicza w arboretum
Jeziorko
Wiata w arboretum