ikonka VELENCE - Plaża

Informacje o atrakcji turystycznej

VELENCE - Plaża
Kraj / Region
Miejscowość
Nazwa atrakcji
Miasto i plaża

Miasto w komitacie Fejér w północno-zachodnich Węgrzech, na północnym brzegu jeziora Velence. Ludność Velence wynosi ok 5 200 mieszkańców (2009). Jest to ośrodek letniskowy z kąpieliskiem, muzeum rybołówstwa i torem kajakowy. Nazwa miasta - Velence znaczy po węgiersku "Wenecja"  i pochodzi od weneckich rzemieślników, osiedlonych w tej okolicy przez króla Macieja Korwina. Obecnie to największe miasto nad jeziorem Velence, nazywanym jeszcze za komuny Małym Balatonem albo Balatonem dla ubogich. Tutaj przybywali biedniejsi Węgrzy, których nie stać było na wczasy nad drogim Balatonem.

Typ atrakcji
Zobacz inne opisane atrakcje turystyczne na Węgrzech ze szczególnym uwzględnieniem atrakcji dla dzieci. Możesz dzięki nim zaplanować swój urlop lub ciekawy, wakacyjny lub weekendowy wyjazd z dzieckiem.   Podziel się relacją z własnej wycieczki lub podróży rodzinnej!
Kliknij w marker na mapie, aby uruchomić funkcję Streetview.
Położenie atrakcji - położenie opisywanej atrakcji

Współrzędne geograficzne dla:
Velence - Miasto i plaża
format D: N 47.237986°,   E 18.636246°
format DM: N 47° 14.27916',   E 18° 38.17476'
format DMS: N 47° 14' 16.75'',   E 18° 38' 10.49''
pytajnik
Adres:
Északi Strand – Velencei Vízi Vár, Enyedi u., 2481 Velence

Podaj swój adres, aby wyświetlić trasę do tej atrakcji:Zdjęcia może dodać każdy użytkownik serwisu. Jeśli napisałe(a)ś relację i zalogowałe(a)ś się na konto, dodane zdjęcia automatycznie dołączą się do relacji.
Domyślna wielkość fotografii to 700 px w poziomie (600 px w pionie dla zdjęć w orientacji portretowej). Większe zostaną automatycznie zeskalowane.
Możesz dodać do 5 zdjęć.

Możesz wyszukać noclegu w okolicy miejscowości/lokalizacji Velence w serwisach rezerwacyjnych, z którymi współpracujemy. Cena jest zazwyczaj niższa niż przy tradycyjnej rezerwacji.

Noclegi - Booking.com     Noclegi - Hotele

Baza noclegowa: meteor-turystyka.pl

Każdy może tu dodać bezpłatnie miejsce noclegowe w okolicy miejscowości/lokalizacji Velence wraz z opisem i 1 zdjęciem. Wpis będzie widoczny przy wszystkich atrakcjach w tej lokalizacji.

Relacje - opinie i oceny turystów, który odwiedzili tę atrakcję

Średnia ocena od 1 użytkownika(ów)

Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0 na 6.0  (głosów: 1)
Rejestracja konta w serwisie nie jest konieczna! Podaj tylko nick/pseudonim pod jakim będzie wyświetlana relacja i prawidłowy email (będzie chroniony i ukryty).
Rozwiń informacje nt. przetwarzania danych osobowych
Oceny (im wyższa tym lepsza)
Ocena atrakcji*
Relacja - treść
Opisz swoje wrażenia z odwiedzonego miejsca. Mile widziane informacje ważne dla turystów z dziećmi, np. o dostępności i jakości zaplecza sanitarnego, gastronomicznego, możliwości przejazdu wózkiem itp. Nie podawaj danych encyklopedycznych, historii, cennika itp. - to dodaje administrator. *
Opcjonalnie możesz podać zestawienie zalet i wad.  Kliknij tu aby rozwinąć/zwinąć pola

Relacja - dodatkowe informacje
Wiek dziecka lub dzieci w czasie pobytu w opisywanym miejscu (opcjonalnie).
Przybliżona data pobytu w opisywanym miejscu, np. lipiec 2011.

Zdjęcia możesz dodać w zakładce Galeria użytkowników.

    Proszę wpisać kod zabezpieczający.
 
 
Użytkownik ocenił atrakcję:
 
5.0
foetus  Autor  Autor: foetus     Data dodania  18 sierpnia 2011

Do Velence wybraliśmy się skuszeni opisami w przewodniku Bezdroży. Jezioro o tej samej nazwie miało mieć płytką oraz ciepłą wodę, piaszczyste wybrzeże i być szczególnie lubiane przez rodziców z dziećmi. Myśleliśmy, że będzie to miła odmiana dla naszego 2-latka po mało przyjaznym Balatonie. Opisy okazały się błędne i w rzeczywistości jezioro Velence pod względem wybrzeża bardzo przypomina Balaton. Znaleźliśmy jednak jedno interesujące miejsce, oferujące znacznie więcej niż drabinki prowadzące do wody i trawnik na rozłożenie koca.
Generalnie miasto zajmuje spory kawałek wybrzeża jeziora i posiada kilka płatnych plaż. W okolicy wody wszelkie parkingi także są płatne. Być może nie wszystko zobaczyliśmy, ale z pewnością perełką jest prywatna plaża na północno-zachodnim krańcu miasta o dwóch nazwach: Vizi Vár (Wodny Zamek) lub Északi Strandon (Północna Plaża) przy ulicy Enyedi. Ulica ta kończy ona bezpłatnym parkingiem, tuż przed bramą plaży stylizowaną na zamek. Billboardy wskazywały, że w sezonie odbywają się tutaj cotygodniowe wielkie imprezy, choć w drugiej połowie sierpnia tłumów nie było wcale.
Prawdopodobnie tylko tu pomyślano o najmłodszych i zrobiono ładny piaszczysty odcinek plaży z wielkimi głazami w wodzie, porządną zjeżdżalnią i wypożyczalnią małych motorówek. Tak powinno być wszędzie, a niestety to rzadkość na Węgrzech.
Poza tym plaża posiada wszystko co potrzeba - wiele stoisk gastronomicznych, sklepik, ubikacje, przebieralnie itp.
Za to wszystko trzeba zapłacić relatywnie dużo, bo cena biletu była zbliżona do najpopularniejszej węgierskiej plaży w Siofok (ok. 1000 forintów/osoba), ale naprawdę warto.


Uwaga, warto wziąć pod uwagę, że ta relacja opisuje stan atrakcji sprzed kilku lat i obecnie może ona wyglądać inaczej!
Galeria
+ Zalety
Zjeżdżalnie, motorówki i przede wszystkim wreszcie piasek nad wodą - duuuużo piasku...
Jak na razie lepszego miejsca dla małych dzieci nie widzieliśmy nad węgierskimi jeziorami
Całkowite bezpieczeństwo np. pozostawionych w wózku rzeczy: aparatów, kamer itp.
Bardzo dobre zaplecze gastronomiczne
- Wady
Wysoka cena biletu
Niewielka ilość niedużych drzewek, które szybko są obstawiane, więc może być trudno znaleźć cień
Dla maluchów szybko robi się głęboko
Wiek dziecka(i)
2 lata
Data pobytu
sierpień 2010
Czy ta relacja była dla Ciebie pomocna? 
20
Zgłoś naruszenie zasad